at ve jokey tek başına bitiş çizgisine koşuyor

Yeni FE 70-200mm f/2.8 GM OSS II Deneyimi

Aleksandra Szmigiel

Hızlı diyafram performansına sahip bir 70-200mm lens, profesyonel spor fotoğrafçısı Aleksandra Szmigiel’in ekipman çantasının her zaman demirbaşı olmuş. “G Master lenslerin kalitesine bayılıyorum ve epey ağır olsa da 70-200mm f/2.8 GM, çekim yaptığım birçok duruma hitap eden çok yönlülüğe sahip.”

ıslak kafasını sallayan bir at

© Aleksandra Szmigiel | Sony α1 + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS II + 2x teleconverter | 1/1600s @ f/5.6, ISO 1000

Yeni sürüm, önceki modelden neredeyse %30 daha hafif, bu yüzden Aleksandra lensi ilk eline aldığında, hafif yapı çok hoşuna gitmiş.

Elimde 70-200mm f/2.8 lens tuttuğuma inanamadım; inanılmayacak kadar hafif ve Alpha 1’imle güzel bir denge sağlıyor.”

Aleksandra, FE 70-200mm f/2.8 GM OSS II’nin yeni özelliklerini etraflıca test etmek için memleketi Varşova’daki bir hipodromu ziyaret etmiş. “At yarışı son derece hızlı bir spor, ben de lensin AF takip hızıyla nasıl başa çıkacağını görmek istedim. Çalışırken çok hareketli olmayı da seviyorum; bu yüzden lensin Alpha 1 ile nasıl denge sağlayacağını görmek için, monopod olmadan gün boyu elde çekim yapmak da ilgimi çekiyordu.

jokeyleri olan iki at hızla koşuyor

© Aleksandra Szmigiel | Sony α1 + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS II + 2x teleconverter | 1/1250s @ f/5.6, ISO 200

“Parkurun yanına yerleştim ve jokeyler geçerken birçok çekim yaptım. Yeni özelliklerden biri de hareketli nesne çekimi için tasarlanmış 3. bir sabitleme modunun eklenmesi. Düşük deklanşör hızı kullanarak jokeyler geçerken yatay kaydırma yaptım ve birkaç tane bulanık aksiyon çekimi yapmayı başardım. Kadrajlamanın dikey eksende daha istikrarlı olduğunu fark ettim ama yatay kaydırmayı da sorun yaşamadan takip edebildim. Lensin hafifliği de burada büyük bir avantaj oldu çünkü kurulumun ön tarafı ağır olmadığı için nesneyi takip etmek daha kolaydı.”

parkurda hızla koşan bulanık atlar

© Aleksandra Szmigiel | Sony α1 + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS II | 1/25s @ f/11, ISO 200

Yeni lenste videograflara çok yardımcı olacak bir manuel diyafram açıklığı halkası da var. Aleksandra, “Bu benim beğendiğim bir ilave oldu,” diyor. “Hep manuel pozlama modunda çekim yapıyorum, yani diyafram açıklığını hızla değiştirebilmek kompozisyona odaklanabilmemi sağlıyor. Ayrıca ‘retro’ stilinin de büyük bir hayranıyım! Zum kontrol halkasının da mevcut lensimden daha akıcı olduğunu fark ettim ama belki de hafif yapıdan kaynaklanıyor olabilir.”

koşu sırasında at ve jokey

© Aleksandra Szmigiel | Sony α1 + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS II + 2x teleconverter | 1/1250s @ f/5.6, ISO 200

Otomatik netleme doğruluğunun ve hızının her tür aksiyon fotoğrafı için hayati önem taşıdığını söylemeye gerek bile yok. Yeni lenste, AF hızını önceki modele göre 4 kat artıran, yüksek tahrik verimliliği sunan dört XD (ekstrem dinamik) doğrusal motor bulunuyor.

Mevcut 70-200mm f/2.8 GM lensimin AF hızından hep memnundum ama bu yeni sürüm acayip hızlı. Atlar dörtnala doğrudan bana doğru koşuyorken bile, hatta çekim sırasında netleme uzaklığını değiştirdiğimde bile, lens hepsini netlemekte hiç zorlanmadı.”

“Sık sık çekim yaptığım bir başka lens de FE 400mm f/2.8 GM OSS. Bu lens muhteşem bir cam parçası ama hareketli olmak istediğim zamanlarda, 400 mm’nin beni yavaşlattığını düşünüyorum. Birkaç ışık durağı kaybedecek olsam da 2x dönüştürücümü kullanırken yeni lensin nasıl bir performans sergileyeceğini görmek istiyordum ve hayal kırıklığına uğramadım! Netleme hızı çok yüksekti ve doğrudan bana doğru koşan bir atı takip ederken hiç sorun yaşamadım. Hafif, yüksek kaliteli bir lens ile küçük bir dönüştürücü taşıyabilmek ve yine de kalite kaybı olmadan, spor çekimi için gereken aralığı elde edebilmek, bu lensin uzun bir telefoto seçeneği isteyen herkes için kesinlikle ideal olduğunu gösteriyor.

Öne çıkan ürünler

İlgili haberler

α Universe bülteninizi almak için kaydolun

Tebrikler! α Universe bültenine başarıyla abone oldunuz

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin

Üzgünüz! Bir hata oluştu

Tebrikler! Başarıyla abone oldunuz