Çekim ipuçları > Çiçek Fotoğraflarına Yumuşak Bir Dokunuş Katma

  Seviye: Başlangıç

  2. DERSÇiçek Fotoğraflarına Yumuşak Bir Dokunuş Katma

  Fotoğraf

  Odak uzaklığı: 100 mm / F değeri: 2,8 / Enstantane: 1/400 sn.

  Çiçek fotoğraflarına hassas ve yumuşak bir dokunuş eklemek için arka planlar ve bulanıklaştırma seviyeleri önemli kriterlerdir.
  Arka plan bulanıklığı seviyesini artırmak için fotoğraf makinesini A moduna alın ve diyafram açıklığını mümkün olduğunca açın.

  Arka plan bulanıklığı oluşturma

  Çiçeklerin yumuşaklığını ve muhteşem renklerini yakalamak için arka planın işlenme şekli önemlidir. Arka Plan Bulanıklığının Faktörleri bölümündeki talimatlara uyarak konuya yaklaşın ve lensin telefoto tarafında (daha uzun odak uzaklıklarında) çekim yapın. Bu basit işlem, arka plan bulanıklığını artırarak çiçekleri ön plana çıkarır ve sıra dışı fotoğraflar çekmenizi sağlar.

  Fotoğraf

  [1] Odak uzaklığı: 55 mm[2] Odak uzaklığı: 210 mm

  Yukarıdaki fotoğraflar farklı odak uzaklıklarında çekilmiştir: [1] için 55 mm, [2] için 210 mm. Daha uzun odak uzaklığıyla çekilen fotoğrafın daha fazla arka plan bulanıklığı oluşturduğunu ve çiçeğin tazeliğini vurguladığını görebilirsiniz. Telefoto lensiniz varsa bu lensi kullanarak arka planları daha etkili biçimde oluşturabilirsiniz.
  Ayrıca, fotoğraf [2], arka plan renkleri ile daha yaratıcı görünmektedir. Arka planın tamamı kırmızı renkle kontrast yaratan yeşil renklerden oluştuğu için çiçeğin canlılığı artırılıyor.
  Farklı arka planlarla farklı açılardan çekim yapmayı deneyin ve favori fotoğrafınızı bulun.

  Parlaklığı ayarlama

  Görüntünün hafif aydınlatılması çiçeklerin yumuşaklığını artırır. Aşağıdaki örnekte, fotoğraf [1] fotoğraf makinesinin otomatik ayarladığı pozlama değerleriyle çekilmiştir. Arka plan parlak olduğu için çiçekler arka plana oranla karanlıktır. Bu fotoğraf çiçeklerin rengini ve şeklini yansıtmayı başarıyor fakat pembe renk biraz sıkıcı görünmektedir. Pozlama telafisi ile biraz parlaklığı artırılan fotoğraf [2] ise daha yumuşak ve hassas bir atmosfere sahip.

  Fotoğraf

  [1] Pozlama telafisi: 0[2] Pozlama telafisi: +1,3

  Işık açısını kontrol edebileceğiniz ev veya diğer yerlerde çekim yaparken çiçekleri arka ışık alabilecekleri bir konuma yerleştirin. Mümkünse doğrudan gelen güneş ışığı yerine perdeden gelen ışığı kullanın veya bulutlu günlerde çekim yapın. Bunlar, yumuşak aydınlatma elde etmek için en iyi çekim koşullarıdır.

  Makro lensleri deneme

  Çiçek veya küçük öğe fotoğrafları çekiyorsanız konuya yaklaşıp detayları yakından çekmeyi seviyor olmalısınız. Ancak lenslerde konuya yaklaşabileceğiniz mesafeyi kısıtlayan minimum odaklama mesafesi bulunur. "Makro lensler" bu gibi sahnelere yönelik özel tasarlanmış lenslerdir. Konuya çok fazla yaklaşmanıza ve yakından çekim yapmanıza imkan tanır.

  Fotoğraf

  F değeri: 5,6 / Enstantane: 1/15 sn.

  Dahili görüntü sabitleme özelliğine sahip ilk E mount orta telefoto makro lens, olağanüstü G Lens kalitesini sunuyor: 1:1 büyütmeye kadar etkileyici çözünürlük ve elde çekim yaparken bile gerektiğinde güzel arka plan bokeh efektleri elde edin. Hareketli netleme mekanizması, tüm netleme mesafelerinde tutarlı bir şekilde üstün optik performansın elde edilmesini sağlar.

  Fotoğraf

  Odak uzaklığı: 50 mm / F değeri: 2,8 / Enstantane: 1/640 sn.

  Full frame sensörlere yönelik bu çok yönlü 50 mm "normal" makro prime lens, günlük fotoğrafların yanı sıra etkileyici 1:1 makro fotoğraflar çekmek için de idealdir. Normal görüş açısı, daha fazla yaratıcı özgürlük sağlamak için arka plan unsurlarını dahil etmeyi mümkün kılarken konuya 16 cm'ye kadar yaklaşabilirsiniz. Kolay ve verimli yakın çekim için kontroller ve çalışma şekli optimize edilmiştir.

  Fotoğraf

  Odak uzaklığı: 30 mm / F değeri: 3,5 / Enstantane: 1/500 sn.

  Bu lens kompakt, hafif gövdesiyle çok yönlü, yüksek performanslı makro özellikleri sunar. 1:1 büyütme oranına sahip bu gerçek makro lens, küçük nesnelerin ve ayrıntıların mükemmel çözünürlük ve kontrastla işlenmesine olanak tanıyan 2,4 cm minimum çalışma mesafesine sahiptir.