Video çekmenin temelleri

  Video çekimi, bazı konseptleri ve ilkeleriyle sabit görüntü çekiminden ayrılır. Videonun ne olduğunu ve video ile sabit görüntünün farkını anladığınızda, kendi stilinizde videolar çekmeye bir adım yaklaşmış olacaksınız.

  Kare hızı

  Video, bir dizi sabit görüntüden oluşur. Basit çevirmeli defterler ve animasyonlarda olduğu gibi, videodaki özneler görüntüler arasındaki ufak değişiklikler aracılığıyla hayata gelir.

  Saniye başına kare sayısına (fps) kare hızı denir.

  Kare (A) ile saniye başına kare sayısı, bir diğer deyişle kare hızını (B) gösteren görüntü

  • A: Kare
  • B: Saniye başına kare sayısı, bir diğer deyişle kare hızı

  Örneğin, dijital karasal TV gibi TV yayınları genellikle 30 fps hızında kaydedilirken filmler 24 fps hızında kaydedilir. Bu fps değeri ne kadar yüksek olursa video o kadar akıcı ve doğal olur.
  Video kaydetmek için fotoğraf makinesi, fotoğraf çekiminde kaydettiğinden çok daha fazla miktarda veriyi çok daha hızlı kaydetmek zorundadır. Bu yüzden yüksek hızlı aktarım standartlarını destekleyen yüksek kapasiteli bellek kartlarının kullanılması önerilir.

  Not: Bazı bellek kartları bu standartlara uymadığı için bu kartlara video kaydedemeyebilirsiniz.

  Pozlama kontrolü

  Pozlama ayarları, fotoğraf makinesine giren ışığın miktarını kontrol eder. Bu temel faktör, düzenleme ve son görüntü üzerinde etkilidir. Pozlamayı oluşturan diyafram açıklığı (f değeri veya F altı), ISO hassasiyeti ve deklanşör hızı (DH) öğelerinin arasındaki dengeyi kullanarak videolarınızın görünümünü ve havasını değiştirebilirsiniz.

  Sabit görüntü çekme

  • 1: Bokeh miktarı
  • 2: Parlaklık
  • 3: Deklanşörün açık kaldığı süre

  Fotoğraf (sabit görüntü) çekerken genellikle üç öğenin üçü de sizin kontrolünüzde olur.

  Video çekme

  Video çekerken ise deklanşör hızı genellikle sabit olur. Pozlamayı diğer öğeler (diyafram açıklığı ve ISO hassasiyeti) aracılığıyla kontrol edersiniz.
  Bu durumda, deklanşör hızı ayarını yukarıda açıklanan kare hızı belirler. Bu noktada, videolara özel bir kural vardır: Kesir olarak saniye cinsinden ifade edilen deklanşör hızını 1/X olarak ayarlarken X, kare hızının iki katına eşit olmalıdır. Bu değerle tam olarak eşleşen bir deklanşör hızı yoksa ona en yakın değeri seçin.

  Kare hızı Deklanşör hızı
  24p 1/50 sn
  30p 1/60 sn
  60p 1/125 sn
  120p 1/250 sn

  Örneğin, deklanşör hızı 24p için 1/50 olurken 30p için 1/60 olur.

  Notlar:
  • Deklanşör hızı ve diğer ayarlar, sabit görüntüler ile videolar arasında büyük farklılık gösterir. Aynı fotoğraf makinesiyle hem sabit görüntü hem video çekerken dikkatli olun.
  • Bellekten hatırlama özelliğine sahip fotoğraf makinelerinde, sabit görüntüler ile videolar için ayrı ayarlar kaydedebilir ve bu ayarları gerektiğinde hemen geri çağırabilirsiniz.
   ILCE-7M3 mod düğmesinin görüntüsü
   Sabit görüntüler ile videolar için ayrı ayarlarınız olsa bile, bu ayarları mod düğmesini kullanarak kolayca geri çağırabilirsiniz. (Burada ILCE-7M3 modeli gösterilmiştir.)

  Özneyi bulanıklaştırma (hareket bulanıklığı)

  Çoğu bilgili fotoğrafçı, 1/50 veya 1/60 saniyelik deklanşör hızlarının çok yavaş olduğunu söyleyecektir. Oysa bu hızlar video kaydı için idealdir. Bunun iyi bir nedeni vardır.
  Hızlı hareket eden özneleri yakalamak için fotoğrafçılar, sabit görüntülerini yüksek deklanşör hızlarında çekerek özneleri bulanıklaştırmadan dondurur.
  Biraz hareket bulanıklığının makbul olduğu videolarda akıcı hareket elde etmek için uygulanan temel yaklaşım, yavaş bir deklanşör hızı ayarlayarak doğru bulanıklık miktarına ulaşmaktır.

  • 1/1000 sn
   1/1000 sn'lik deklanşör hızında çekilen görüntü
  • 1/60 sn
   1/60 sn'lik deklanşör hızında çekilen görüntü

  Karelere tek tek bakıldığı zaman, 1/1000 saniye hızında çekilen bir görüntü 1/60 saniye hızında çekilen bulanık bir görüntüden çok daha iyi görünebilir. Ancak kesintisiz video oynatımı sırasında birinci çekim kesik kesik görünürken ikinci çekim daha doğal görünecektir.

  Titreyen ışıklardan kaynaklanan sorunlardan kaçınma

  İç mekanda veya gece çekim yaparken titreyen ışıklar, videolarınızda yatay bant oluşumuna veya kısmi renk solmasına neden olabilir. Floresan lambalar ve diğer ışık kaynakları sabit yanıyormuş gibi görünse de, aslında yüksek hızda aralıksız olarak titrer. Bu titremeler fotoğraf makinesinin deklanşörünün çalışmasıyla uyuşmadığı zaman sorunlar baş gösterir.

  Titreme döngülerinde bölgesel güç kaynağı frekansları belirleyici olur ve deklanşör hızının titreme zamanıyla eşleştirilmesi, sorunları önleyebilir.

  Güç Kaynağı Frekansı Deklanşör hızı
  50 Hz 1/50 sn veya 1/100 sn
  60 Hz 1/60 sn veya 1/125 sn
  1/200 sn'lik deklanşör hızında çekilen görüntü
  1/200 sn deklanşör hızı
  1/50 sn'lik deklanşör hızında çekilen görüntü
  1/50 sn deklanşör hızı