Odaktaki Görüntü

Bertrand Bernager | Remontages

Gördüğünüz her şey, gerçekten tam olarak aynı yerde oldu ama aynı anda değil. Aralık 2020 ve Mayıs 2021 arasında, “Remontages” adında bir fotoğraf dizisi oluşturmak için altı bin görüntü çektim.

Dizideki her fotoğraf, kompozisyondaki düzinelerce veya yüzlerce kişinin benzer şekilde hareket ettiği farklı bir tema içeriyor. Dizide toplamda, düzenleme sırasında tam olarak çektiğim yerde, sahneye tekrar eklediğim 900 nesne var; sahnelenmiş bir fotoğraf değil.

Bu fotoğraf, dizinin altıncı fotoğrafı. Paris’teki kayak sahnesinin en efsanevi yerini gösteriyor: kayakçılardan oluşan bir kalabalığın havada asılı kaldığı Palais de Tokyo. Bu fotoğraftaki tüm karakterlerin kolları kuş gibi açılmış, uçup gitmeye çalışıyorlarmış gibi bir izlenim yaratmak istedim. Tüm kayakçıların bu hareketi aynı anda yaptığı bir zaman hiç olmadı ama tam olarak aynı yerde, saatlerce tripodda yaptığım çekimler ve düzenlemeden sonra, bu eksiksiz işlemeyi elde edebildim.

bir grup kaykaycı paris’te atlayış yapıyor

© Bertrand Bernager | Sony α7R III + FE 16-35mm f/2.8 GM

Dizinin tamamını Sony Alpha 7R III ve Sony FE 16-35mm f/2.8 G Master lens kullanarak çektim. Bu, deneyip güvendiğim ve son birkaç yıldır kullandığım bir fotoğraf makinesi ve lens kombinasyonu. 42,4 megapiksel çözünürlük ve yüksek dinamik aralık, fotoğrafı oluşturmak için gereken tüm ayrıntıları yakalamama çok yardımcı oldu; lensin tutarlı netliği de kayakçıları karenin tam kenarında, merkezdekiyle aynı hassasiyetle yakalamamı sağladı. Bu fotoğraf makinesi ve lens, binlerce görüntüden son montajı oluşturacak o uzun işleme başlamak için gereken tüm ayrıntıları bana verdi.

Covid-19 krizinin gölgesinde, Paris’i hayat dolu haliyle göstermek istedim; aslında çekim yerlerinden birçoğu neredeyse terk edilmiş gibiydi. Sık sık istediğim nesneleri çekme umuduyla uzun saatler bekledim ve bir tane bile uygun görüntü olmadan döndüğüm de çok oldu.

Paris’te doğup büyüdüğüm için, bu şehir, her zaman sokak fotoğrafçılığı çalışmalarımda bir ilham kaynağı oldu. Yıllardır çevremdeki kent ortamıyla ilgili vizyonumu, kentin coşkusunu, bazen de deliliğini yansıtacak bir dizi üretmek istiyordum. Sokak fotoğrafçılığının kuralları ile fotomontaj arasındaki sınırda, şehir sakinlerinin davranışlarına farklı bir bakış açısı sunacak bir dizi.

Bu dizideki sekiz fotoğrafı buradaki web sitemde bulabilirsiniz.

Öne çıkan ürünler

Bertrand Bernager

Bertrand Bernager | France

“Fotoğrafçılık stilimle ışığı izlemeye, hareketi ortaya çıkarmaya ve anı yakalamaya çalışıyorum”

İlgili haberler

α Universe bülteninizi almak için kaydolun

Tebrikler! α Universe bültenine başarıyla abone oldunuz

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin

Üzgünüz! Bir hata oluştu

Tebrikler! Başarıyla abone oldunuz