gece su birikintisinden su içen hayvan

Gecenin Issızlığında

Will Burrard-Lucas

Afrika'nın yavaş yavaş yayılan tektonik plakaları tarafından yırtılan görkemli Büyük Rift Vadisi, Kenya üzerinden kuzeyden güneye uzanır. Coğrafyanın sert iklim koşullarında genellikle kuraklık hüküm sürer, ancak bu zorlu ortam, dünyaca ünlü yaban hayatı koruma alanlarının ortasında birçok kuşa ve memeliye ev sahipliği yapar. Bir fikri geliştirmek için bundan daha iyi bir yer olabilir mi?

"Bu yeni fotoğraf yaklaşımı, son birkaç yıldır geceleri uzak fotokapanlarla ve flaşlarla çekim yaparak yürüttüğüm işin gelişmiş hâli" diyor ünlü yaban hayatı uzmanı Will Burrard-Lucas. "O çalışma şeklinin getirdiği bazı kısıtlamalar vardı, bu yeni projeyle bunları aşmak istedim."

Bu sefer Will, fotokapan kullanmak yerine orada olmak ve aydınlatma üzerinde daha fazla kontrole sahip olmak istedi. Amacına uygun olarak Kenya savanında bir su birikintisi oluşturdu ve onun yanında beş metrelik aydınlatma direkleri olan bir gizlenme yeri inşa etti! "Aydınlatmanın nesneleri şekillendirerek daha grafiksel ve dramatik portreler ortaya çıkarmasını ve bunların sade ve doğal görünmesini istedim. Bunu elde etmek için, nesneyi arkasındaki gölgelerle birlikte kareye almak üzere tasarlanmış küçük bir ışık havuzu oluşturdum."

kenya çölünde prefabrik kulübeyi yerleştiren vinçli kamyon
kenya'daki yapay su birikintisi

Ama önce hayvanların gelmesi gerekiyordu. "Çok uzun zamandır bu bölgede çalışıyorum" diyor Will ve sözlerine şöyle devam ediyor: "Türlerde büyük bir çeşitlilik olduğunu biliyordum ve çok sayıda hayvan vardı. Beklenen bir şekilde, ilk başta hayvanlar utangaç ve çekingen davrandılar ama sonunda geleceklerini biliyordum. Nasıl sonuçlanacağını bilmediğiniz bu tür projeler benim için en tatmin edici projeler oluyor."

gece su birikintisinden su içen birkaç antilop

© Will Burrard-Lucas | Sony α7R III + FE 135mm f/1.8 GM | 1/250s @ f/1.8, ISO 200

Nesnelerini aydınlatma tekniği söz konusu olduğunda Will, hayvanlara uygun olan bir dizi teknikle birlikte güvenilir Sony Alpha 1 fotoğraf makinesine ve lenslerine yöneldi. "Her zamanki gibi bir flaş kullanımının veya herhangi bir normal sürekli aydınlatmanın nesnelerimi korkutup kaçıracağının bilincinde olarak, netleme için birkaç kırmızı ışık ve çok düşük güçlü birkaç flaşın yanı sıra geniş diyafram açıklıkları ve yüksek ISO'lar kullandım. Oluşturduğum su birikintisi 5 metre çapında küçük bir alanı kaplıyordu. Bazı yerleri dikenli çalılarla kapatarak hayvanların gelip aydınlatmamın en etkili olduğu yerden su içmesini sağlamaya çalıştım."

gece su birikintisinden su içen bizon

© Will Burrard-Lucas | Sony α1 + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS II | 1/30s @ f/5.0, ISO 1600

"Bir hayvan ortaya çıktığında her zaman telaş olur ve hayvanı yakalamak için doğru ayarlamaları yapmış olmanız gerekir" diyor Will. "Her gece neyin ne zaman geleceğini bilmeden beklersiniz ama elde ettiğiniz görüntüler tüm bu emeğe ve beklemeye değer."

"Proje boyunca ana fotoğraf makinesi olarak Sony Alpha 1'i kullandım. 70-200mm f/2.8 GM OSS II ve 400mm f/2.8 GM ile birlikte bu makine proje için mükemmel araçtı" diyerek anlatmaya devam ediyor Will. "Sessiz deklanşör, yalnızca hayvanların kaçmaması için değil, aynı zamanda çekimler sırasında doğal davranmaları için de son derece önemli. Sony, fotoğraf makinesinin elektronik deklanşörüne flaşla senkronize olma özelliğini ekleyerek harika bir iş çıkardı. Aynı şekilde, özellikle çok düşük ışıkta çalışırken, Alpha 1'in netlemesinin konuları yakalayıp takip etme performansı muazzamdı. Animal Eye AF özelliği de güvenilirdi, dolayısıyla netleme noktalarımı değiştirme veya hayvanın kafasının doğru kısmını seçme konusunda endişelenmeme gerek kalmadı."

gece su birikintisinden su içen leopar

© Will Burrard-Lucas | Sony α7R IV + FE 400mm f/4 GM OSS | 1/200s @ f/5.0, ISO 1000

Will, düşük güçlü flaşla çalışmanın Alpha 1'in muhteşem ISO performansından da en iyi şekilde yararlanmak anlamına geldiğini söylüyor. "Aşırı parlak flaş kullanmak istemediğim için yüksek ISO önemli ve bu, ışıkların daha verimli olmasını sağlıyor, yani gecenin yarısında pilleri değiştirmek zorunda kalmıyorum. Alpha 1'de herhangi bir endişe duymadan ISO 3200 veya ISO 6400 düzeyine çıkabiliyorum ve gürültü sorunuyla karşılaşmayı beklemiyorum."

Her şey ayarlandıktan sonra Will, suyun kenarında harika görüntüler elde etmeyi başardı. "Yaratıcılık bakımından beni en çok heyecanlandıran şey gece çekimleriydi, ancak gün doğumu ve gün batımındaki çekimler de başka bir önemli hedef için faydalı oldu. Bunun gibi gizlenme yerlerini göstermek bölge turizmini geliştirmek için önemli. Turizm gelir getiriyor, toplumu destekliyor ve çevrenin korunmasına yönelik çabaların daha etkili olmasını sağlıyor."

yavrularıyla birlikte su birikintisinden su içen bir grup maymun

© Will Burrard-Lucas | Sony α1 + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS II | 1/250s @ f/5.0, ISO 125

Shompole Wilderness Camp ile birlikte çalışarak oluşturulan Will'in su birikintisi, topladığı hayvanların su ihtiyaçlarını karşılamanın ötesinde bu hayvanların korunmasına yardımcı da olacak. "Burada suyun mevcudiyeti yaşamın sürmesini sağlıyor, dolayısıyla bu kaynağın yaratılması, hayvanların beslenip gelişmesi için çevredeki tüm araziden yararlanmasına imkan tanıyor. Yani bu yaban hayvanları bir sonraki en yakın su kaynağına ulaşmak için 10 km yürümekten ve muhtemelen çobanlarla ve çiftlik hayvanlarıyla çatışmaktan kurtulmuş oluyor."

Will'in 'gece hayatı' projesi de gelişiyor. "Yanıma Alpha 1'imi ve zifiri karanlıkta IR ışığıyla kullanabileceğim bir kızılötesi Sony Alpha 9 alıp bu su birikintisini ziyaret etmeye devam edeceğim" diyerek sözlerine son veriyor Will. "Yıllar içinde çevre değiştikçe, farklı hayvanlar burayı kullanmaya başlayacak. Aklımda bir sürü yeni fotoğraf var, bu yüzden yolculuk devam edecek ve güvenilir Sony Alpha fotoğraf makinem her adımda benim yanımda olacak.”

Öne çıkan ürünler

Will Burrard-Lucas

Will Burrard-Lucas | UK

“Yeni teknolojiler üzerine çalışıyorum ve yaban hayatını daha önce mümkün olmayan yollarla çekmek için bunların nasıl kullanılabileceğini düşünüyorum.”

İlgili haberler

α Universe bülteninizi almak için kaydolun

Tebrikler! α Universe bültenine başarıyla abone oldunuz

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin

Üzgünüz! Bir hata oluştu

Tebrikler! Başarıyla abone oldunuz