şafak vakti puslu havada yalnız bir ağaç

Önemli İpuçları: Sisli Manzaralar Çekmek

için Sony Alpha fotoğraf makinesi kullanmak

Planlama ve Hava Durumu

Sis ve pus, havada asılı duran su damlacıklarıdır, yani normale oranla çok daha alçakta görülen bulutlar da diyebiliriz. Sisli havalarda çekim yapacaksanız önceden planlama yapmak kesinlikle çok önemlidir. Sisli olacağı bilinen bir yer seçin ve havanın seyrini takip edin. Genellikle en ideali gökyüzünün açık olduğu bir günde henüz güneş doğmadan çekim yapacağınız yere varmaktır. Böylece, tüm manzara fotoğrafı türlerinde olduğu gibi bu fotoğraflarda da son derece önemli olan ışığı en iyi şekilde yakalayabilirsiniz.

Çekim yaptığınız yerdeki ışık güneş yükseldikçe değişecektir, dolayısıyla ışığın sahnenizde oluşturduğu farklı renklere, gölgelere ve hüzmelere daima dikkat edin. Örneğin puslu bir ormanlık alana düşen güzel ışık hüzmeleri veya bir yapının manzara boyunca uzanan uzun gölgesi gibi detaylar yakalamaya çalışın.

fanal ormanında sisler içindeki uzun ince bir ağaç

© Albert Dros | Sony α7R V + FE 12-24mm f/2.8 GM | 1/6s @ f/10, ISO 100

Ekipman

Manzara çekimleri için bir fotoğraf makinesinin sunabileceği en ideal özellikler çözünürlük ve dinamik aralıktır. Sony Alpha 7R V ve Sony Alpha 7 IV, kullanıcılara 60 megapiksel ve 33 megapiksel çözünürlük ve yüksek dinamik aralığı sunan mükemmel seçeneklerdir.

Lens seçimi, tam olarak ne çekmek istediğinize bağlıdır ancak geniş açılı ve telefoto lensler genellikle bu tür çekimler için en iyisidir. Bu lensler sayesinde sahne ölçeğine göre çekim yapabilir veya manzaradaki uzak ayrıntıları netleyebilirsiniz. Tercih edebileceğiniz birçok Sony FE mount seçeneği var fakat FE 12-24mm f/2.8 G Master veya FE 12-24mm f/4 G lensler geniş sahneler için harika seçenekler sunarken Sony FE 100-400mm f/4.5-5.6 GM OSS ise ayrıntıları yakalama konusunda çok yönlü bir lens olarak öne çıkıyor.

Fotoğraf makinesi ve lenslerin yanı sıra tüm bunları sabit tutmak için tripod kullanmak da oldukça önemlidir. Ayrıca çekim yapacağınız yere ulaşmak ve karanlıkta fotoğraf makinenizi kurmak için yanınıza bir kafa lambası veya fener almayı da unutmayın.

Kompozisyon

Muhteşem sis manzaraları çekmek için bazen bir tepeye veya dağa çıkıp puslu vadiye tepeden bakmanız gerekir. Bu tür sahnelerde bina veya ağaç gibi çeşitli nesneler sanki bulutların arasından yükseliyormuş gibi sislerin arasından kendini gösterir.

Ancak geniş açılı bir lensle tüm sahneyi yakalamaya çalışırsanız bu sahne genellikle gerçekte olduğu kadar dramatik görünmez. Tam bu noktada telefoto lensler işinize yarayabilir. Sahnedeki ilginç özelliklere zum yapın ve sisli havanın büyüsünü yansıtabilmek için etrafta yeterince boşluk bıraktığınızdan emin olun.

sislerin arasından yükselen eski bir tapınağın tepeden manzarası

© İlhan Eroğlu

Tüm sahneyi fotoğraflamak istiyorsanız fotoğrafa bakanların dikkatini çekecek ilginç bir şey bulmalısınız. Görüntünün alt bölümünü daha ilginç hâle getirmek için ön planda kullanabileceğiniz bir şeyler arayın. Örneğin fotoğrafa bakan kişinin ilgisini çekmek ve görüntüye odaklanmasını sağlamak için ön planda küçük bir bitki, ağaç kütüğü, kaya veya patika gibi şeyler kullanılabilir.

şafak vakti sisin içinde kalmış bir ağaç

© Albert Dros | Sony α7R V + FE 16-35mm f/2.8 GM | 1/4s @ f/13, ISO 160

Fotoğraf makinenizin tamamen düz durmasını sağlamak için arka ekrandaki veya vizördeki seviye aracını kullanın. Her iki taraftaki çizgiler yeşil oluncaya kadar seviye göstergesi çizgilerini hizalayın, böylece yatay olarak düz bir seviye sağlanmış olur.

Pozlama Ayarları

Görüntünüzü pozlamak için ihtiyaç duyacağınız ayarlar değişiklik gösterebilse de bağlı kalabileceğiniz bazı kurallar vardır.

Tüm manzara görüntülerinde olduğu gibi siz de sahneyi fotoğraflarken mümkün olabildiğince geniş bir alanı netlemek isteyeceksiniz, bu durumda maksimum alan derinliği elde etmek için küçük bir diyafram açıklığı kullanın ancak maksimum netlik için en küçük ayarı tercih etmekten kaçının. F/11 ayarı iyi bir başlangıç noktası olacaktır.

beyaz sisli bir fonun önündeki yaşlı bir ağaç

© Albert Dros | Sony α7R V + FE 12-24mm f/2.8 GM | 1/6s @ f/10, ISO 100

Gün doğumu sırasında çekim yapıyorsanız sis parlak görünebilir. Parlak noktalardaki ayrıntıları kaybedip kaybetmediğinizi kontrol etmek için bir gözünüz ekrandaki veya vizördeki Histogramda olsun. Aşırı parlak ayrıntılara sahip büyük alanların oluşmasını önlemek için pozlamayı ayarlayın. Sony Alpha fotoğraf makinelerinin sunduğu başarılı dinamik aralık ve düşük gürültü sayesinde, düzenleme aşamasında ayrıntıları kurtarmak için dilediğiniz gibi gölgeleri aydınlatabilirsiniz.

Ham görüntüleri düzenlemek istemiyorsanız dahili olarak sunulan HDR veya Dinamik Aralık İyileştirici (DRO) özelliklerini kullanın. HDR ayarı aynı sahnenin farklı pozlamalarda birden fazla fotoğrafını çekip bunları birleştirerek parlak ve gölgeli alanlarda daha fazla ayrıntı içeren bir görüntü elde etmenizi sağlar. HDR görüntüler çekerken fotoğraf makinesini her görüntüde sabit tutmak için bir tripod kullanmanız gerekir.

DRO ise gölgeli alanları aydınlatırken parlak noktalardaki ayrıntıları mümkün olduğunca koruyabilmek için pozlamayı değiştirir. DRO ayarı ne kadar yüksekse gölgeler de o kadar güçlü olur. Sosyal medyada paylaşmak üzere çektiğiniz görüntüleri düzenlemek için çekim sonrasında zaman harcamak istemiyorsanız DRO tam size göre bir ayar sunuyor.

Öne çıkan ürünler

İlgili hikâyeler

α Universe bülteninizi almak için kaydolun

Tebrikler! α Universe bültenine başarıyla abone oldunuz

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin

Üzgünüz! Bir hata oluştu

Tebrikler! Başarıyla abone oldunuz