sahnedeki grubun silüeti

Canlı Çalma

Morten Rygaard

Ülkesi Danimarka ile Avrupa'daki konserlerden ve festivallerden henüz dönen Morten Rygaard, "Canlı müziğin geri döndüğünü görmek çok güzel," diyor keyifle. Morten müzik ve fotoğrafın keyfini çok uzun zaman önce aynı potada eritti. Artık müzik sektöründe profesyonel olarak çalışan biri olarak bu iki alanı bir kez daha her gün bir araya getirmeye devam ediyor. Morten gülerek "İnsanlar çılgın gibi eğleniyor" diyor, "müziğin dünyaya sunduğu duygulara tanık olmaya bayılıyorum."

gece mavi ışıklar altında sahnede çalan rammstein

© Morten Rygaard | Sony α1 + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/500s @ f/2.8, ISO 200

Aynı heyecanı Morten'de görmek mümkün. "Müzik ve fotoğraf sayesinde iletişim kurmak ve kendimi ifade etmek için bir yol buldum," diye açıklıyor. "Bununla birlikte çok uzun zamandır bunu yapmak istediğimi biliyordum." Görünüşe göre müziği biraz daha çok seviyor. Küçüklüğünden beri müzik gruplarına bayılan Morten, "Ben büyürken Danimarka'da radyo istasyonları çok sıkıcıydı," diyor. "Fakat babam Lüksemburg'daki radyoları çekebilecek büyük bir anten yapmıştı. Böylece her gün tüm gün boyunca rock 'n roll dinleyebiliyordum ve rock 'n roll'a bayılıyordum!"

sahnede yeşil dumanla çevrelenmiş şarkıcı

© Morten Rygaard | Sony α9 II + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS II | 1/250s @ f/2.8, ISO 500

Fotoğraflarına konu olanlar ve hayran kitleleri yıllar boyunca seslere odaklansa da, Morten ışığın sunduklarını da keyifle yaşıyor. Bununla birlikte konserlerde kullanılan çok parlak ışıklar ya da neredeyse tamamen karanlık sahneler nedeniyle her durumda başarıyla fotoğraf çekmek için doğru ekipman ve yetenekler gerekiyor. "ISO'nuz, açıklığınız ve deklanşör hızınız hakkındaki her şeyi bilmek son derece önemli", diye açıklıyor Morten. "Özellikle canlı müzikte flaş kullanamayacağınız için ışık seviyesi ne olursa olsun fotoğrafa konu olan kişinin her zaman keskin olması için aksiyonu bir karede dondurmanız gerek. Sanatçılar bundan hoşlanmıyor, ortamın atmosferini de bozuyor. Deklanşörün konunun hareketini durduracak kadar hızlı olmasını sağlamak gerekiyor."

sahnede ateş gösterisi ile canlı performans sergileyen rammstein

© Morten Rygaard | Sony α1 + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS II | 1/3200s @ f/2.8, ISO 200

Morten sözlerine devam ediyor, "bu durumlarda çok yüksek ISO gerekiyor. Bu nedenle, güvenilir Sony Alpha 1 ve Alpha 9 II fotoğraf makinelerimi kullanıyorum. Işık daha parlak olduğunda yüksek çözünürlüklü dosyalardan faydalanmak için Alpha 1'i kullanıyorum ancak ışık çok düşük olduğunda hiç gürültü oluşturmadan ISO 6400 gibi çılgın ayarlarda çekim yapmak üzere Alpha 9 II'yi kullanıyorum. Bunlara rağmen fotoğrafta kumlanma görülse bile fotoğraflar muhteşem görünüyor. Fotoğraf filmlerine yükseltme işlemi uyguladığım zamanları anımsatıyor. Bu işlem her zaman bir doku eklerdi ancak yine de harika görünürdü."

Bunun yanı sıra Sony kameraların efsanevi AF performansına güveniyor. "Göz Takibi AF özelliği gerçekten harika," diyor Morten. "Bence gezegendeki en iyi odaklama sistemi. Göze odaklanarak fotoğrafa konu olacak kişiyi rahatlıkla kadraja alıyorum ve sonuçta elde edeceğim görüntünün %100 net olacağını biliyorum. Göz AF özelliği, güçlü arka plan ışıklandırmalarının olduğu veya dumanlı, puslu sahnelerde karşılaşacağınız yüksek kontrastlı durumlarda bile harika sonuç veriyor."

turuncu ışık altında şarkıcı

© Morten Rygaard | Sony α9 II + FE 12-24mm f/2.8 GM | 1/200s @ f/2.8, ISO 2000

Kameraların yüksek ISO performansı ve AF hassasiyeti sayesinde Morten istediği fotoğrafları çekebiliyor ve daha yaratıcı kompozisyon düzenleyebiliyor.

"Müzik sektöründeki fotoğrafçıların bildiği üzere sadece birkaç şarkıda çekim yapabiliyorsunuz. Grup üyelerinin net ve muhteşem portrelerini yakalamam, bununla birlikte sahnenin fotoğraflarını ve dinleyicilerle etkileşimleri yakalamam gerekiyor. Fakat bu çekimleri tamamladıktan sonra daha deneysel çalışabiliyorum. İşte bu anlar gerçekten çok özel oluyor."
şarkıcı ve gitarist seyircilere el sallıyor

© Morten Rygaard | Sony α9 II + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/200s @ f/2.8, ISO 1250

Morten, bu fırsatı kaçırmamak için gerçekten hazırlıklı olmanız gerektiğini belirtiyor. Bu nedenle, grubu yakından tanısa da son gösterilerinin videolarını izleyerek nelerle karşılaşabileceğini görüyor ve grubun sahnede yapacaklarını öngörerek istediği fotoğrafları nasıl çekeceğini tasarlıyor. Morten gerçekten güzel fotoğraflar çekmek için birbirinden farklı çok sayıda mercek taşıyor. "Konserlerde mercek değiştirmek için yeterli zaman olmuyor, bu nedenle 12-24mm f/2.8 GM, 24-70mm f/2.8 GM, 70-200mm f/2.8 GM OSS II ve 100-400mm f/4.5-5.6 GM OSS mercekli dört objektif taşıyorum. Bunlar sahne önünden neredeyse tüm açıları almamı sağlıyor, bununla birlikte stadyumun arka tarafından fotoğraf çekebilmek için FE 200-600mm f/5.6-6.3 G OSS kullanıyorum."

sahnede gitar solosu çalan brian may

© Morten Rygaard | Sony α9 II + FE 12-24mm f/2.8 GM | 1/320s @ f/3.2, ISO 500

Sonuç olarak hazırlık yapan, yıllar içinde edinilen çekim yeteneklerinin yanı sıra Sony ekipmanlarına güvenen Morten hayatta en sevdiği şeyi yapıyor. "Benim için fotoğraf çekmek, müzik yapmak ve eğlenmek gibi bir şey. Bu benim düsturum. Yaratıcılık ile ilgili karşılaşılan zorlukları aşmaya ve önümdeki ışıkla oynamaya bayılıyorum. Bunu 30 yıldır yapıyorum ancak çektiğim her fotoğrafı bir daha inceleyerek nasıl geliştirebileceğimi düşünüyorum. Eğlenceli kısmı bu ve Sony Alpha ekipmanım da bunu yapmama yardımcı oluyor."

Öne çıkan ürünler

İlgili haberler

α Universe bülteninizi almak için kaydolun

Tebrikler! α Universe bültenine başarıyla abone oldunuz

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin

Üzgünüz! Bir hata oluştu

Tebrikler! Başarıyla abone oldunuz