kadın jimnastikçi paralel barların üzerinden atlıyor

Efsanevi Spor Fotoğrafları

Thomas Lovelock

Ben Thomas Lovelock ve 20 yıldan biraz daha uzun süredir spor dünyasını fotoğraflıyorum. Uzmanlık alanım spor ve portre fotoğrafçılığı; dünyanın en iyi spor markaları ve etkinlikleri, dünya çapında ve burada Londra’da yayınlanan dergiler ve reklamlar için çalışıyorum.

Dünyanın en iyi sporcularından bazılarını fotoğraflıyorum; işlerinde daha hızlı ve daha iyi olmak için sergiledikleri azim ve yaptıkları antrenmanlar inanılmaz. Onları fotoğraflayabilmek bir ayrıcalık ama aynı zamanda oldukça zor; onlar her hızlandığında ve daha iyisini yaptığında benim de onlara ayak uydurmam gerekiyor.

Sony Alpha 1’i test eden ilk profesyonel fotoğrafçılar arasındaydınız, ilk izlenimleriniz nasıldı ve makinenin hangi özellikleri sizin açınızdan ön plana çıktı?

Sony Alpha 1, daha önce kullandığım bütün fotoğraf makinelerinden bir adım önde. Benim işimde otomatik netlemenin hızı ve kesintisiz çekim özellikleri gerçekten önemli; bu fotoğraf makinesi her ikisinde de bir adım önde ve ikisinin de hakkını veriyor. Yeni işlemciyle birlikte CF express Type A kartlar, bu makineyi şimdiye kadar kullandığım en duyarlı Sony fotoğraf makinesine dönüştürüyor. Sony’nin fotoğraf makinesi gövdesini ve ergonomik özellikleri Alpha 9 II’ye benzer şekilde bırakması çok hoşuma gitti. İnanılmaz zor koşullarda yüksek hızda çalışırken fotoğraf makinenizi tanıyor olmak çok önemli. Elektronik vizördeki ayrıntılar inanılmaz, optik değil de elektronik olduğunu fark etmedim bile. Çok iyi bir teknoloji kullanılınca, parçalar birlikte düzgün çalıştığında ortaya parçaların birleşiminden çok daha fazlası çıkıyor ve Alpha 1 bunun en iyi kanıtı.

dağ bisikletçisi ormanda tekerlekleri kaldırıyor

© Thomas Lovelock | Sony α1 + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/2000s @ f/3.2, ISO 2500

Bu teknolojik gelişmeler iş akışınıza ve yaratıcılığınıza sizce nasıl yardımcı oluyor?

Otomatik netleme, daha önce kullandığım her şeyden bir adım önde ve 30 fps ile muhteşem bir spor fotoğrafını yaratan saliselik anların hepsini yakalamamı sağlıyor. Üstelik 50 MP sensör sayesinde görüntüyü daha çok kırpacak ve son fotoğrafın kalitesini koruyacak kadar esnekliğiniz oluyor; bu da spor fotoğrafçılığı açısından çok iyi. Alpha 1, bu yönüyle spor fotoğrafçılığı için eşsiz bir araç ve bu özel ifadeleri ve hareketleri yakalamama yardımcı oluyor.

erkek jimnastikçi paralel barların üstünden atlıyor

© Thomas Lovelock | Sony α1 + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS | 1/2000s @ f/2.8, ISO 800

Başka hangi özellikler, hangi durumlarda sizin için ön plana çıktı?

Gerçek zamanlı otomatik netleme sisteminin göz algılama özelliğinde yapılan iyileştirmelere hayran kaldım. Asimetrik barlarda jimnastikçiyi çekerken, barların arasında döndüğü harekette yüzünü görebildiğiniz saliselik bir an var ve Alpha 1, her seferinde jimnastikçinin gözünü yakaladı; inanılmaz!

kadın jimnastikçi paralel barlarda asılı duruyor

© Thomas Lovelock | Sony α1 + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS | 1/2000s @ f/2.8, ISO 1250

Lensler/aksesuarlar da fotoğrafçılık ve film yapımının bir başka temel parçası; ilk testinizde hangi lensleri ve aksesuarları kullandınız ve bunları kullanmanızın nedeni neydi?

Jimnastik çekiminde, FE 70-200mm f/2.8 GM ve FE 24-70mm f/2.8 GM kullandım. Bunları seçtim çünkü hem incelikle kontrol edilen hareketleri gerçekleştiği sırada yakalayabileceğimden hem de bu hareketleri kusursuzca yapabilecekleri kadar uzakta durabileceğimden emin olmak istedim. Bu 2 lensin kombinasyonu, ihtiyacım olan tüm netleme uzaklıklarını kapsıyor ve aynı zamanda kompozisyonda ince ayarlar için alan bırakıyor. Bu 2 lensi, süper geniş perspektif için FE 12-24mm f/2.8 GM lensi de ekleyerek dağ bisikleti çekiminde de kullandım.

ormanda dağ bisikleti süren kadın

© Thomas Lovelock | Sony α1 + FE 12-24mm f/2.8 GM | 1/2500s @ f/4.0, ISO 4000

Sizi takip etmek isteyen, yeni başlayan fotoğrafçılara ne gibi tavsiyeler verirsiniz?

Ben her zaman yeni başlayan fotoğrafçılara farklı şeyler denemelerini öneririm. Benim için ön plana çıkan fotoğraflar, fotoğrafçının farklı bir şey denediği anlaşılan fotoğraflardır; farklı bir hava, farklı bir hareket yakalamayı, bir anın özünü beklenmedik bir açıdan veya boyuttan yansıtmayı başaran fotoğraflardır. Hiç kimse herkesle aynı şeyi yaparak bir yere varamamıştır.

kadın jimnastikçi paralel barlarda amuda kalkıyor

© Thomas Lovelock | Sony α1 + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS | 1/2500s @ f/2.8, ISO 1250

Son olarak söylemek istediğiniz bir şey, teşekkür etmek istediğiniz birileri veya okuyucularımıza vereceğiniz bir tavsiye var mı?

Fotoğraflarınız ilginç olsun!

Öne çıkan ürünler

α Universe bülteninizi almak için kaydolun

Tebrikler! α Universe bültenine başarıyla abone oldunuz

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin

Üzgünüz! Bir hata oluştu

Tebrikler! Başarıyla abone oldunuz

İlgili makaleler