Temel video çekim ayarları

  Bu tavsiye edilen ayarlar, α değiştirilebilir lensli dijital fotoğraf makineleriyle video çekimine hazırlanmanıza yardımcı olacaktır. α fotoğraf makinenizle ilk kez video çekerken bu bilgilere başvurun.
  Burada her bir ayarın nedenini de açıklayacağız. Tercihlerinize veya çektiğiniz sahneye uyacak başka ayarlar da olabilir. Favori ayar değerlerinizi bulmak için seçeneklerinizi keşfedin.

  Ayar Önerilen Değer
  Dosya Biçimi XAVC S HD
  Kayıt Ayarı 30p 50M
  Deklanşör Hızı 1/60 sn
  Pozlama/ISO ISO AUTO
  Diyafram açıklığı (f değeri) Olabildiğince düşük
  Beyaz Dengesi (WB) AWB (gerektiğinde değiştirin)

  Çözünürlük

  İlk olarak çözünürlüğe karar verin.
  MENU (MENÜ) bölümünden File Format (Dosya Biçimi) öğesini seçin ve 4K (3840×2160) ya da HD (1920×1080) ayarını belirleyin. HD'den dört kat yüksek çözünürlüğe sahip 4K, etkileyici bir görüntü kalitesi sunar. Ancak veri miktarı da dört kat fazla olduğu için bellek kartlarına kaydın daha kısa sürede yapılması ve bilgisayarların bu dosyaları düzenlemek için daha çok çalışması gerekir. Yeni bir kullanıcı olarak ilk videolarınızı HD çözünürlükte çekmenizi öneririz. Bu çözünürlük, çalışılması daha kolay olmasına rağmen yine de iyi görüntü kalitesi sunar.

  Not: ILCE-1 modeli 8K (7680×4320) çözünürlük de sunar.

  Kare hızı

  Daha sonra Record Settings (Kayıt Ayarları) bölümünde kare hızına karar verin.
  Videoda saniye başına gösterilen sabit görüntülerin sayısı olan kare hızı, fotoğraf makinesi ayar ekranından 24p, 30p, 60p, 120p veya diğer seçeneklere (modele göre) ayarlanabilir.
  Değer yüksek olursa belirli bir sürede daha çok kare gösterilir ve görüntü daha akıcı olur. Videonun nasıl görünmesini istiyorsanız buna uygun kare hızını seçin.
  120p, akıcı ağır çekim videolar çekmek için iyi bir tercihtir (24p normal hızdan beş kat yavaş olur) ve daha sonra videolarınızı bilgisayarda düzenlerken işinize yarayacaktır.

  Bazı önerilen değerler

  • İlk videolarını çeken yeni kullanıcıların, başta yaygın TV kare hızlarına karşılık gelen 30p veya 60p ayarlarını denemelerini öneririz. 60p ayarında yaptığınız çekimleri bilgisayarda düzenleyip 24p veya 30p olarak dışa aktararak normal hızın iki katına kadar daha yavaş olan ve kesik kesik görünmeyen ağır çekim videolar oluşturabilirsiniz.
  • Ancak videolarınızın sinematik görünmesi için düzenleme işiyle uğraşmak istemiyorsanız yaygın film kare hızı olan 24p'de çekim yapabilirsiniz.
  • Sinematik bir görüntü elde ederken düzenleme yapma özgürlüğünü korumak için 60p ayarını kullanın. Ayrıca bu ayar, düzenleme sırasında normal 24p hızının 2,5 katına kadar daha yavaş olan ağır çekim videolar oluşturmanızı da sağlar.

  Deklanşör hızı

  Kare hızına karar verdikten sonra deklanşör hızını ayarlayın. Ayar yaparken şu kurala uyun: Kesir olarak saniye cinsinden ifade edilen deklanşör hızı için seçeceğiniz 1/X değerinde X, kare hızının iki katına eşit olmalıdır. Örneğin, kare hızı 30p ise deklanşör hızı 1/60 saniye olmalıdır. 60p'ye uygun ayar 1/120 saniye, 24p'ye uygun ayar 1/48 saniyedir ancak fotoğraf makineleri bu ayarları sunmadığı için bunlara en yakın deklanşör hızını seçin. İç mekanda çekim yaparken titreyen ışık kaynaklarını da hesaba katın.

  Kare hızı Deklanşör hızı
  30p 1/60 sn
  60p 1/125 sn
  24p 1/50 sn
  Not: Titreyen iç mekan aydınlatmasını telafi eden ayarlar
  • 50 Hz: 1/50 sn veya 1/100 sn
  • 60 Hz: 1/60 sn veya 1/125 sn

  Diyafram açıklığı ve ISO hassasiyeti

  Kare hızı ve deklanşör hızını ayarladıktan sonra, diyafram açıklığı (f değeri) ile ISO hassasiyetini ayarlayın.
  Optimum diyafram açıklığı ayarı lensten lense değişmekle birlikte, çoğu kişi maksimum değere yakın bir diyafram açıklığı ayarı seçerek arka planı bulanıklaştırmayı tercih eder. Ancak gün ışığında dış mekanda çekim yaparken bunu yaparsanız videolarınız çok parlak çıkar. Böyle durumlarda fotoğraf makinesine giren ışığın miktarını ayarlamak için ND filtresi kullanabilirsiniz.
  Öte yandan, ISO hassasiyetinde düşük değerleri seçerek yüksek ISO hassasiyeti değerlerinde ortaya çıkabilen görüntü gürültüsünü kontrol edebilirsiniz. Ayrıca çekeceğiniz ilk videoda AUTO modunu da deneyebilirsiniz.

  White balance (Beyaz dengesi)

  Ampul ışığında sıcak, sarımsı görüntü
  Ampul ışığında sahneler sıcak görünür.
  Güneş ışığında soğuk, mavimsi görüntü
  Güneş ışığında sahneler soğuk görünür.

  Işığın türü ve özellikleri, videolarınızdaki özneleri etkiler. Beyaz dengesi ayarları, çekim ortamındaki ışığın istenmeyen etkilerini gidererek beyaz alanların beyaz görünmesini sağlar. Yeni başlayanlar otomatik beyaz dengesini (AWB) kullanmalıdır.

  Not: Fotoğraf makinesi otomatik beyaz dengesine (AWB) ayarlandığı zaman, beyaz dengesi otomatik olarak aydınlatma koşullarına uygun biçimde ayarlanır. Fotoğraf makinesi, güneşin önünden bulutların geçmesi gibi değişiklikler olduğunda veya iç mekana girdikten sonra çekime devam ettiğinizde ayarı düzenler. Bu özellik kullanışlı olmakla birlikte, renklerin sahneden sahneye değişebileceğini ve düzenleme aşamasında sahneler birleştirildiği zaman bu durumun can sıkıcı olabileceğini aklınızda bulundurun. Bundan kaçınmak için beyaz dengesini mevcut sahneye veya duruma göre ayarlamalısınız.