Çevre için yapılan ses seçimi

Gelecek nesiller için geliştirilen ses

Sony’nin ses ürünleri, olağanüstü ses için ve çevre bilinciyle geliştirilir.
Yeşil Yönetim 2025 hedefleri kapsamında tüm ürün ve ambalaj tasarımlarımızda işlenmemiş plastik tüketimini azaltmayı amaçlıyoruz.

Geri dönüştürülmüş ürünler

Ses ve çevre konusunu ciddiye alıyoruz

Sound bar ve hoparlör gibi Sony Ev Ses Sistemi ürünlerinde geri dönüştürülmüş plastik kullanarak işlenmemiş plastik kullanımı azaltılır.
Malzeme seçimi ses kalitesini epey etkiler. Bu nedenle, hem çevreye duyarlı hem yüksek kaliteli ses ürünleri oluşturmaya elverişli, benzersiz bir geri dönüştürülmüş plastik geliştirmek için yıllardır çalışıyoruz.

Geri dönüştürülmüş plastik geliştiriyoruz

Geri dönüştürülmüş plastiğimiz disklerden ve su soğutucusu şişelerinden elde edilmektedir.
Film veya kaplamaları sökülen kurtarılmış plastikler temel malzeme olarak kullanılır. Tavizsiz ses kalitesi hedefiyle yola çıkarak ses ürünleri için mümkün olan en iyi çözümü belirlemek üzere çok çeşitli kombinasyonları test ettik.

[1] Diskler  [2] Su şişeleri  [3] Kırpma  [4] Geri dönüştürülmüş polikarbon plastik  [5]  İşlenmemiş plastiği harmanlama, diğer katkı maddeleri  [6] Peletler

İşlenmemiş plastik kullanımında %45’lik düşüşe işaret eden iki çubuk grafiğin üzerinde bir sound bar gösteren illüstrasyon.
Sound bar’larda işlenmemiş plastik kullanımını azaltıyoruz

Yeni sound bar’ımızda çeşitli bileşenler için geri dönüştürülmüş plastik kullanılmıştır. Bu sayede, önceki modelle kıyaslandığında yaklaşık %45 daha az işlenmemiş plastik kullanılmıştır.

[1] önceki model [2] yeni model

Daha çok geri dönüştürülmüş plastik olan bir geleceğe doğru

Çeşitli ses ürünlerimizin iç ve dış kısımlarında geri dönüştürülmüş plastik kullanıyoruz. Ar-Ge çalışmalarımıza devam ederek çevreyi korurken birinci sınıf ses sunan ürünler üretmek için geri dönüştürülmüş plastikten faydalanmanın yollarını bulmayı planlıyoruz.

Çeşitli ses ürünleri görüntüleri. Üstte bir sound bar, ortada görüntüde taşınabilir kablosuz hoparlör ve altta AV alıcı gösterilmektedir.

Çevreye duyarlı ambalaj

Yastıklama ve ambalaj içindeki parçalar için geri dönüştürülmüş malzemelerden yararlanarak ve kağıt bazlı taşıma kolları kullanarak ambalajdaki plastik miktarını azaltmaya çalışıyoruz.

Yeni sound bar kartonlarında işlenmemiş plastiği azaltma

Yeni sound bar’ımızın karton ambalajında önceki modele kıyasla %65 daha az işlenmemiş plastik kullanılır. Baskı miktarını azaltarak kullanılan mürekkep miktarını da %65 azaltmış olduk. Amacımız, işlevsellikten ödün vermeden çevreye duyarlı, dayanıklı ve şık tasarıma sahip bir ambalaj yaratmak.

[1] önceki model [2] yeni model

Sound bar ambalajını ve işlenmemiş plastik kullanımında %65’lik düşüşe işaret eden iki çubuk grafiği gösteren illüstrasyon.

Geliştirici Röportajı

Görüşme yapılan kişinin portresi, Yuko Fujihira.
Yuko Fujihira

Sony Corporation, Ev Eğlencesi ve Ses Ürünleri İşletme Grubu,
Akustik Tasarım Bölümü, Tasarım Departmanı 2

2010 civarından bu yana ev ses sistemlerinde geri dönüştürülmüş plastik kullanımı üzerine çalışıyoruz. Performanslarını geri dönüştürülmemiş plastiklerin seviyesine denk olacak şekilde iyileştirirken tasarım özelliklerimiz üzerinde de çalıştık ve bu geri dönüştürülmüş plastikleri gerçek ürünlerde kullanılabilecek hale getirdik. 2016’da, ürünlerimizin dahili parçalarında kullanılan ve ses kalitesini de göz önünde bulunduran bir geri dönüştürülmüş plastik geliştirdik.

 Ancak geri dönüştürülmüş plastiklerin kullanım alanını daha da genişletmek için, bu malzemelerin uygulama kapsamını da genişletmemiz gerekiyordu. Bu sefer, yeni geliştirdiğimiz malzeme alev geciktirici özellikte. Geliştirme sürecinde, daha önce kullandığımız malzemelerin ses kalitesine ne kadar yaklaşabileceğimizi araştırdık. Pek çok yapılandırmayı inceleyerek, tekrar tekrar prototip oluşturup güç testleri yaparak ürünün ses kalitesine ve fiziksel gereksinimlerine uygun bir malzeme üretmeyi başardık.