Çekim ipuçları > Mikro Dünyanın Fotoğraflarını Çekme

  Seviye: Başlangıç

  8. DERSMikro Dünyanın Fotoğraflarını Çekme

  Fotoğraf

  Odak uzaklığı: 50 mm / F değeri: 3,5 / Enstantane: 1/20 sn.

  Küçük nesneleri büyüterek mikro dünya perspektiflerinin tadını çıkarmak için en iyi yol, bu amaca yönelik özel olarak tasarlanmış "makro lensler" kullanmaktır. Bu bölümde, makro lensle nasıl çekim yapılacağı anlatılmaktadır. Ayrıca, makro lensi bulunmayan kullanıcılar için de bazı tekniklere yer verilmiştir. Arka plan bulanıklığı seviyesini ayarlamak için fotoğraf makinesini A moduna alın.

  Temel kural: Yakınlaşın ve telefoto çekim yapın

  Makro lensle aynı sonuçları vermese de zum lens kullanarak konuları büyütülmüş olarak çekebilirsiniz.
  Bir konunun yakından çekimini yapmak ve diğer alanları bulanıklaştırmak için şu önemli iki kuralı unutmayın: "Nesneye olabildiğince yaklaşın" ve "Lensin telefoto aralığında (uzun odak uzaklıklarıyla) çekim yapın". Bu tavsiye şunlar için de geçerlidir: "1. İnsanları Ön Plana Çıkararak Etkileyici Portreler Çekme," "2. Çiçek Fotoğraflarına Yumuşak Bir Dokunuş Katın" vb. Bununla birlikte, lenslerde minimum odaklama mesafesi bulunur. Bu, nesneye yaklaşabileceğiniz mesafeyi sınırlar ve nesneye bu mesafeden daha fazla yaklaşmak isterseniz nesne bulanıklaşır. Nesneye en yakın mesafede yaklaşabilmenizi sağlayan, çok kısa bir minimum odaklama mesafesine sahip lenslere "makro lensler" adı verilir. Makro lenslerle çekim teknikleri bu bölümün ikinci yarısında anlatılmıştır.

  Fotoğraf

  Lens: SEL1855 / Odak uzaklığı: 55 mm / F değeri: 5,6 / Enstantane: 1/100 sn.

  Bu fotoğraf, NEX-F3 zum lens kitiyle birlikte gelen zum lens "SEL1855" ile 55 mm'de çekilmiştir. Bu değer, normal bir zum lensle elde edilebilen en yüksek büyütme seviyesidir.
  Öte yandan, makro lensle çekim yaparken, aşağıdaki fotoğrafta olduğu gibi konunun bir bölümünü büyütebilirsiniz.

  Fotoğraf

  Lens: SEL30M35 / Odak uzaklığı: 30 mm / F değeri: 3,5 / Enstantane: 1/160 sn.

  Çiçeğin pistil ve stamenlerinin yakın çekimi "SEL30M35" E-mount makro lensle yapıldı. Makro lensin temel özelliği, bu tür bir fotoğraf çekebilmesidir.

  Makro lensle kıyaslanamaz olsa da yüksek büyütme oranlı zum lens kullanarak da konunun bir bölümünün yakın çekimini yapabilirsiniz. Aşağıdaki fotoğraf, konuya olabildiğince yaklaşıldıktan sonra "SEL18200" E mount lensin telefoto ucunda 200 mm'de çekilmiştir. Yüksek büyütme oranlı zum lensler, uzak mesafedeki konuları çekmenin yanı sıra, aşağıdaki fotoğrafta olduğu gibi makro lense benzer şekilde konuları kısa mesafeden çekme gibi çeşitli fotoğrafik ifadelerin tadını çıkarmanızı sağlar. Bu tür lensler, makro fotoğrafçılığı denemek isteyen fakat özel bir lens alma konusunda kararsız olan kullanıcılar için tavsiye edilir.

  Fotoğraf

  Lens: SEL18200 / Odak uzaklığı: 200 mm / F değeri: 6,3 / Enstantane: 1/640 sn.

  Makro lensle çekim yapma

  Bu bölümde makro lens kullanımıyla ilgili bazı teknikler açıklanmaktadır.
  "Makro çekim" veya küçük bir öğenin büyütülmüş fotoğrafını çekmek için en iyi çözüm özel lens kullanmaktır. Oldukça kısa minimum odaklama mesafesine sahip makro lensler nesneye olabildiğince yaklaşmanızı sağlar. Alınabilecek en uygun ilk makro lensler E-mount için SEL30M35 ve A-mount için SAL30M28 modelleridir.

  Fotoğraf

  Makro lens SAL30M28 ile çekilmiştir Odak uzaklığı: 30 mm / F değeri: 2,8 SAL50M28 makro lensle çekilmiştir Odak uzaklığı: 50 mm / F değeri: 4,0

  Makro lensler kadrajın tamamını konuyla doldurarak başka lenslerle mümkün olmayan ilgi çekici fotoğraflar çekmenize imkan tanır.
  Ayrıca, makro lenslerin F değerleri sabit odak uzaklıklı lenslerden daha büyüktür. Fakat bu lensler küçük F değerlerine sahip sabit odak uzaklıklı lenslerle kıyaslandığında, konuya olabildiğince fazla yaklaşarak mükemmel arka plan bulanıklığı sağlar. Ayrıntılar için Arka Plan Bulanıklığının Faktörleri bölümüne bakın. Arka plan bulanıklığı miktarı, konuya yaklaştıkça artar. Sonuç olarak, yukarıdaki fotoğraflarda olduğu gibi hem ön plan hem de arka plan bulanık olacak şekilde fotoğraflar çekebilirsiniz.

  Bu fotoğrafta, arka planı bulanıklaştırılmış olan küçük bir mücevher yer almaktadır. Makro lensler çekim açıları ve kompozisyonu değiştirmeniz için olağanüstü esneklik sağladıkları için küçük öğeleri çekmek için idealdir.

  Makro lens kullanarak kadrajın tamamını konuyla doldurursanız istediğiniz noktaya odaklamanız zor olabilir. Bu durumda istediğiniz noktaya odaklama yapmak için manuel odaklama (MF) modunu kullanarak manuel olarak ayar yapın. MF moduna geçme adımları fotoğraf makinesi modeline göre değişiklik gösterir. Ayrıntılar için fotoğraf makinenizin Kullanma Kılavuzu veya El Kitabına bakın. Odaklamanın ardından dikkatli olun. Konu, büyük bir arka plan bulanıklığı seviyesiyle büyütüldüğü için vücudunuzdaki çok küçük bir hareket bile odaklama noktasının büyük ölçüde kaymasına yol açar. Mümkünse odaklamayı istenen noktada tutmak üzere fotoğraf makinesini sabitlemek için tripod kullanmanız tavsiye edilir.

  Fotoğraf

  Lens: SEL30M35 / Odak uzaklığı: 30 mm / F değeri: 3,5 / Enstantane: 1/100 sn.

  Yeni başlayanlar için tavsiye edilen makro lensler

  İlk kez makro lens deniyorsanız E-mount için "SEL30M35" modeli önerilir. Bu lensler, kullanışlı bir görüş açısına sahiptir ve mükemmel fiyat - performans oranı sunar.

  Fotoğraf

  Odak uzaklığı: 90 mm / F değeri: 13 / Enstantane: 1/125 sn.

  Dahili görüntü sabitleme özelliğine sahip ilk E mount orta telefoto makro lens, olağanüstü G Lens kalitesini sunuyor: 1:1 büyütmeye kadar etkileyici çözünürlük ve elde çekim yaparken bile gerektiğinde güzel arka plan bokeh efektleri elde edin. Hareketli netleme mekanizması, tüm netleme mesafelerinde tutarlı bir şekilde üstün optik performansın elde edilmesini sağlar.

  Fotoğraf

  F değeri: 4 / Enstantane: 1/100 sn.

  Full frame sensörlere yönelik bu çok yönlü 50 mm "normal" makro prime lens, günlük fotoğrafların yanı sıra etkileyici 1:1 makro fotoğraflar çekmek için de idealdir. Normal görüş açısı, daha fazla yaratıcı özgürlük sağlamak için arka plan unsurlarını dahil etmeyi mümkün kılarken konuya 16 cm'ye kadar yaklaşabilirsiniz. Kolay ve verimli yakın çekim için kontroller ve çalışma şekli optimize edilmiştir.

  Fotoğraf

  Odak uzaklığı: 30 mm / F değeri: 4,0 / Enstantane: 1/500 sn.

  Bu lens kompakt, hafif gövdesiyle çok yönlü, yüksek performanslı makro özellikleri sunar. 1:1 büyütme oranına sahip bu gerçek makro lens, küçük nesnelerin ve ayrıntıların mükemmel çözünürlük ve kontrastla işlenmesine olanak tanıyan 2,4 cm minimum çalışma mesafesine sahiptir.