teja lisjak dumanlı bir garajda duruyor

FE 24-50mm f/2.8 G ile Aksiyonu Yakalamak

Teja Lisjak

Adım Teja, Londra'da yaşayan bir fotoğrafçı ve film yapımcısı olarak marka ve sosyal medya çalışmaları için ilgi çekici ve dinamik videolar üretiyorum. Geçtiğimiz 5 yıl boyunca Sony fotoğraf makineleri ve lensleri sayesinde tutkumu bir kariyere dönüştürdüm. Sony'nin yepyeni FE 24-50mm f/2.8 G lensini test eden biri olarak, en beğendiğim özelliklerini ve gelecek vadeden film yapımcılarının bu lensten nasıl yararlanabileceğini paylaşmak istiyorum.

Lens hakkındaki ilk izlenimleriniz nelerdi?

Sony'nin bu lensi piyasaya süreceğini duyduğumda gerçekten heyecanlandım ve bir an önce test edip nasıl bir lens olduğunu görmek istedim. Bir süredir kayak ve snowboard ile ilgili hareketli bir film çekmek istiyordum ve bu projenin mükemmel bir fırsat olacağını düşündüm. Bir film yapımcısı olarak sürekli farklı senaryolarda kullanabileceğim ekipmanlar arıyorum ve netleme aralığı açısından çok yönlülük sunan bu lens hafif ve kompakt bir tasarıma ve f/2.8 diyafram açıklığı ile inanılmaz bir bokeh efektine sahip.

teja lisjak sel2450g lensi̇ni̇ tutuyor

Lens netliğini / görüntü kalitesini nasıl buldunuz?

Hem FE 24-70mm f/2.8 GM II hem de FE 16-35mm f/2.8 GM II lensleri sıklıkla kullanan biri olarak, netlik ve genel kalite söz konusu olduğunda bu lensin de aynı kategoriye dahil olduğunu söyleyebilirim. İster atlayış yapan bir snowboardcuyu havada çekin isterseniz de ormanda yokuş aşağı inen yarışçıları takip edin, en iyi görüntü kalitesini elde etmek için ZV-E1 ile birlikte kullanıldığında bu lens sayesinde mükemmel bir kombinasyon elde edebilirsiniz.

teja lisjak fotoğraf makinesini snowboard üzerine yerleştiriyor

Çekerken en keyif aldığınız sahne hangisi oldu ve neden?

Çalışmalarımı bilen kişiler, eşsiz POV görüntüleri elde etmek için fotoğraf makinesini farklı yerlere yerleştirmeyi çok sevdiğimi bilirler. Bu sefer gerçekten "başarıya giden yolda her şey mübahtır" diyerek fotoğraf makinesini snowboard'un üzerine yerleştirdik. Garaj sahnesi de çok hoşuma gitti. Birkaç arkadaşım ışıklandırmayı üstlenerek uygun bir sinematik görünüm elde etmemize yardımcı oldu. Daha sonra manzarayı çok beğendiğimiz için orada bir saat daha kalıp sadece eğlencesine fotoğraf çektik!

teja lisjak arkadaşının snowboard'una yerleştirdiği fotoğraf makinesini gösteriyor

FE 24-50mm f/2.8 G ile ZV-E1'i birlikte kullanmak nasıl bir deneyimdi?

FE 24-50mm f/2.8 G ile ZV-E1'i birlikte kullanmak ilham verici bir deneyim oldu ve iş akışıma da inanılmaz fayda sağladı. Güvenilir otomatik netleme ve hafif yapısıyla kaliteden ödün vermeden her yere rahatlıkla seyahat edebiliyorum. Bu videoda oldukça fazla hareketli nesne olduğu için otomatik netleme hızı gerçekten çok işimize yaradı. Eye AF özelliğini kullanarak motorcuları ateş çukurundan geçerken çektiğim birkaç sahne vardı. Kadrajı ayarlar ayarlamaz makine en yakındaki gözü anında netledi. Bu proje için Sony'nin en iyi ve en kompakt mikrofonlarından biri olan ECM-M1'i kullandım ve hareket halindeyken içerik oluşturmak isteyen herkese bu kurulumu gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim. Oldukça küçük bir kurulum olmasına rağmen elde edilen kalite inanılmaz ve benim ihtiyaçlarımı tamamen karşılar nitelikteydi.

sel2450g takılı sony zv-e1

Bu projeden nasıl bir ders çıkardınız ve film yapımcılığını geliştirmek isteyen kişilere ne tavsiye edersiniz?

Bu proje bana yaratıcılığın ve detaylara gösterilen özenin gücünü yeniden kanıtladı. Tek bir lens kullanma deneyimi bana yaratıcı olmanın ve alışılmışın dışında düşünmenin önemini gösterdi ve daha sınırlı bir netleme aralığına sahip olduğum için farklı sahnelere uyum sağlamam gerekti.

teja lisjak atlayış yapan bir snowboardcuyu filme alıyor

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Sony bu lens ile sadece olağanüstü bir iş çıkarmakla kalmayıp aynı zamanda çeşitli senaryolarda kullanılabilecek harika bir yardımcı sunuyor. Minimum odak solunumundan sıra dışı takip özelliklerine kadar bu lens her açıdan beklentilerimin ötesine geçti. Sony'nin piyasaya sürdüğü her ürünle yaratıcılığımızı daha kolay ortaya koyabilmemizi sağlaması beni çok sevindiriyor ve umarım bu sayede daha fazla insan yaratıcılık yolculuğuna başlamak veya bu yolculuğu sürdürmek için ilham alır. İster günlük hayatınızı ister seyahatlerinizi filme alın ya da film ve belgeseller çekin, bu dileğim hepsi için geçerli! Bu lensi kullanmaya devam etmek ve hareket halindeyken daha fazla içerik oluşturmak için sabırsızlanıyorum ve bu durumun film yapımı becerilerimi daha da geliştirmemi sağlayacağını düşünüyorum!

Öne çıkan ürünler

İlgili hikâyeler

α Universe bülteninizi almak için kaydolun

Tebrikler! α Universe bültenine başarıyla abone oldunuz

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin

Üzgünüz! Bir hata oluştu

Tebrikler! Başarıyla abone oldunuz