Makale Kimliği : S700026853 / Son Değiştirilme Tarihi : 12.07.2018

NW serisi klavyeyi nasıl değiştirebilirsiniz

Bu Makalede Yer Alan Geçerli Ürünler ve Kategoriler


zorluk derecesi Zorluk derecesi:
Zor
gereken süre Gereken süre:
10 dakikalık aktivite

UYARI
!! Bu yönergeler genel olarak sunulmuştur. Sony VAIO Avrupa, size burada klavyeleri kendiniz değiştirmenizin dikkatle gerçekleştirilmesi gerektiğini bildirmektedir. Klavyeyi değiştirirken VAIO'nuzun bileşenlerine herhangi bir hasar gelmesi durumunda, bunların onarım veya değişimi garanti kapsamı dışında dolayısıyla ücrete tabi olarak değerlendirilecektir. !!


 1. Bilgisayarı kapatın ve tüm çevre birimlerini ayırın.
 2. Bilgisayarı AC Bağdaştırıcısından ayırın ve pil paketini çıkarın.
 3. Statik elektriği boşaltmak için topraklanmış metal bir cisme, örneğin bir radyatör veya musluğa, dokunun.

 4. Bir vidayı çıkarın (Şekil 1'de kırmızı ile işaretli).

  Şekil 1 - Alttaki 1 vidanın çıkarılması


 5. Birimi çevirip çalışma konumuna açın. Güç uygulamadan ekranı gittiği kadar geri yatırın.

 6. Klavyenin kenarları, birçok kancayla yerine sabitlenmiştir. Klavyede, klavyenin çıkarılabilmesi için kaldıraç olarak kullanılabilecek bir unsur bulunmamaktadır. Bu sorunu gidermek için birimi yan kenarı üzerine yerleştirip pile yakın vida yuvalarından birine kürdan (veya benzeri yumuşak sivri bir cisim) sokup iterek klavyenin üst kenarını serbest bırakın. Üst kenarın avuç dayama yerinden kalktığını gördüğünüz anda diğer elinizle tutup klavyenin üst ortasını avuç dayama yerinden yavaşça çekip çıkararak klavyenin yanlarını serbest bırakın.


  Şekil 2 - Klavyenin çıkarılması


 7. Üst ve yanlar serbest kalınca, klavyeyi yavaşça ekrana doğru birkaç milimetre hareket ettirip sonra dokunmatik yüzeyin üzerine katlayın.

  Şekil 3 - Klavyenin anakarttan ayrılmaya hazırlanması


 8. Eğer klavyenin düz plastik bağlayıcısını bağlayıcıya sabitleyen bir bant varsa, dikkatlice sökün.

 9. Uyarı:
  • Eğer klavye bağlayıcısı kırılmışsa, anakartın değiştirilmesi gerekir. Anakartı değiştirmenin maliyeti, kullanılmış bir VAIO'nun değerinden fazla olabilir.
  Anakart'ın klavye bağlayıcısı, iki parçadan oluşur: sabit bir kısım (bej) ve klavyenin düz kablosunu yerinde tutan bir dirsek (kahverengi). Dirseği bağlayıcıdan dikkatlice, Şekil 5'te gösterildiği gibi köşelerinden yavaşça iterek kilidini açarak ayırın.

  Şekil 4 - Klavyenin düz kablosunun
  çıkarılması

  Klavyenin düz kablosu artık serbest kalmış olmalı ve anakartın bağlayıcısından kolayca çıkmalıdır.

 10. Yeni klavyeyi takmak için şunlara dikkat ederek prosedürün tersini uygulayın:
  • Gereksiz işlemi önlemek için geri monte etme işlemine devam etmeden önce klavyenin düz kablosunun bağlantısının sağlam yapıldığını test edin. Bunu yapmak için, AC Bağdaştırıcısını VAIO'ya takın, önce güç düğmesine basın, sonra BIOS'a girmek için VAIO logosu göründüğü anda F2'ye basın. Eğer bu çalışırsa, VAIO'yu tekrar kapatın, AC Bağdaştırıcısını çıkarın ve geri monte etmeye devam edin.