bir binanın tepesinde davul setine bakan adam

Sony ECM-B10 ile Davul Sesi

Jacques Crafford

Güney Afrikalı film yapımcısı Jacques Crafford genellikle projelerinde ses mühendisleri ile çalıştığını söylüyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: “Ama sınırlarımı zorlamayı ve sesi kendim kaydettiğim bir proje yaratmayı her zaman çok istemiştim. Bunu yapmak için doğru fırsatı bekliyordum...o gün bu günmüş!”

Bu fırsat Jacques’ın “Davul Sesi” adlı kısa filmi ile hayata geçti. Yetenekli müzisyen Jason Moser’in yer aldığı kısa filmin konusu ise bir gün şehir içinde davulcunun kulağına gelen bir ritmin kaynağını bulma çabası üzerine.

davul çalan jason moser

"Jason benim arkadaşımdır. Uzun zamandır bir proje üzerine konuşuyorduk ve Sony ECM-B10 mikrofonu çıktığı zaman ‘Tamam, işte budur’ dedim. Bu davul çalma sesini özellikle de kalabalık şehrin içerisinde kaydetmeliydik. İşte tam bu anda konseptimin başlangıcı hayata geçmiş oldu".

Videoda duyduğunuz her ses Jacques’ın çekim yaptığı Sony Alpha 7S III’e bağlı olan Sony ECM-B10 mikrofonu ile çekildi. Bu mikrofon sesin kaydedildiği yönü değiştiren dört farklı mikrofon kapsülü ile çalışıyor. Jacques kaydetmek istediği sese uygun olarak mikrofonun süper yönlü, tek yönlü ve çok yönlü modları arasında geçiş yaptı.

“Bazı anlarda süper yönlü modu kullanmayı beklerdim, ama etrafımdaki çevre gürültüsünü kolaylıkla yakalayan ve daha gerçekçi bir ses sunan çok yönlü mod başlı başına yeterliydi. Bana göre filmin gerçekçiliğine katkı sunan işte bu küçük arka plan sesleri oldu. Bir sesi izole etmek istediğimde ise kolaylıkla süper yönlü moda geçiş yaptım”.

Filmde bir noktada Jason’ın direksiyonda ritim tuttuğunu görüyoruz. O sahneyi domine eden ses buydu. “Bu sahneyi Alpha 7S III ile önceden kaydettik ve daha güçlü bir ses elde etmek için ECM-B10 mikrofonu Jason’ın parmaklarının hemen yanına konumlandırdık. Sonra daha geniş açılı kareler elde etmek için Jason’dan aynı tempoda ritim tutmasını istedim. Aynı ritmi ve tempoyu mükemmelen korudu. Epey etkileyiciydi".

araba süren adamı çeken jacques crafford

Aynı sahnenin devamında kırmızı ışık yeşil ışığa dönüyor ve Jason’ın dikkati dağıldığı için arkadaki araba kornaya basıyor. “Bu ses gerçekti” diyor Jacques. “Araba kornasını duyabilmek için mikrofonu çok yönlü moda aldım. Aslında bu sahneyi beş kez çektik. Yeşil ışık yandığında Jason ilerlemedi ve arkadaki araçlardan birinin korna çalmasını bekledik".

Bu film çatı katında şahane bir davul solosu ile doruk noktasına ulaşıyor. Tahmin edeceğiniz üzere, Güney Afrika’nın idari merkezi olan Pretoria’nın bir çatı katında davul solosu kaydı almak pek de ideal değildir. Ancak ECM-B10’un çok yönlü modunu kullanan Jacques şehirden gelen sesleri en aza indirerek aynı anda davul setinin tamamını kayda alabildi.

jacques crafford sony ecm-b10 mikrofonu üzerinde ayar yaparken

Davul solosunun ana sesi davul setinin tepesinden aşağı doğru kaydedildi. Jacques’a göre: “Davul sesini karşı istikametten kaydettiğiniz zaman ses aynı duyulmuyor, çünkü bu enstrüman sesi yukarı doğru yansıtıyor. Ritmi mükemmel zamanlama ile çalmak için davulcunun kulağında metronom vardı. Farklı açılardan kayıt aldık ve her şey kolaylıkla birbiri ile örtüştü".

Mikrofonda aynı zamanda Gürültü Azaltma filtresi bulunuyor ama çevreden gelen şehir seslerinin bir kısmını korumak isteyen Jacques, arzu ettiği sesleri izole etmek için mikrofonun çeşitli özelliklerini kullanmış. “Eğer birisi kameraya doğru konuşuyor olsa idi gürültü azaltma filtresini kullanabilirdim. Ama onun yerine düşük kesim filtresini kullanmak şehrin arka planındaki hafif gürültüsünü azaltmada daha etkili oldu".

jacques crafford kayda alınan davulcuyu seyrederken

Kaydedilen sesin kalitesinin bir ispatı olarak şu söylenebilir: Jacques post-prodüksiyon aşamasında hiçbir sesi çekim sonrası işlemden geçirmemiş. “Uyguladığımız tek post-prodüksiyon işlemi farklı bölümlerde ses düzeyini artırma ve azaltma ile ilgiliydi” diyor Jacques.

ECM-B10 mikrofonunun en önemli özelliği belki de tak-çalıştır prensibine sahip olmasıdır. Tüm Sony makinelerinde bulunan MI kızağı ile uyumlu bu mikrofon, bağlı olduğu kameradan güç alıyor.

“Bu gerçekten çok iyi bir özellik” diyor Jacques. “Çok minik bir cihaz. Pil veya kablo derdiniz yok. Ayrıca, ihtiyacınız olan her şey mikrofonun üzerinde. Yani kamera menüsüne girmenize gerek bile yok ki bu başlı başına çok etkili ve kolaylık sunan bir özellik".

Jacques, mikrofonu ilk kullandığı andan itibaren pek çok çekimde bunu kullanmış ve bu cihaz artık kamera çantasının ayrılmaz bir parçası olmuş. “Her çekimde bunu yanımda taşıyorum çünkü çok az bir çabayla çok şahane sonuçlar alabiliyorum. Hızlı çekim yapan veya solo çekim yapan kişiler için vazgeçilmez bir ürün".

Öne çıkan ürünler

İlgili haberler

α Universe bülteninizi almak için kaydolun

Tebrikler! α Universe bültenine başarıyla abone oldunuz

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin

Üzgünüz! Bir hata oluştu

Tebrikler! Başarıyla abone oldunuz