Makale Kimliği : S700026858 / Son Değiştirilme Tarihi : 12.07.2018Yazdır

FE serisi klavyeyi nasıl değiştirebilirsiniz


  zorluk derecesi Zorluk derecesi:
  Zor
  gereken süre Gereken süre:
  20 dakikalık aktivite

  UYARI
  !! Bu yönergeler genel olarak sunulmuştur. Sony VAIO Avrupa, size burada klavyeleri kendiniz değiştirmenizin dikkatle gerçekleştirilmesi gerektiğini bildirmektedir. Klavyeyi değiştirirken VAIO'nuzun bileşenlerine herhangi bir hasar gelmesi durumunda, bunların onarım veya değişimi garanti kapsamı dışında dolayısıyla ücrete tabi olarak değerlendirilecektir. !!


  1. Bilgisayarı kapatın ve tüm çevre birimlerini ayırın.
  2. Bilgisayarı AC Bağdaştırıcısından ayırın ve pil paketini çıkarın.
  3. Statik elektriği boşaltmak için topraklanmış metal bir cisme, örneğin bir radyatör veya musluğa, dokunun.

  4. Dört vidayı çıkarın (Şekil 1'te kırmızı ile işaretli).

   Şekil 1 - Alttaki 4 vidanın çıkarılması


  5. Birimi çevirip çalışma konumuna açın. Güç uygulamadan ekranı gittiği kadar geri yatırın.

  6. Uyarı:
   • Klavye kasası birçok kancayla tutturulmuştur. Bu kancalar, özellikle ters yöne güç uygulandığında kolayca kırılabilir.
   Bu, çıkarılması çok zor bir parçadır ve çıkarılması birkaç dakika sürecektir. Şekil 2'de, tüm kancalar kırmızı ile ve karşılık gelen parçaları mavi ile işaretli olarak gösterilmiştir.

   Şekil 2 - Klavye kasası. Yüksek çözünürlükte görüntüleyin.


  7. Parmaklarınızı ekranla klavye kasasının arasına yerleştirin. Pili klavye kasasından ayıran sabit kısmı değil (bkz şekil 2) sadece üst plastik katmanı tuttuğunuzdan emin olun. Kasanın üst kenarını yukarı doğru çekin ve sağa doğru gevşetin (bkz şekil 3). Ardından, klavye kasasının köşesini ekrara doğru başparmağınızla iterek sağ tarafı serbest bırakın.

   Şekil 3 - Klavye kasasının çıkarılması 1/2

  8. Şu ana kadar serbest bıraktığınız kancaların geri yerine oturmasını önlemek için klavye kasasının sağ tarafını yukarıda tutarken klavye kasasını tutup ekrana ve klavyeye doğru ileri geri yavaşça oynatarak geri kalan ortadaki kancaları serbest bırakın. Son olarak, sol kenarı sağ kenarla aynı şekilde serbest bırakın.

   Şekil 4 - Klavye kasasının çıkarılması 2/2

  9. Klavyenin üst kenarındaki 4 vidanın çıkarılması.

   Şekil 5 - 4 vidayı çıkarın


  10. Vidaları çıkarınca, klavyeyi ekrana doğru birkaç milimetre hareket ettirip sonra dokunmatik yüzeyin üzerine katlayın.

   Şekil 6 - Klavyenin anakarttan ayrılmaya hazırlanması


  11. Eğer klavyenin düz plastik bağlayıcısını bağlayıcıya sabitleyen bir bant varsa, dikkatlice sökün.

  12. Uyarı:
   • Eğer klavye bağlayıcısı kırılmışsa, anakartın değiştirilmesi gerekir. Anakart değişiminin maliyeti, kullanılmış bir VAIO'nun değerinden fazla olabilir.
   Anakart'ın klavye bağlayıcısı, iki parçadan oluşur: sabit bir kısım (bej) ve klavyenin düz kablosunu yerinde tutan bir dirsek (kahverengi). Dirseği bağlayıcıdan dikkatlice, Şekil 7'te gösterildiği gibi köşelerinden yavaşça iterek kilidini açarak ayırın.

   Şekil 7 - Düz kablo'nun
   çıkarılması

   Düz kablo artık serbest kalmış olmalı ve bağlayıcıdan kolayca çıkmalıdır.

  13. Yeni klavyeyi takmak için şunlara dikkat ederek prosedürün tersini uygulayın:
   • Gereksiz işlemi önlemek için geri monte etme işlemine devam etmeden önce klavyenin düz kablosunun bağlantısının sağlam yapıldığını test edin. Bunu yapmak için, AC Bağdaştırıcısını VAIO'ya takın, önce güç düğmesine basın, sonra BIOS'a girmek için VAIO logosu göründüğü anda F2'ye basın. Eğer bu çalışırsa, VAIO'yu tekrar kapatın, AC Bağdaştırıcısını çıkarın ve geri monte etmeye devam edin.