Sürdürülebilirlik kulağa harika geliyor

Çevre konusunda bilinçli Sony ses ürünleri

Sony olarak, Road to Zero ve Yeşil Yönetim 2025 hedeflerimiz çerçevesinde 2018 mali yılına göre ürün başına geri dönüştürülmemiş plastik miktarında (ambalaj hariç) %10’luk bir düşüş elde etmeyi amaçlıyoruz. Ses alanında 10 yılı aşkın süredir, geri dönüştürülmüş malzemelerin performansını iyileştiriyor ve bunları tasarımlarımızda kullanıyoruz.

Üstün ses kalitesi ve sürdürülebilirlik, daimi hedefimiz

Geri dönüştürülmüş malzemelerle akustik zorlukların üstesinden geliyoruz

İlk üretilen geri dönüştürülmüş plastiklerin ses kalitesi, geri dönüştürülmemiş plastiklerin altındaydı ve ancak yıllarca süren çalışmalar ve yenilikler sonucunda, geri dönüştürülmüş plastiklerle titiz standartlarımızı karşılayan bir performans elde edebildik.

Geri dönüştürülmüş malzeme kullanılan sound bar’ın ticari başarısı

Çeşitli geri dönüştürülmüş malzeme ve katkı maddesi kombinasyonlarını test edip prototipleri üst üste değerlendirerek 2016’da geri dönüştürülmemiş plastik kadar iyi akustik performanslı bir geri dönüştürülmüş plastik geliştirdik. Bu plastik, başta esasen HT-XT2 ve HT-NT5 gibi sound bar’ların dahili parçalarında kullanıldı.

Geri dönüştürmeyi ürün tasarımımıza dahil ediyoruz

Birçok denemeden ve prototipten sonra, bu geri dönüştürülmüş plastikler, bazı TV ürünlerimizin dahili parçaları ve MHC-V13 gibi yüksek güçlü ses sistemleri de dahil, çeşitli ürünlerde kullanıldı.

Yeni ve gelişmiş geri dönüştürülmüş plastik

Performanslarını daha da artırmak ve geri dönüştürülmüş malzemelerin ürün tasarımlarımızda kullanım alanını genişletmek için, geri dönüştürülmüş yeni plastikler geliştirmeye devam ediyoruz.

Geliştirme alanında en yeni başarımız, yeni bir geri dönüştürülmüş plastik malzeme; bu malzeme alev geciktirme, renk istikrarı ve akustik performans gerekliliklerine uyuyor ve dolayısıyla ilerideki ses ürünlerimizde daha da fazla parçada kullanılmaya uygun.

Alev geciktirme özelliğini açıklayan resim
Alev geciktirici yeni bir geri dönüştürülmüş plastik

Elektrikli ürünlerde mecburi olan alev geciktirme, geri dönüştürülmüş malzemelerde önemli bir zorluk yaratıyor. Geri dönüştürülmüş yeni plastiğimiz, hem yüksek alev geciktirme hem de önemli miktarda geri dönüştürülmüş malzeme kullanımı sunuyor.

Renk tutarlılığı ve çeşitliliği

Ürün tasarımları, ürün kalitesinden ve performansından ödün vermeden göze hoş görünmeli ancak geri dönüştürülmüş plastikle yaşanan önemli bir zorluk da renk tutarlılığı. Tutarlı renk tonuyla kolay renklendirme sunan, homojen malzemeden üretilen geri dönüştürülmüş yeni plastikler geliştiriyoruz ve böylece gelecek ürünlerde birçok renk varyasyonunu mümkün kılıyoruz.

Petri kabında geri dönüştürülmüş malzemelerin görüntüsü
Uzaktan kumandayla açılan bir ürünün fotoğrafı
Yüksek kaliteli sesi hedefliyoruz

Farklı malzemeler farklı “sesler” verir. Yeni geliştirilen geri dönüştürülmüş plastiklerin ürünlere eklenmesinin anahtarı, mevcut malzemelerin sesine ne kadar yaklaşabilecekleridir. Akustik ve yapı mühendisliğiyle, çeşitli malzemelerin ses kalitesini tekrar tekrar değerlendirerek mevcut malzemeler kadar iyi bir ses kalitesi elde etmeyi başardık.

HT-S400’ün subwoofer’ının tasarımı

Geri dönüştürülmüş yeni plastik malzeme, ilk kez HT-S400’ün subwoofer arka panelinde kullanıldı. Bu parçanın alev geciktirici olması gerekiyordu, dolayısıyla yeni malzemenin kullanımı için idealdi.

Sürdürülebilir Sony ses ürünlerine hız veriyoruz

Yüksek kaliteli ses sunan geri dönüştürülmüş plastikler geliştirmeye ve çeşitli ev ses sistemlerinde ve taşınabilir ses ürünlerinde geri dönüştürülmüş malzeme kullanımını artırmaya devam edeceğiz. Israrlı yeniliklerimiz, size çevre düşünülerek üretilmiş, en yüksek performanslı ürünleri sunacak.

Röportajlar

Yuko Fujihira’nın portresi
Yuko Fujihira

Ev Ürünleri Teknoloji Departmanı, Ev Ürünleri İşletme Bölümü, Ev Eğlencesi ve Ses Ürünleri İşletme Grubu, Sony Corporation

2010 civarından bu yana ev ses sistemlerinde geri dönüştürülmüş plastik kullanımı üzerine çalışıyoruz. Performanslarını geri dönüştürülmemiş plastiklerin seviyesine denk olacak şekilde iyileştirirken tasarım özelliklerimiz üzerinde de çalıştık ve bu geri dönüştürülmüş plastikleri gerçek ürünlerde kullanılabilecek hale getirdik. 2016’da, ürünlerimizin dahili parçalarında kullanılan ve ses kalitesini de göz önünde bulunduran bir geri dönüştürülmüş plastik geliştirdik.

Ancak geri dönüştürülmüş plastiklerin kullanım alanını daha da genişletmek için, bu malzemelerin uygulama kapsamını da genişletmemiz gerekiyordu. Bu sefer, yeni geliştirdiğimiz malzeme alev geciktirici özellikte. Geliştirme sürecinde, daha önce kullandığımız malzemelerin ses kalitesine ne kadar yaklaşabileceğimizi araştırdık. Pek çok yapılandırmayı inceleyerek, tekrar tekrar prototip oluşturup güç testleri yaparak ürünün ses kalitesine ve fiziksel gereksinimlerine uygun bir malzeme üretmeyi başardık.

Tomoya Kato

Ev Ürünleri Teknoloji Departmanı, Ev Ürünleri İşletme Bölümü, Ev Eğlencesi ve Ses Ürünleri İşletme Grubu, Sony Corporation

Tomoya Kato’nun portresi

Önce, malzemenin kendi sesine odaklanarak geri dönüştürülmüş bir plastik geliştirdik. Nahoş veya bulanık tonlar içermeyen, iyi ses veren bir malzemeyi hedefleyerek yapılandırmaları değiştirip geri dönüştürülmüş plastikten üretilen hoparlörlerin sesini tekrar tekrar test ettik.

Ortaya çıkan geri dönüştürülmüş plastik, genellikle geri dönüştürülmemiş plastiğe göre daha sessiz oluyor. Bu nedenle, geri dönüştürülmüş plastik tamamlandıktan sonra dahi, ürünlerde kullanılabilmesi için tasarım açısından çeşitli önlemler alınması gerekiyordu. Örneğin, parçalara göre şekillendirildiğinde uygun bir ses elde etmek için, kalıplanan plakanın kalınlığını, kiriş yapısını ve benzer özelliklerini optimize ederek yankıyı kontrol ediyoruz. Ayrıca sürücü birimi, hafif bir his yaratacak şekilde tasarlandı. Bu önlemlerin sonucunda, daha önce boğulan her ses artık duyulabiliyor ve daha yüksek bir ses çözünürlüğü sağlanıyor.