sony ecm-b1m mikrofonu takılı sony alpha 7m4

Bir Ses Yolculuğu

Luke Jackson-Clark

Seyahat ve macera Üreticisi olan Luke Jackson Clark, dünyayı keşfetmek üzere çektiği fotoğraf ve videolarla dünyadaki harikaları kayda alıyor. Son dönemde video üretimine odaklanan Luke’a bu süreçte ses kalitesinin nasıl bir rol oynadığını sorduk.

Üretim aşamasında sesin rolü sizin için nedir?

Bir video üreticisi olarak keşfettiğim yerlerdeki hikayeleri aktarma konusunda ses kalitesinin yüksek olması son derece önem arz ediyor. Hatta sesin görüntüden daha önemli olduğunu bile söyleyebilirim çünkü görselleri hayal etmek sesleri hayal etmekten çok daha kolaydır.

Peki, doğru içerikleri yakalamak için ne tür bir ekipmana ihtiyaç duyuyorsunuz?

Ses kaydı almak zor olabiliyor ve genellikle bu işi kısa sürede öğrenmek gerekiyor. Bu yüzden bir dizi doğru mikrofonu bulmak süreci kolaylaştırır. Şimdi bahsedeceğim mikrofonların hepsi de gereken özelliklere sahip.

sony ecm-b1m mikrofonunun üstten görünümü

Ekipmanlarınız içerisinde en sevdiğiniz mikrofon hangisidir ve içerik üretimi sürecinizde nasıl bir öneme sahiptir?

ECM-B1M diyebilirim çünkü bu mikrofon boyut olarak küçük ve kalite bakımından epey üst düzeyde. 8 ses kapsüllü shotgun mikrofonlar arasında gördüğüm en minik mikrofon diyebilirim. Üstelik fotoğraf makinesinin flaş yuvasına doğrudan bağlanabildiği için kablo yönetimi konusu bir köşeye atılmış oluyor.

Bu cihaz küçük boyutuna rağmen mikrofonun arkasındaki düğmelerle kontrol edilen geniş bir dizi ses seçeneği sunuyor. Düşük kesim (low cut) ve gürültü engelleyici olmak üzere iki adet filtresi bulunuyor ve bu filtreler ses dosyasının arka planındaki gürültüyü azaltarak dinleyicilerin önemli olan içeriğe odaklanabilmesini sağlıyor. Bir de kendi içinde bir tür gürültü kesici olarak değerlendirilebilen bir ses seviyesi kontrol düğmesi bulunuyor. Böylece ses düzeyini ayarlamak için fotoğraf makinesinin ses menüsünde dolaşmak gerekmiyor.

sony ecm-b1m mikrofonunun arkadan görünümü

Seyahatlerimi vlog şeklinde çektiğim için en sevdiğim özellikler arasında üç yön seçimi modu bulunuyor. Süper yönlü özellik ile mikrofonun baktığı yöndeki sesler alınır. Tek yönlü özellik ise süper yönlü özelliğe benzese de mikrofonun her iki yanında biraz mesafe bırakır. Son olarak (vlog çekimleri için favorim olan) çok yönlü özellik 8 ses kapsülü ile 360 derecede ses alımı sağlayarak hem fotoğraf makinesi arkasındaki kişinin çekim yaparken söylediklerini hem de fotoğraf makinesinin önünde olup biten sesleri kaydeder. Kolaylık sağlayan bir diğer özellik ise mikrofonu “otomatik” moda geçirerek hem fotoğraf makinesinin hem de mikrofonun ses kontrolünü otomatiğe almasıdır. Böylece cihaz ses kontrolü ile ilgilenirken siz de işin yaratıcı boyutuna odaklanabilirsiniz.

alpha’ya bağlanmış sony ecm-w2bt mikrofon

Ekipmanınız içerisinde en kullanışlı ve çok yönlü olan mikrofon hangisi?

Eğer aradığınız şey çok yönlülük ise ECM-W2BT mikrofonu tam size göre. Tıpkı B1M gibi, W2BT de fotoğraf makinesinin çoklu ara birim (MI) yuvasına ile bağlanıyor. B1M’den farkı ise fotoğraf makinesine takılı ve kablosuz olmak üzere iki bölümden oluşması. Yanlardaki düğmeler ile birlikte bu iki bölümü açtığınız zaman otomatik olarak kablosuz bağlantıya geçerek ses kaydı alma seçeneği çıkıyor. Fotoğraf makinesinin üzerindeki ikinci düğme ise sesin nereden kaydedileceğini seçmenize yarıyor.

İki yönlü olarak kayıt yapabilirsiniz. Böylece kablosuz mikrofonu ve fotoğraf makinesini tutarken biri ile mülakat yapabilir ve fotoğraf makinesinin arkasındayken ses kaydı alabilirsiniz. Veya ikisini ayrı ayrı bağlayıp iki farklı seçenek kullanabilirsiniz: birincisi, çekim yaparken konuşmanızı kaydetme seçeneği; ikincisi ise, kablosuz mikrofon ile kayıt yaparak fotoğraf makinesinden uzaklaşsanız bile ses kaybı yaşamama seçeneği. Tercihinize göre bu kablosuz bölüm, üstünüze takılı mikrofonu küçültüp saklamayı tercih etmeniz durumunda ECM - LV1 yaka mikrofonuna da kolayca bağlanır.

Basit ama kaliteli bir ses deneyimi elde etmek isteyen birine tavsiyeniz ne olur?

Eğer elde etmek istediğiniz süslü detaylar yerine üstün kaliteli ses ise tercihiniz ECM-G1 olmalıdır. Bu mikrofon bulabileceğiniz en küçük ebata sahip, yani vlog çekimleri için mükemmel bir tercih. Tekil ve büyük çaplı ses kapsülü fotoğraf makinesinin önünden gelen sese odaklanıyor ve insan sesinin frekansı ile uyum sağlıyor. Eğer fotoğraf makinesi çantanızı evde bırakıp tek bir fotoğraf makinesi ile yola çıkacaksanız ve iyi bir ses kalitesi arıyorsanız yanınıza almanız gereken mikrofon bu olacaktır.

Öne çıkan ürünler

İlgili haberler

α Universe bülteninizi almak için kaydolun

Tebrikler! α Universe bültenine başarıyla abone oldunuz

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin

Üzgünüz! Bir hata oluştu

Tebrikler! Başarıyla abone oldunuz