gagasında balık olan bir yalıçapkını dalda duruyor

Yeni FE 70-200mm f/2.8 GM OSS II ile Yaban Hayatı

Petar Sabol

Petar Sabol’un çalışmalarını takip eden herkes, fotoğrafçının yalıçapkınlarına düşkünlüğünü bilir. Fotoğrafçı işin keyfini ilk keşfettiği 2013 yılından bu yana bu kuşları fotoğraflamaktan bıkmamış. Bu yüzden yeni FE 70-200mm f/2.8 GM OSS II’yi denemek isteyip istemediği sorulduğunda bu deneme için neyi fotoğraflayacağı konusunda bir an bile tereddüt etmedi.

yalıçapkını suya dalıyor

© Petar Sabol | Sony α1 + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS II + 2x teleconverter | 1/4000s @ f/5.6, ISO 2500

 

Lensle ilgili ilk izlenimleriniz nelerdi?

“Prime lens performansı sunan bir zum lens! Beni en çok şaşırtan ilk şey, lensin hafifliği ve genel kompaktlığı oldu. Önceki modele göre ağırlık farkı çok büyük, o kadar ki başta içinde cam yok sandım! Bu lensi gün boyu yorulmadan, hatta tripod bile olmadan zevkle kullanabilirim.”

gagasında balık olan bir yalıçapkını uçuyor

© Petar Sabol | Sony α1 + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS II | 1/10000s @ f/4.0, ISO 2000

 

Ürünün fotoğraf makinenizle sağladığı denge hakkında ne düşündünüz?

Kısa süre önce Alpha 1’e geçtim ve bu gövdenin yeni 70-200 mm ile kombinasyonu olağanüstü; çok dengeli ve ele tam oturuyor. Zum halkası akıcı ve duyarlı, tıpkı netlemeyi doğrudan ayarlarken muhteşem bir iş çıkaran netleme halkası gibi. Netleme ve sabitleme modları için kullanılan tuşların, ayrıca yeni manuel diyafram açıklığı halkasının yeri çok iyi; sadece birkaç dakika içinde hangisinin hangisi olduğuna bakmak zorunda kalmadan kullanmaya başlayabildim, bu da gösteriyor ki bu lensin tasarımı üzerinde enine boyuna düşünülmüş.

kanatları açık yalıçapkını

© Petar Sabol | Sony α1 + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS II + 1.4x teleconverter | 1/6400s @ f/4.0, ISO 800

 

İlk 70-200mm GM lensinize göre AF hızını nasıl buldunuz?

Netleme hızı kesinlikle harika! Alpha 1 ile birlikte, minimum netleme uzaklığından sonsuzluğa ve tersine netlemeyi anında buluyor. Yalıçapkınlarını suya dalarken takip etmek, her türlü otomatik netleme sistemi için çok iyi bir test; kuşlar sudan her çıktığında AF anında nesneye kilitlendi.

avıyla birlikte sudan çıkan bir yalıçapkınının iki görüntüsü

© Petar Sabol | Sony α1 + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS II + 1.4x teleconverter | 1/10000s @ f/4.0, ISO 2000

 

Özellikle yatay kaydırmalı çekimler için tasarlanmış yeni bir sabitleme modu ekledik. Bu özelliği nasıl buldunuz?

Suya girip avıyla birlikte sudan çıkan bir yalıçapkınını takip ettim. Sabitleme çok iyi iş çıkarıyor çünkü bu kuşun, balık yakalarken saliseler içinde sudan çıkan ve aniden yön değiştirebilen, son derece hızlı ve küçük bir kuş olduğunu da hesaba katmamız lazım. Yeni mod 3 ayarını kullandığımda, kadrajı her seferinde kusursuz şekilde korudu.

Yeni lensi tele dönüştürücüyle kullandınız mı? Kullandıysanız performansını nasıl buldunuz?

Tele dönüştürücü kullanırken sergilediği performanstan çok etkilendim! Hem 1,4x hem de 2x dönüştürücümü kullandım ve netlik veya kontrastta hiç kayıp görmedim, netleme hızı da neredeyse bunlar olmadığındaki hızla aynıydı. Bu lensle, tele dönüştürücü kullanırsam tek bir lenste 3 lensim oluyor. Şimdiye kadar sunulan her şeye göre sınırları gerçekten zorlayan, olağanüstü bir ekipman.

sudan çıkan yalıçapkını

© Petar Sabol | Sony α1 + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS II | 1/1250s @ f/2.8, ISO 2500

 

Lensle ilgili son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

En sevdiğim kısım şu: Bu lensi 1,4x ve 2x tele dönüştürücülerle birlikte satın alınca, aslında prime kadar iyi bir G Master performansı sunan, 3 tane harika zum lensiniz oluyor.

Bu lens şimdiye kadar kullandığım en iyi 70-200mm f/2.8 lens ve doğrusunu söylemek gerekirse bu kadar kapsamlı iyileştirmeler olmasını beklemiyordum.”

Öne çıkan ürünler

Petar Sabol

Petar Sabol | Croatia

“Ne kadar uzun sürerse sürsün ve ne kadar çaba gerekirse gereksin, her zaman fotoğraflarımın daha iyi görünmesi için uğraşırım”

İlgili haberler

α Universe bülteninizi almak için kaydolun

Tebrikler! α Universe bültenine başarıyla abone oldunuz

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin

Üzgünüz! Bir hata oluştu

Tebrikler! Başarıyla abone oldunuz