Çekim ipuçları > Dinamik Manzaraları Yakalama

  Seviye: Başlangıç

  3. DERSDinamik Manzaraları Yakalama

  Fotoğraf

  Odak uzaklığı: 16 mm / F değeri: 11 / Enstantane: 1/100 sn.

  Seyahat ederken uçsuz bucaksız bir manzarayla karşılaştığınızda bu manzarayı tüm büyüleyiciliği ve etkileyici atmosferiyle birlikte kareye alacak şekilde olduğu gibi fotoğraflamak istersiniz.
  Bu gibi fotoğraflar çekmek için fotoğraf makinesini A moduna ayarlayın ve aşağıdaki teknikleri deneyin.

  Daha küçük diyafram açıklıklarıyla çekim yapma

  İlk olarak, manzara çekimleri için daha küçük diyafram açıklıkları kullanın. Önerilen değer, çekim koşullarına veya lenslere göre değişiklik gösterse de diyafram açıklığı değerini yaklaşık F8 olarak ayarladığınızda görüntünün tamamı net bir şekilde odağa girer.
  Genel olarak yüksek kontrastlı, keskin fotoğraflar çekmek istiyorsanız F değerini yükseltin. Görüntünün tamamına yumuşak bir his katmak istiyorsanız F değerini düşürün.

  Diyafram açıklığı ayarı F9,0'da çekilen bu fotoğraf, hem ön plandaki çam ağacının hem de arka plandaki gökyüzünün odak içinde olması sayesinde keskin görünmektedir. F değeri çok küçükse yalnızca ağaç veya gökyüzü odak içinde olabileceğinden fotoğrafta netlik düşer.

  Fotoğraf

  Odak uzaklığı: 16 mm / F değeri: 9,0 / Enstantane: 1/30 sn.

  Geniş açı tarafında geniş aralığı yakalama

  Zum lensle manzara fotoğrafı çekiyorsanız lensin geniş açı tarafını (daha kısa odak uzaklıklarıyla) kullanarak geniş bir sahne aralığını yakalayabilirsiniz. Ayrıca, gökyüzünün dahil edildiği manzara fotoğrafları çekiyorsanız görüntünün geniş alanının gökyüzü ile doldurulması daha büyük alan izlenimi yaratır ve sahnenin gücünü yansıtır.

  Bu fotoğraf, zum lensin geniş açı tarafında çekilmiştir. Ana konu okyanus olmasına rağmen görkemli atmosfer, kadrajın tamamının okyanusla doldurulması yerine geniş alanın gökyüzü ve bulutlarla kaplanmasıyla geliştirildi.

  Fotoğraf

  Odak uzaklığı: 16 mm / F değeri: 11 / Enstantane: 1/800 sn.

  Keskinliği ve canlılığı artırma

  Manzaralar veya bulutların daha net ve canlı görünmesini istiyorsanız Yaratıcı Tarz/Yaratıcı Görünüm ayarlarını değiştirin. [Peyzaj] seçeneğini belirlediğinizde kontrast ile doygunluk artırılır ve fotoğraf geliştirilmiş görüntü derinliğiyle tamamlanır. Daha etkileyici bir sonuç için renklere ve gölgelere ekstra kontrast eklemek isterseniz seçenek ayarlarında "Doygunluk" ve "Kontrast" öğelerini ayarlayın. Her parametreye + 3 adımda ince ayar yapılabilir.

  Fotoğraf

  [1] Yaratıcı Tarz: Standart[2] Yaratıcı Tarz: Peyzaj
  Doygunluk: +2 Kontrast: +2

  Bu fotoğraflar, farklı Yaratıcı Tarz/Yaratıcı Görünüm ayarlarıyla çekilmiştir. Fotoğraf [1] [Standart] seçeneğiyle çekilmiştir. Fotoğraf [2] ise [Peyzaj] seçeneğinde, seçenek ayarlarında "Doygunluk" ve "Kontrast" artırılarak çekilmiştir. Sonuçta, canlı ve güçlü bir gökyüzü ve renkli yapraklar elde edildi.
  Fakat kontrast ve doygunluğu çok fazla artırmamaya dikkat edin. Bu durum, renk doygunluğu nedeniyle fotoğrafın boyanmış bir resim gibi görünmesine yol açabilir.

  Geniş açılı lensleri deneme

  Daha geniş bir görüş açısıyla dinamik fotoğraflar çekmek için geniş açılı lensler kullanılması önerilir.
  Geniş açılı lensler insan gözünden daha geniş sahne aralığını yakalayabilir. Böylece, hem manzara fotoğrafçılığında hem de günlük enstantane çekimlerinde ve sokak fotoğraflarında benzersiz görüntüler yakalamanın keyfini çıkarabilirsiniz.

  Fotoğraf

  Odak uzaklığı: 12 mm / F değeri: 16 / Enstantane: 1/5 sn.

  Bu kompakt ve ultra geniş açılı 12-24 mm zum lens, tüm diyafram açıklığı değerlerinde köşeden köşeye büyüleyici bir G Lens çözünürlüğü sunarak tüm full frame E-mount lensler için mevcut olan en kısa odak uzaklıklarını içerir. Dinamik manzara ve mimari fotoğrafçılığı için mükemmel bir tercihtir. Olağanüstü mobilite ve sessiz, hızlı, hassas otomatik netlemesiyle fotoğrafların yanı sıra video çekimi için de idealdir.

  Fotoğraf

  F değeri: 8 / Enstantane: 1/100 sn.

  Bu full frame E-mount 16-35 mm ZEISS Vario-Tessar zum, kompakt ve hafif bir pakette olağanüstü performans sunar. Çok yönlü zum aralığı, dahili optik görüntü sabitleme ile birleştiğinde ve özellikle full frame bir α7 serisi gövde ile birlikte kullanıldığında, fotoğraf makinesini enstantaneler, iç mekan sahneleri, grup çekimleri, manzara fotoğrafları gibi fotoğraflar için mükemmel bir tercih haline getirir. Sabit F4 maksimum diyafram açıklığı, pozlama ve alan derinliği kontrolünü kolaylaştırır.

  Sabit odak uzaklıklı lensleri deneme

  Fotoğraf

  Odak uzaklığı: 35 mm / F değeri: 8 / Enstantane: 1/400 sn.

  SEL35F18F

  Maksimum değeri olan F1,8 diyafram açıklığında bile olağanüstü görüntü kalitesi sunan, full frame fotoğraf makinelerine yönelik bu kompakt ve hafif 35 mm'lik prime lens, masa üstü fotoğrafçılıktan mükemmel dış mekan çekimlerine kadar her alanda kullanılabilecek çok yönlü bir seçenektir. Hızlı, hassas ve sessiz AF çalışması ile güvenilir AF takibi bu cihazı video ve fotoğraflar için uygun bir ürün haline getirir.

  Fotoğraf

  Odak uzaklığı: 24 mm / F değeri: 11 / Enstantane: 1/250 sn.

  Birinci sınıf 24 mm (35 mm full frame eşdeğeri) prime lens, geniş F1,8 maksimum diyafram açıklığına sahiptir ve kare boyunca olağanüstü netlik ve kontrastın yanı sıra odak dışında kalan alanlarda güzel "bokeh" efekti sunar. Etkileyici 1:4 yakın çekim özelliği için 0,25x maksimum büyütmeye sunar ve dahili sürücü motoru film yapımcılarının hoşuna gidecek akıcı ve sessiz otomatik netleme sağlar.