plajda tek başına bir kuş

Alpha 7 IV | Helgoland Doğal Rezervi

Gustav Kiburg

Adım Gustav Kiburg, Rotterdamlı bir doğa fotoğrafçısıyım ve 10 yıldır Sony marka elçisiyim. Bu işe 25-30 yıl önce amatör bir fotoğrafçı olarak başladım, şimdiyse profesyonel bir doğa fotoğrafçısıyım diyebilirim. Doğa fotoğrafçılığı beni her zaman cezbetmiştir çünkü her projede yeni bir yer keşfediyor ve kendinizi o yere kaptırıp güzelliğine tanık oluyorsunuz. Fotoğrafçılığın yanı sıra birçok ders veriyorum, fotoğraf makinesi mağazalarında veya ticaret fuarlarında fotoğrafçılık konusunda danışmanlık yapıyorum. İnsanlara fotoğrafçılık konusunda yardımcı olmaktan ve onlara kendi yolculuklarında rehberlik etmekten keyif alıyorum.

uçan beyaz kuş

© Gustav Kiburg | Sony α7 IV + FE 100-400mm f/4.5-5.6 GM OSS | 1/3200s @ f/5.6, ISO 640

Alpha 7 IV ile ilgili ilk izlenimleriniz nelerdi?

Alpha 7 IV’teki iyileştirmeleri ve yeni özellikleri duyar duymaz heyecanlandım! Benim için en önemli şey yeni 33 megapiksellik sensör. Doğa fotoğrafçılığında, kırpma yapabilmek için ekstra piksellere ihtiyacınız olur; benim ana kameram da Alpha 1, bu yüzden ekstra çözünürlüğe alışkınım. Bir diğer önemli gelişme de hayvan ve kuş gözü algılaması. Benim fotoğrafçılık alanımda hızlı aksiyona ayak uydurabilen güvenilir bir otomatik netlemeye sahip olmak çok önemli, ayrıca 10 fps kesintisiz çekim ile de iyi gidiyor. Hızlı çekimden bahsetmişken, yeni arabellek boyutu ve hızlı boşluk, makinenin işleyişinde öne çıkan diğer özellikler. Bu, doğa fotoğrafçıları için yeni bir çekim deneyimi gibi geliyor. Yeni kumanda, yeni menü, yeni ekran ve geliştirilmiş arabellek, çekim sürecini daha iyi yönetmenizi ve geliştirmenizi sağlıyor.

gustav kiburg elinde sony alpha 7m4 fotoğraf makinesiyle

Bu yeni özellikler fotoğrafçılık tarzınızı nasıl etkileyecek?

Dediğim gibi, çözünürlükteki artışın yanı sıra genel olarak daha hızlı bir otomatik netleme ve keyifli bir çekim deneyimi, özellikle kuşlar olmak üzere vahşi doğada hızlı hareket eden nesneleri yakalamayı kolaylaştırıyor. Kuşların nereye uçtuğunu her zaman tahmin edemezsiniz ve teknolojiye biraz daha fazla güvenebilecek olmam mükemmel çekimi yakalamak için daha fazla şansım olduğu anlamına geliyor. Tüm bu küçük iyileştirmeler, fotoğraflarınızı çekme ve paylaşma sürecini çok daha kolaylaştırıyor ve bu da çok önemli. Doğada fotoğraf çekerken iyi vakit geçiriyor ve bir sonraki fotoğraf maceranızı planlamak için motive oluyorsunuz.

bir kuşun yakından yan profili

© Gustav Kiburg | Sony α7 IV + FE 100-400mm f/4.5-5.6 GM OSS | 1/2500s @ f/5.6, ISO 1000

Alpha 7 IV, fotoğraf tutkunlarının ve video içeriği oluşturucuların beklentilerini yeniden tanımlamayı amaçlıyor. Sizce bunu başarabiliyor mu?

Alpha 1 profesyoneller için ne ise benim için bu fotoğraf makinesi de o; mini bir Alpha 1 gibi. Bu anlamda Sony en iyi teknolojiyi sağlama ve erişilebilir kılma hedefine ulaşmış. Kuş çekimi senaryolarında nispeten az deneyimli olduğunuzda net sonuçlar almanız çok zordur. Alpha 7 IV’te bulunan otomatik netleme sayesinde daha fazla insanın daha net kuş görüntüleri elde etmesi kolaylaşıyor, bu özellik ayrıca kompozisyon ve pozlama gibi, fotoğrafçılığın diğer yönlerine odaklanmalarına da yardımcı oluyor. Doğa fotoğrafçılığı tutkunuz varsa bu makine en iyi arkadaşınız olur ve yaptığınız işi daha da şevkle yapmanızı sağlar.

gustav kiburg uçan kuşun fotoğrafını çekiyor

Lensler ve aksesuarlar, görüntü oluşturmanın diğer temel bileşenleri. İlk testiniz için hangi Sony lenslerini ve aksesuarlarını kullandınız ve neden?

Kuş fotoğrafçılığında hem erişime hem de esnekliğe ihtiyacım olduğu için Sony telefoto zum lensleri kullanıyorum. En çok kullandıklarım FE 100-400 f/4.5-5.6 GM OSS ve FE 200-600mm f/5.6-6.3 G OSS çünkü ikisi de stabil ve daha net sonuçlar almanıza yardımcı oluyor. FE 200-600mm, gizli kalmak ve uzaklardan fotoğraf çekmek ya da fok gibi utangaç hayvanları fotoğraflamak istiyorsanız gerçekten işe yarıyor. Bu lens Sony fotoğraf makinelerinde mükemmel bir ağırlık ve kullanım dengesi gösteriyor, üstelik otomatik netleme motorları, kamera teknolojisinden tam olarak yararlanmak üzere tasarlanmış. FE 100-400mm f/4.5-5.6 GM OSS ise diğer benzer lenslerle kıyaslanamaz G Master kalitesine ve hızına sahip olduğundan uçan kuş çekimleri için kullanışlı. Performansı güvenilir ve bana istediğim çekimleri sağlıyor.

Bu iki lensi kullanmanın bir başka avantajı da 1.4x ve 2x tele dönüştürücüleri kullanma imkanı. Alpha 7 IV, f/22’ye kadar tam otomatik netleme özelliklerine sahip olduğundan, kuş fotoğrafçılığında muhteşem sonuçlar veriyor çünkü tele dönüştürücüleri ve otomatik netleme sisteminin tüm gücünü birlikte eksiksiz şekilde kullanabilmenizi sağlıyor.

okyanus üzerinde uçan beyaz kuş

© Gustav Kiburg | Sony α7 IV + FE 100-400mm f/4.5-5.6 GM OSS | 1/8000s @ f/5.6, ISO 1000

Size ve işlerinize hayranlıkla bakan, hevesli fotoğrafçılara veya içerik oluşturuculara ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Doğa tutkunlarına veya genel olarak fotoğrafçılara temel tavsiyem mümkün olduğunca dışarı çıkmaları. Ekipmanınızı ne kadar sık yanınıza alıp görüntü almaya çalışırsanız ekipmanın nasıl davrandığını o kadar iyi bilirsiniz; böylece makinenizden en iyi şekilde nasıl yararlanacağınızı öğrenirsiniz. Mesela hava kötü olduğunda dışarıda çekim yapın, hatta özellikle hava kötü olduğu için yapın bu çekimleri! Göreceksiniz ki yaratıcılığınızı sergileyerek fotoğraf çekmek ve anılar biriktirmek için uygun olmayan tek bir gün bile yoktur. Ne kadar çok dışarı çıkıp yaratıcı işler yaparsanız doğadaki eşsiz anları yakalama şansınız da o kadar artacaktır.

gagaları birbirine geçmiş iki kuş

© Gustav Kiburg | Sony α7 IV + FE 100-400mm f/4.5-5.6 GM OSS | 1/1600s @ f/5.6, ISO 800

Okuyucularımızla paylaşmak istediğiniz son sözler veya tavsiyeler nelerdir?

Her fotoğrafın bir hikayesi vardır. Dışarı çıkın ve anılar biriktirin. O an bir fotoğrafın çok da muhteşem olmadığını düşünseniz bile yıllar sonra onu görmek sizi o fotoğrafın hikayesine geri götürecektir. Benim için bu, fotoğrafın kendisi kadar önemlidir, bu yüzden deneyimlerinizi yakalamak için hiçbir fırsatı kaçırmayın.

Öne çıkan ürünler

Gustav Kiburg

Gustav Kiburg | Netherlands

"Kötü hava renkli havadır"

İlgili haberler

α Universe bülteninizi almak için kaydolun

Tebrikler! α Universe bültenine başarıyla abone oldunuz

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin

Üzgünüz! Bir hata oluştu

Tebrikler! Başarıyla abone oldunuz