Makale Kimliği : S700026855 / Son Değiştirilme Tarihi : 12.07.2018Yazdır

W serisi klavyeyi nasıl değiştirebilirsiniz


  zorluk derecesi Zorluk derecesi:
  Zor
  gereken süre Gereken süre:
  10 dakikalık aktivite

  UYARI
  !! Bu yönergeler genel olarak sunulmuştur. Sony VAIO Avrupa, size burada klavyeleri kendiniz değiştirmenizin dikkatle gerçekleştirilmesi gerektiğini bildirmektedir. Klavyeyi değiştirirken VAIO'nuzun bileşenlerine herhangi bir hasar gelmesi durumunda, bunların onarım veya değişimi garanti kapsamı dışında dolayısıyla ücrete tabi olarak değerlendirilecektir. !!


  1. Bilgisayarı kapatın ve tüm çevre birimlerini ayırın.
  2. Bilgisayarı AC Bağdaştırıcısından ayırın ve pil paketini çıkarın.
  3. Statik elektriği boşaltmak için topraklanmış metal bir cisme, örneğin bir radyatör veya musluğa, dokunun.

  4. (Şekil 1'de kırmızı ile işaretli) 3 vidayı çıkarıp tuttukları erişim kapağını, ortadaki vidadan kaldırarıp yandaki oyukları serbest bırakarak ayırın.

   Şekil 1 - Alttaki 3 vidanın çıkarılması


  5. Üç vidayı çıkarın (Şekil 2'te kırmızı ile işaretli).

   Şekil 2 - Alttaki 3 vidanın çıkarılması


  6. VAIO'yu açıp masaya yan kenarı üzerine koyun. Pil yuvasındaki vida deliklerinden birini dikkatlice tornavidayla itin. Bu, klavyenin üst kenarını kolayca tutabilmenizi sağlayacaktır.

   Şekil 3 - Klavyenin çıkarılması


  7. Klavye, kenarlardaki kancalar ve dokunmatik yüzey tarafında oyuklarla yerinde tutulmaktadır. Yandaki kancaları serbest bırakırken şekil 3'te gösterildiği gibi yukarı doğru eğin sonra hafifçe ekrana doğru hareket ettirerek oyukları avuç dayama yerinden ayırın. Klavyeyi avuç dayama yerinin üzerinde baş aşağı çevirin.

   Şekil 4 - Klavyenin çıkarılması


  8. Klavyenin düz plastik bağlayıcısına daha rahat erişebilmek için klavyeyi şekil 5'te gösterildiği şekilde alın, çizikleri önlemek için klavyeyi ekrana değdirmemeye dikkat edin.

   Şekil 5 - Klavyenin anakarttan ayrılmaya hazırlanması


  9. Eğer klavyenin düz plastik bağlayıcısını bağlayıcıya sabitleyen bir bant varsa, dikkatlice sökün.

  10. Uyarı:
   • Eğer klavye bağlayıcısı kırılmışsa, anakartın değiştirilmesi gerekir. Anakartı değiştirmenin maliyeti, kullanılmış bir VAIO'nun değerinden fazla olabilir.
   Anakart'ın klavye bağlayıcısı, iki parçadan oluşur: sabit bir kısım (bej) ve klavyenin düz kablosunu yerinde tutan bir dirsek (kahverengi). Dirseği bağlayıcıdan dikkatlice, Şekil 6'te gösterildiği gibi köşelerinden yavaşça iterek kilidini açarak ayırın.

   Şekil 6 - Klavyenin düz kablosunun

   çıkarılması
   Klavyenin düz kablosu artık serbest kalmış olmalı ve anakartın bağlayıcısından kolayca çıkmalıdır.

  11. Yeni klavyeyi takmak için şunlara dikkat ederek prosedürün tersini uygulayın:
   • Gereksiz işlemi önlemek için geri monte etme işlemine devam etmeden önce klavyenin düz kablosunun bağlantısının sağlam yapıldığını test edin. Bunu yapmak için, AC Bağdaştırıcısını VAIO'ya takın, önce güç düğmesine basın, sonra BIOS'a girmek için VAIO logosu göründüğü anda F2'ye basın. Eğer bu çalışırsa, VAIO'yu tekrar kapatın, AC Bağdaştırıcısını çıkarın ve geri monte etmeye devam edin.