Sesin Gücü: Deneyimleyin, hissedin, görün

ucresGXcS

Müzik dinleyerek moralinizi yükseltin; öncü nitelikteki araştırma raporu, müziğin duygusal tepkilerimizi nasıl değiştirdiğini ortaya koyuyor

 • Avrupa’nın farklı şehirlerinde yaşayan insanların yüzde 58’i pandemi sırasında hiç olmadığı kadar moralsiz hissettiklerini belirtirken bu kişilerin yüzde 72’si, müziğin bu zor süreci atlatmalarına yardımcı olduğunu ifade etti.
 • Mindlab International’dan Dr. David Lewis yönetiminde hazırlanan rapor, Duygu ve Müzik arasındaki ilişkiyi açığa çıkarıyor. Rapor, müziğin, insanın kendini iyi hissetmesine yardımcı olabilen bir duygudurum düzenleyici işlevi gördüğünü ortaya koyarak sesin gücünü gözler önüne seriyor.
 • Raporun elde ettiği bulgular, iki ilgi çekici videoyla hayata geçirildi; videoları izledikten sonra nasıl hissettiğinizi görmek için siz de kendi deneyinizi yapabilirsiniz. Siyamatik bilimi çok yönlü ses dalgalarının boyayı, kumu ve sıvıyı ritme uygun olarak düzensiz ama büyüleyici bir şekilde nasıl etkilediğini gösterirken bedeninizin -Yüksek Güçlü Hoparlör’den çıkan- müziğe verdiği tepkiyi izleyin.
 • Avrupa’nın farklı yerlerinde yaşayan insanların %85’i ruh hallerinin müzikten etkilendiğine (mutluluk ve heyecandan nostalji ve üzüntüye kadar farklı duyguların tetiklenmesi ile) tanık olduklarını ifade ediyor; ikinci video, bunu test etmek üzere, düşük tempolu müziğin ne kadar güçlü bir nüfuz ve etkiye sahip olabileceğini ortaya koyuyor.

Çarpıcı bir araştırma raporu, müziğin bize fiziksel ve psikolojik açıdan farkında olduğumuzdan çok daha fazla tesir ettiğini ve aynı zamanda gündelik yaşamlarımızı nasıl etkilediğini gözler önüne serdi.

Bilimsel araştırmalar, seslerdeki tempo değişimlerinin duygusal tepkilerimizi kayda değer ölçüde değiştirmesinden hareketle, müziğin bir duygudurum düzenleme aracı olabileceğini kanıtladı. Majör ve minör tonlar modumuzu yükseltebiliyor ya da melankoli yaratabiliyor.

Mindlab International’dan Dr. David Lewis konuya ilişkin şunları söyledi:

“Hüzünlü müzikler, zor zamanları atlatmamızda bize yardımcı olabilir. Gerek mutluluk gerekse üzüntü için en yoğun duygusal tepkilerin, bir melodiden hemen sonra onunla duygusal tezat oluşturan bir başka melodi dinlendiğinde ortaya çıktığı görülüyor. Bir dahaki sefere müzikle moralinizi düzeltmek ve enerjinizi geri kazanmak istediğinizde, bir müzikal sandviç oluşturun. Sizi neşelendirecek, pozitif ve iyimser hissettirecek bir şarkıdan hemen önce, size hüzün veren bir şarkı çalın. Böylece neşelendirici şarkının gücü çok daha fazla olacaktır.”

Müzik aynı zamanda, uzun süre önce unutulmuş duygusal deneyimleri genellikle capcanlı şekilde geri getiren güçlü bir anımsatıcı; Avrupa’nın çeşitli yerlerinde ankete katılan kişilerin %88’i, müziğin çok önemli rol oynadığı bir anıları olduğunu söylüyor.

Müzik, zihnimizin çalışma biçimini etkilediği gibi çevremizdekilere davranış ve tepki verme biçimlerimizi de etkileyebiliyor.

Bir yılda ortalama 285 saatten fazla (12 tam gün) müzik dinliyoruz ve böylelikle müziğe, bu zor zamanlarda hayatlarımızı aydınlatması için eşsiz bir güç veriyoruz. Araştırmaya katılanların %80’i hem fiziksel hem de ruhsal sağlığımıza iyi geldiğini bilerek, daha fazla müzik dinlemek istediklerini söylüyorlar.

Dr. David Lewis’in yürüttüğü araştırma sayesinde konu hakkında bilgi edinen Sony, müziğin bizi fiziksel ve duygusal olarak ne kadar güçlü şekilde etkileyebildiğini gösteren iki yeni video hazırladı. Sony’nin yeni Yüksek Güçlü Hoparlörü MHC-V73D ile seslendirilen videolar, yüksek ve düşük tempolu müziklerin, hoparlörün çok yönlü ses ve ışık özellikleri ile bir araya geldiklerinde bedenlerimize ve etrafımızdaki nesnelere nasıl etki ettiğini betimliyor.

Kendiniz deneyin; sizde hangi duyguları uyandırdığını görmek için müziğin gücünü teste tabi tutun…

 • Önce daha melankolik duygular uyandırması beklenen düşük tempolu bir müzik parçasının yer aldığı videoyu izleyin / Tails -Jack Chown, The Music Lab

https://www.youtube.com/watch?v=1T5HCGrXLfo

 • Sonra mutluluk duygusu uyandırması beklenen, daha hızlı tempoya sahip bir şarkı ile yeniden enerji depolayın /Gutenmorgen -Jack Chown, The Music Lab

https://www.youtube.com/watch?v=Edui0XFEE_M

Müziğin üzerimizdeki ilk 10 etkisi

Dr. David Lewis, müziğin bedenimiz, zihnimiz ve duygularımız üzerindeki etkilerini inceledi. Bu etkiler, hafızamızı canlandırmaktan kalp atışı hızına ve gözbebeği büyümesine, gözyaşlarını tetiklemekten uyku vermeye ve mutluluk aşılamaya kadar çeşitlilik gösteriyor:

 1. Gözyaşı
 2. Hafıza canlandırma
 3. Mutluluk
 4. Kalp atışı hızını yavaşlatma, hafifletme ya da hızlandırma
 5. Eylemlerimizi etkileme
 6. Arkadaşlıklar ve ilişkiler oluşturma ve hatta kişinin kimliğini şekillendirme
 7. ‘Tedavi edici’ bir etki yaratma
 8. Uykuya geçmeye yardımcı olma
 9. Omurganızda tatlı bir ürpertiye sebep olma ve tüylerinizi diken diken etme
 10. Gözbebeği büyümesi ve ‘’savaş ya da kaç’ tepkisinin tetiklenmesi

SONY Türkiye Ses ve Görüntü Sistemleri Grup Ürün Müdürü Çiğdem Gürsoy “Müziğin hayatımızdaki rolü kuşkusuz yadsınamayacak denli güçlü. Pandemi sürecinde de müziğin dünyanın dört bir yanındaki insanları nasıl birleştirdiğine hep birlikte tanık olduk. Biz de Sony olarak müziğin iyileştirici gücünün farkına varmak, yarattığı pozitif etkiyi dalga dalga herkese ulaştırmak adına hazırladığımız değerli bir raporu ve yine rapordan aldığımız referansla müziğin bizi fiziksel ve duygusal olarak ne kadar güçlü şekilde etkileyebildiğini gösteren iki yeni videoyu sizlerle paylaşmak istedik. Sony’nin yeni Yüksek Güçlü Hoparlörü ile hazırlanan videolar yüksek ve düşük tempolu müziklerin, hoparlörün çok yönlü ses ve ışık özellikleri ile bir araya geldiklerinde bedenlerimize ve etrafımızdaki nesnelere nasıl etki ettiğini betimliyor. Videoları izleyerek sizler de bu deneyimin bir parçası olabilirsiniz” dedi.

Sony Video & Sound Europe Kıdemli Ürün Planlama ve Pazarlama Müdürü Angela de Klein şunları söyledi:

“Hepimiz hayatında, müziğin kilit rol oynadığı bir an vardır; müzik, duyguları ve anıları uyandırır, bizi bir yolculuğa çıkarır.”

“2020, hepimiz için zor bir yıl oldu; biz bu raporu ve videoyu, müziğin ne kadar güçlü olduğunu göstermek, daha fazla insana hayata pozitif değer katmak üzere müziği kullanmaları için ilham vermek amacıyla üretmek istedik. Müziği birlikte dinlemenin keyfini çıkarmak isteyenler için ideal olan Yüksek Güçlü hoparlör serimiz, sesin gücünü tüm berraklığıyla ortaya çıkarıyor.”

Sony’nin Yüksek Güçlü Ses Sistemleri serisindeki iki heyecan verici yeni modeli MHC-V73D, çok yönlü sesi ve ışıklandırması, portatif tasarımı ve sunduğu dört dörtlük parti eğlencesi ile parti severler ve aileler için seçenekleri genişletmek üzere tasarlandı.

– Son –

Editöre Not

Rapor Hakkında

Rapor, Mindlab International, Warwick Üniversitesi’nden Dr. David Lewis’in çalışmaları ile Avrupa çapında sektör çalışanlarından yorumları ve Avrupa’nın farklı noktalarında anket/veri araştırmasını yürüten pazar araştırması şirketi One Poll’un çalışmalarını bir araya getirmiştir. Rapordaki istatistikler, üç ayrı bölgeden -İngiltere, Almanya ve Macaristan- 3.000 katılımcıdan elde edilmiştir.

Sesin Gücü Kısa Filmi Hakkında

Sesin Gücü kısa filmi, Greatcoat Films prodüksiyon şirketi tarafından hayata geçirildi. Yönetmenliğini Klaas Diersmann, Görüntü Yönetmenliğini JP Garcia ve Yapımcılığını Sandra Spethmann yaptı.

Sony HAS-V Serisi Hakkında:

Sony, Yüksek Güçlü Ses Sistemleri serisine MHC-V73D ile heyecan verici iki ekleme yaparak çok yönlü ses ve ışıklandırma, portatif tasarım ve sundukları dört dörtlük parti eğlencesi ile parti severler ve aileler için seçenekleri genişletti.

Yeni hoparlörde; Çok Yönlü Ses, Çok Yönlü Parti Işığı, Karaoke, Mikrofon ve Gitar girişi yer alıyor ve hoparlörler, Fiestable aplikasyonu ile avcunuzun içinden kontrol edilebiliyor.

HAS-V Serisi hakkında daha fazla bilgi için:

https://www.sony.com.tr/electronics/hi-fi-sistemler/mhc-v73d

Sony Corporation Hakkında:

Sony Corporation, teknoloji altyapısı son derece güçlü bir yaratıcı eğlence şirketidir. Oyun ve ağ hizmetlerinden müziğe, fotoğrafa, elektroniğe, yarı iletkenlere ve finansal hizmetlere kadar geniş bir alanda, Sony’nin hedefi, yaratıcılığın ve teknolojinin gücünü kullanarak dünyayı duygularla doldurmaktır. Daha fazla bilgi için: http://www.sony.net/

Müziğe Verilen İlk 10 Tepki – (Zihin, Beden ve Duygular)

Müzik, hem bedenimizin ve zihnimizin çalışma biçimini hem de davranışlarımızı ve çevremizdekilere nasıl tepki verdiğimizi etkiler. İşte en sık görülen 10 tepki:

 1. Gözyaşı – Müzik,uzun süre önce unutulmuş duygusal deneyimleri genellikle capcanlı şekilde geri getiren güçlü bir anımsatıcıdır. Sinemaseverler, çoğu zaman duygusal bir filmde ancak müzik başladığında gözyaşlarının akmaya başladığından bahsederler.
 2. Hafızayı canlandırma – Araştırma, müziğin uyandırdığı duyguların dikkat etme, verimli düşünme, doğru hatırlama, doğru değerlendirme yapabilme, sorunları çözme ve karar verme yeteneğimizi güçlü bir şekilde etkileyebileceğini göstermiştir.
 3. Mutluluk – Müzik istenmeyen düşünceleri ve nahoş duyguları unutmak için bir yöntem sağlar ve bu duygular hakkında konuşmayı kolaylaştırır. Bu sıcak ve davetkar bir atmosfer oluşturmaya ve insanları daha mutlu etmeye yardımcı olabilir.
 4. Kalp atışı hızı; gevşemek için yavaşlatır ya da hızlandırır – Müzik insanların gevşemesine ve rahatlamasına ya da daha enerjik ve eylem odaklı hissetmesine yardımcı olabilir. Kalp atış hızımız üzerinde güçlü bir etkisi olduğu, gevşemek için yavaşlattığı ya da aksiyon için hızlandırdığı kanıtlanmıştır. Aynı zamanda kan basıncını yükseltebilir veya düşürebilir, solunum hızını hızlandırabilir veya yavaşlatabilir ve cildin elektrik iletme yeteneğini etkileyebilir! Bu bir uyarım veya gevşeme ölçütüdür.
 5. Müzik eylemlerimizi etkileyebilir – Müzik, etrafımızda olan bitenleri kendi iyiliğimiz ve hedeflerimiz açısından önemlerine ilişkin nasıl değerlendirdiğimizi büyük ölçüde etkiler. Wright State Üniversitesi Pazarlama Doçenti Charles Gulas ve Michigan Üniversitesi Pazarlama Profesörü Charles Schewe; baby-boomer kuşağının alışveriş yaparken -üçte ikisi o sırada hangi müziğin çaldığını söyleyemese de- klasik rock çalınıyorsa bir şeyler satın alma olasılığının daha yüksek olduğunu tespit etti.
 6. Arkadaşlıklar ve ilişkiler yaratır; bazı yönlerden de bir kimlik oluşturur-Özellikle gençler arasında, müziği gruplar halinde dinlemek arkadaşlıklar oluşturmak için ana yöntemlerden biri. Müzik aynı zamanda toplum ile kimlik bakımından yinelenen bir ilişki oluşturulmasını sağlar.
 7. ‘Tedavi edici’ bir etkisi olabilir –Müziğin beyni nasıl etkilediğine yönelik son araştırmalar sinir sistemi üzerinde güçlü bir etkisi olduğunu ortaya koymuştur. Müziğin temel akustik özellikleri, beynin tabanındaki bölgeler tarafından potansiyel olarak önemli ve acil olayların sinyalini verdiği şeklinde yorumlanır.
 8. Uykuya dalmamıza yardımcı olabilir. –Örneğin, Vivaldi'nin Dört Mevsim adlı eserinin, huzursuz bebeklerin uykuya dalmalarına yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.
 9. Omurganızda tatlı bir ürpertiye sebep olabilir ve tüylerinizi diken diken edebilir – Müzik beynin güçlü ama ilkel ödül sistemini uyardığında, ‘ürperme’ olarak bilinen his oluşur. Haz kimyasalı dopaminin salgılanması ile yoğun mutluluk ve heyecan duyguları üretilir. Böylece müzik, tıpkı kumar oynamak, şekerli bir atıştırmalık yemek ya da güzel bir cinsel deneyim yaşamakla tam olarak aynı etkiyi yaratır. Öte yandan, beyinde korku hissinden sorumlu olan amigdala, kasvetli müziklere benzersiz bir tepki verir. Bu uyarım gerçekleştiğinde tüyleriniz diken diken olabilir.
 10. Gözbebeklerinizin büyümesine yol açabilir ve ‘savaş ya da kaç’ tepkisini tetikleyebilir- Müzik eğer tüm doğru notalara basıyorsa, bütün vücudunu en yüksek vitese alır. Kalp atışı hızı artar, gözbebekleri büyür ve beyincik olarak bilinen bölge aktive olurken kan bacaklara pompalanır. Bu, ‘savaş ya da kaç’ mekanizması olarak bilinen tepkinin bir kısmını oluşturur. Bizi eyleme, savaşa ya da kaçmaya hazırlamak üzere gelişmiş içgüdüsel bir tepkidir. Hiçbirini yapamadığımızda (her iki seçeneğe de konser salonlarında ya da pop müzik festivallerinde iyi gözle bakılmaz) üretilen hislerin yoğunluğu heyecan ya da hazdan kaynaklı gibi yorumlanır.

 Tam liste, İlk 10’un açıklamalarıyla birlikte Editöre Not bölümünde

Güncellemeleri posta kutunuzda alın

"Abone ol" düğmesine tıklayarak Gizlilik Politikası kısmını okuyup anladığımı onaylarım.