Temel bilgiler → Bulanıklaştırmanın Faktörleri

  Bulanıklaştırmanın Faktörleri

  Görüntüyü serbestçe bulanıklaştırmak, yalnızca büyük sensörlü, değiştirilebilir lensli dijital fotoğraf makinelerinin sunabileceği özelliklerden biridir. Öznenin arka planı ve ön planı bulanıklaştırıldığında özne daha etkileyici görünecektir.

  Bulanıklaştırma miktarını kontrol etmek için dört faktör önemlidir: diyafram açıklığı (f değeri), odak uzaklığı, odaklama mesafesi ve arka plana olan mesafe. Bu faktörleri etkili bir şekilde birleştirerek bulanıklaştırmayı istediğiniz gibi yapabilirsiniz.

  1. F değeri: Bulanıklaştırmayı artırmak için bu değeri azaltın.
  2. Odak uzaklığı: Bulanıklaştırmayı artırmak için bu mesafeyi artırın.
  3. Odaklama mesafesi: Bulanıklaştırmayı artırmak için bu mesafeyi kısaltın.
  4. Arka plana olan mesafe: Bulanıklaştırmayı artırmak için bu mesafeyi artırın.

  1. Diyafram açıklığı (f değeri)

  Diyafram açıklığının durumu, f değeri olarak adlandırılan bir sayıyla ifade edilir. F değeri ne kadar küçükse bulanıklaştırma seviyesi o kadar artar. F değeri ne kadar büyükse bulanıklaştırma seviyesi o kadar azalır.

  Fotoğraflar

  F değeri: 2,8 F değeri: 16

  Bu fotoğraflar, sadece f değeri ayarı değiştirilerek aynı konumdan çekilmiştir. F2.8 ile odak noktası kırmızı cam boncuktadır ve ön plan ile arka plan bulanıklaştırılmıştır. F16 ile odak noktası hem kırmızı boncukta hem de ön ve arkadaki diğer boncuklardadır, tüm boncuklar bulanıklaştırılmadan net bir şekilde görünür.

  2. Odak uzaklığı

  Odak uzaklığı da bulanıklaştırmanın seviyesini etkiler. Odak uzaklığı arttıkça bulanıklaştırma artar ve odak uzaklığı küçüldükçe bulanıklaştırma azalır. Bir zum lens kullanırsanız telefoto tarafından çekim yaparak bulanıklaştırma seviyesini artırabilirsiniz.

  Fotoğraflar

  Odak uzaklığı: 35 mm Odak uzaklığı: 250 mm

  Yukarıdaki fotoğraflar, aynı zum lens ile sırasıyla 35 mm (geniş taraf) ve 250 mm (telefoto tarafı) odak uzaklığıyla çekilmiştir. Fotoğrafçı, arkadaki çiçeklerin her iki fotoğrafta da aynı boyutta görünmesi için fotoğraf makinesini hareket ettirmiştir. Bu örnekte olduğu gibi, hareket edilebilecek yeteri kadar alan varsa özneden biraz uzaklaşıp telefoto tarafından çekim yaparak arka planı büyük ölçüde bulanıklaştırabilirsiniz.

  3. Odaklama mesafesi (fotoğraf makinesi ile özne arasındaki mesafe)

  Bulanıklaştırma seviyesi, diyafram açıklığı ve odak uzaklığı gibi fotoğraf makinesi ayarlarına ve fotoğraf makinesi ile özne arasındaki mesafeye göre değişir. Arka plan bulanıklaştırma seviyesi, fotoğraf makinesini özneye yaklaştırdığınızda artar. Ancak özneye ne kadar yaklaşabileceğinize dair bir limit söz konusudur. Aşağıdaki fotoğraflar yalnızca odaklama mesafesi değiştirilerek çekildi. [1] numaralı fotoğraf, özneden 150 cm uzaklıktan çekildi. Bununla kıyaslandığında, 50 cm uzaklıktan çekilen [2] numaralı fotoğrafta odak içi alan haricinde görüntünün daha büyük bir kısmı bulanıklaştırılmış.

  Fotoğraflar

  [1] Özneden 150 cm uzaklıktan çekildi [2] Özneden 50 cm uzaklıktan çekildi

  4. Özne ve arka plan arasındaki mesafe

  Bulanıklaştırma seviyesi, hem fotoğraf makinesi ile özne arasındaki mesafeden hem de özne ile arka plan arasındaki mesafeden etkilenir. Arka plan özneden ne kadar uzaksa o kadar bulanıklaşır. Aşağıdaki fotoğraflarda, sağ taraftaki lens bulanıklaştırmanın seviyesini karşılaştırmak üzere farklı konumlara getirildi.

  Fotoğraflar

  Her iki lens de fotoğraf makinesinden aynı mesafeye yerleştirildi. Sağ taraftaki lens yaklaşık 15 cm geriye getirildi. Sağ taraftaki lens yaklaşık 30 cm geriye getirildi.

  Odak, sol taraftaki lense sabitlendi. Arka planın, odak noktasından (öznenin konumlandığı yer) uzaklaştıkça daha fazla bulanıklaştığını görebilirsiniz. Arka plandaki nesneleri hareket ettirebildiğiniz durumlarda (örneğin masadaki küçük eşyaları çekerken) ana özneyi ve arka plandaki nesneleri hareket ettirerek bulanıklaştırma seviyesini istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

  Sonuç olarak, bulanıklaştırma seviyesini etkileyen dört faktör olsa da bulanıklaştırma oluşturmak için her durumda dört faktörün hepsini kullanmak gerekmez. Çekim koşullarınıza bağlı olarak etkili bir şekilde bulanıklaştırma oluşturmak için her bir faktörü ayarlayın.