üzerinde samanyolu ile ayers kayası

Göksel Varlıklar

Stefan Liebermann

Astrofotoğrafçılık, gece manzaraları, düşük ışıklı manzaralar… Ne derseniz deyin, bunları birleştiren bir şey varsa o da karmaşıklıktır. Her şey göz önüne alındığında, böyle fotoğrafların üretilmesi kolay değildir. Zamanlamaya, konuma, emeğe, doğru ekipmana ve tabii ki deneyimlere dayanan bir teknik uzmanlığa bağlıdır.

gökyüzünde görünen yıldızlarla gece vakti göle akan su

© Stefan Liebermann | Sony α7 III + 14-24mm f/2.8 | 242s @ f/2.8, ISO 2000

Gökyüzünün gece saatlerindeki hali üzerine uzmanlaşan Stefan Liebermann, yıldızların altında sayısız saat geçirmiş. Stefan’ınkiler gibi görüntüler elde etmek için, doğru konumu bulmanın yanı sıra doğru ekipman ve aksesuar da gerekiyor. Esas mesele, gece saatlerinde gökyüzünün pozlanması için gereken uzun pozlamaların kombinasyon haline getirilmesi ve Dünya’nın dönüşü. Bu dönüş, yıldızların gözle görüldüğü gibi net görünmelerine değil, ışık izleri bırakmalarına neden oluyor.

Stefan şöyle açıklıyor: “Genellikle ışık izlerinin görünmesinden önce pozlamanın ne kadar uzun olabileceğini anlamak için ‘500 kuralını’ uyguluyoruz. Bu kurala göre, 500’ü kullandığınız lensin netleme uzaklığına bölüyorsunuz. Yani benim kullandığım FE 24mm f/1.4 GM ile, maksimum pozlama süresi yaklaşık 20 sn oluyor. İstediğim parlaklığı elde etmek için de ISO 3200 veya 6400’de çekim yapmam gerekiyor. Bunlar insanı çok kısıtlıyor, bu yüzden pozlama süresini uzatmak için bir yıldız takipçisi kullanıyorum.”

kayalık bir çölün üzerinde samanyolu

© Stefan Liebermann | Sony α7 III + FE 24mm f/1.4 GM | 1/10s @ f/5.6, ISO 100

Son çalışması için Stefan güvendiği α7 III’ünü kullanıyor. Yıldız takipçisi üzerine yerleştirilen fotoğraf makinesi, Dünya’nın dönüşüne ayak uydurmak için yavaş yavaş döndürülüyor. Stefan, “Böylece pozlama süresini en az iki dakikaya kadar uzatabiliyorum,” diyor. “Ön plan için ayrı bir ‘Dünya’ pozlaması yaptıktan sonra, geriye bu ikisini işleme sırasında birleştirmek kalıyor.”

gece vakti radyo teleskobun kapısında duran bir adam

© Stefan Liebermann | Sony α7 III + FE 24mm f/1.4 GM | 1/10s @ f/5.6, ISO 100

Bunun avantajları da var. “Yıldız takipçisi kullanırken, diyafram açıklığını o kadar genişletmek de gerekmiyor,” diye açıklıyor, “yani netlik açısından çok iyi olan f/2.8 veya f/3.5’te çekim yapabiliyorsunuz ve 800 veya 1000 gibi düşük ISO ayarları kullanabiliyorsunuz. Takipçi, FE 16-35mm f/2.8 GM gibi, kadrajlamada daha esnek davranabileceğim lensleri kullanmamı da sağlıyor. Kullanmaya başladıktan sonra bağımlısı oluyorsunuz ve statik astro çekimlerde insanların yapmak zorunda kaldığı, yüzlerce pozlamanın birleştirilmesi gibi, fazla teknik şeylerin birçoğundan kurtuluyorsunuz. Tek istediğim kolaylık!”

gece vakti çölde bir kayanın üzerinde duran bir adam

© Stefan Liebermann | Sony α7 III + 14mm f/1.8 | 30s @ f/2.0, ISO 6400

Alpha fotoğraf makinelerinin EVF’sini kullanmak da netleme konusunda Stefan’a büyük avantaj sağlamış.

Geniş diyafram açıklıklarında, iyi netlenmiş yıldızlar elde etmek hep zor olmuştur,” diye açıklıyor, “ama Alpha kitimdeki gibi bir EVF kullanınca iş çok kolaylaşıyor. Sadece çok yüksek bir ISO değeri ayarlıyorsunuz, sonra sensörün canlı önizlemesinde yıldızları ve Samanyolu’nu çok net görebiliyorsunuz; yani manuel olarak netlemek çok kolay oluyor.”
bir kaya üzerine uzanmış, yıldızlara bakan bir adam

© Stefan Liebermann | Sony α7 III + 14mm f/1.8 | 149s @ f/1.8, ISO 1250

Stefan sonuçta, bu tip manzaralar çekmenin her manzara fotoğrafçısının tecrübe etmesi gereken bir hayranlık hissi yaşattığına inanıyor. “Birçok kişi, bunlarla ilgili bir şeyler okuyarak veya konuşarak vakit geçiriyor,” diyor, “ama yerinden kalkıp harekete geçmiyor! Bana göre dünyanın en güzel hissi ve genellikle çekim yaparken yürüyüş yapıp arkadaşlarımla sohbet edebildiğim bir grup etkinliği olması da ayrı bir motivasyon kaynağı. Bu fotoğrafta olduğu gibi, sahnelerimde onlara yer vermeyi seviyorum çünkü bu, fotoğrafa insani bir boyut katıyor ve o devasa gökyüzüne bir ölçek algısı kazandırıyor.”

dağların üzerinde samanyolu

© Stefan Liebermann | Sony α7 III + FE 16-35mm f/2.8 GM | 20s @ f/2.8, ISO 1600

Stefan için bunun gibi fotoğraflar çekmenin daha büyük bir önemi de var: Yoğun nüfuslu kuzey yarımküredeki ışık kirliliği, astrofotoğrafçılığı hiç olmadığı kadar zorlaştırıyor. “Bunun gibi çekimlerin kayda alınması bence çok önemli,” diyor, “Belki de 50 yıl içinde, ışık kirliliği ve nüfus yoğunluğu o kadar artacak ki gökyüzünü aynı şekilde göremeyeceğiz. İnsanların gökyüzünün önceden bu kadar güzel göründüğünü bilmesi çok önemli.”

Öne çıkan ürünler

Stefan Liebermann

Stefan Liebermann | Germany

“Çok özel bir fotoğrafçılık türü: İnsan gözüyle görülmüyor ama gerçek”

İlgili haberler

α Universe bülteninizi almak için kaydolun

Tebrikler! α Universe bültenine başarıyla abone oldunuz

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin

Üzgünüz! Bir hata oluştu

Tebrikler! Başarıyla abone oldunuz