Makale Kimliği : S700026844 / Son Değiştirilme Tarihi : 12.07.2018Yazdır

AW serisi klavyeyi nasıl değiştirebilirsiniz


  zorluk derecesi Zorluk derecesi:
  Zor
  gereken süre Gereken süre:
  20 dakikalık aktivite

  UYARI
  !! Bu yönergeler genel olarak sunulmuştur. Sony VAIO Avrupa, size burada klavyeleri kendiniz değiştirmenizin dikkatle gerçekleştirilmesi gerektiğini bildirmektedir. Klavyeyi değiştirirken VAIO'nuzun bileşenlerine herhangi bir hasar gelmesi durumunda, bunların onarım veya değişimi garanti kapsamı dışında dolayısıyla ücrete tabi olarak değerlendirilecektir. !!


  1. Bilgisayarı kapatın ve tüm çevre birimlerini ayırın.
  2. Bilgisayarı AC Bağdaştırıcısından ayırın ve pil paketini çıkarın.
  3. Statik elektriği boşaltmak için topraklanmış metal bir cisme, örneğin bir radyatör veya musluğa, dokunun.

  4. Yedi vidayı çıkarın (Şekil 1'de kırmızı ile işaretli).

   Şekil 1 - Alttaki 7 vidanın çıkarılması


  5. Birimi çevirip çalışma konumuna açın. Güç uygulamadan ekranı gittiği kadar geri yatırın.

  6. Uyarı:
   • klavye kasası birçok kancayla tutturulmuştur. Bu kancalar, özellikle ters yöne güç uygulandığında kolayca kırılabilir.
   • klavye kasası, bilgisayara düz plastik bir kabloyla bağlıdır (bkz 7. adım). Bu bağlayıcıya zarar vermemek için, klavye kasasını çıkarırken bunu aklınızda bulundurun.
   Parmaklarınızı ekranla klavye kasasının arka ortasının arasına yerleştirerek yukarı ve hafifçe ekrar doğru çekerken aynı anda klavye kasasının ön kenarını ekrana doğru başparmaklarınızla itin. (bkz. şekil 2). Bu, bu kapağı yerinde tutan kancaları serbest bırakacaktır. Hala takılı olan kancaları serbest bırakmak için klavye kasasını hafifçe oynatın.

   Şekil 2 - Klavye kasasının çıkarılması


  7. Düz kabloyu (şekil 3'te kırmızı ile işaretli) klavye kasasından hafifçe çekerek çıkarın.

   Şekil 3 - Düz kablo'nun

   çıkarılması
  8. Bir vidayı çıkarın (Şekil 4'te kırmızı ile işaretli)

   Şekil 4 - Klavyenin üst kenarındaki 1 vidanın çıkarılması


  9. Uyarı:
   • klavye, (şekil 5'te kırmızı ile işaretli) 8 kanca ve birçok oyukla tutturulmuştur. Kancalar, özellikle ters yöne güç uygulandığında kolayca kırılabilir.
   Parmaklarınızı klavyenin kenarında F8 tuşundaki kancanın yanına yerleştirin ve klavyenin kenarını yavaşça ekrandan uzağa doğru iterken klavyeyi tümden makineden kaldırarak ayırın. Bu kanca serbest kaldıktan sonra, klavyenin sol tarafındaki kancaları açın. Bu size Insert tuşundaki kancayı oynatarak serbest bırakmak için yer açarak klavyenin sağ tarafını serbest bırakmanızı sağlayacaktır.

   Şekil 5 - Klavye kancalarının avuç dayama yerinden ayrılması


  10. Klavye, dokunmatik yüzeye doğru oyuklarla tutulur. Kancaları 9. adımda gösterildiği şekilde serbest bıraktıktan sonra, klavyeyi yavaşça ekrana doğru birkaç milimetre hareket ettirip şekil 6'da gösterildiği şekilde dokunmatik yüzeyin üzerine katlayın).

   Şekil 6 - Klavyenin anakarttan ayrılmaya hazırlanması


  11. Eğer klavyenin düz plastik bağlayıcısını bağlayıcıya sabitleyen bir bant varsa, dikkatlice sökün.

  12. Uyarı:
   • Eğer klavye bağlayıcısı kırılmışsa, anakartın değiştirilmesi gerekir. Anakartı değiştirmenin maliyeti, kullanılmış bir VAIO'nun değerinden fazla olabilir.
   Anakart'ın klavye bağlayıcısı, iki parçadan oluşur: sabit bir kısım (bej) ve klavyenin düz kablosunu yerinde tutan bir dirsek (kahverengi). Dirseği bağlayıcıdan dikkatlice, Şekil 7'te gösterildiği gibi köşelerinden yavaşça iterek kilidini açarak ayırın.

   Şekil 7 - Düz kablo'nun
   çıkarılması

   Düz kablo artık serbest kalmış olmalı ve bağlayıcıdan kolayca çıkmalıdır.

  13. Yeni klavyeyi takmak için şunlara dikkat ederek prosedürün tersini uygulayın:
   • Gereksiz işlemi önlemek için geri monte etme işlemine devam etmeden önce klavyenin düz kablosunun bağlantısının sağlam yapıldığını test edin. Bunu yapmak için, AC Bağdaştırıcısını VAIO'ya takın, önce güç düğmesine basın, sonra BIOS'a girmek için VAIO logosu göründüğü anda F2'ye basın. Eğer bu çalışırsa, VAIO'yu tekrar kapatın, AC Bağdaştırıcısını çıkarın ve geri monte etmeye devam edin.