loş ışık altında bir çift el çalışması

Önemli Tavsiyeler: Düşük Işıklı Portreler

Adrienne Surprenant

Portre çalışmalarım, gazeteci Anne-Marie Provost ile birlikte Le Devoir adlı Kanada gazetesi için hazırladığım Kipsigiler konulu röportaj projesinin bir parçası. Yaşadıkları toplum ve tarih boyunca süregelen adalet arayışı adına mücadele eden kişilerin portrelerini çekmek benim için ilham kaynağı oldu.

fotoğraf makinesinin uzağına bakan bir adamın düşük kontrastlı portresi

© Adrienne Surprenant | Sony α7 IV + FE 55mm f/1.8 ZA | 1/200s @ f/6.3, ISO 1600

Doğal ışığı kendi lehinize kullanın

Afrika veya dünyanın herhangi bir yerinde öğlen vakti çekim yaparken güneş tepeden oldukça parlak bir şekilde vurur. Tepeden vuran bu ışık yüksek kontrastlı ve göze hoş gelmeyen portrelere ortam hazırladığı için öznelerimi mümkün olduğunca kapalı mekanlara alıyorum. Doğrudan güneşten gelen ışığı kullanmak yerine daha klasik, resimsel, Clair-obscur tarzı bir ışık elde etmek için pencereden gelen ışığı kullanıyorum.

Doğrudan ancak daha yumuşak vuran bu ışığın, öznelerimin çehresini ve yüz hatlarını hem ortaya çıkarıp hem de gizlemesini, gizem yaratmasını ve görüntünün yarattığı duyguyu güçlendirecek bir hikaye sunmasını çok seviyorum.

fotoğraf makinesinin uzağına bakan sakallı bir adamın portresi

© Adrienne Surprenant | Sony α7 IV + FE 55mm f/1.8 ZA | 1/200s @ f/6.3, ISO 1600

Sabit lens kullanın

Alpha 7 IV fotoğraf makinemde Sony Sonnar T* FE 55mm f/1.8 ZA veya FE 35mm f/1.4 G Master lenslerinden birini takılı olarak görebilirsiniz. Röportaj çalışmalarımın çoğu için 35 mm lens, portre ve detay çekimlerim için ise 55 mm lens kullanıyorum. Zum lens yerine sabit lens kullandığımda yeni bir durumla karşılaşırsam görüntüyü ve pozisyonumu asla gözden kaçırmamış oluyorum. Hissettiğim kısıtlılık sayesinde ekipman kullanımım doğal hale geliyor ve böylece ana, duyguya, hikayeye ve karşımdaki insanlara odaklanabiliyorum.

Daha fazla lens ve daha ağır ya da daha büyük ekipman taşıdığım takdirde fotoğrafını çektiğim insanlarla aramda bir bariyer oluşabilir.

fotoğraf makinesinin uzağına bakan bir kadının loş portresi

© Adrienne Surprenant | Sony α7 IV + FE 55mm f/1.8 ZA | 1/50s @ f/6.3, ISO 1600

Yeniden kadrajlamaya yardımcı olmak için Kesintisiz AF'yi kullanın

Alpha 7 IV fotoğraf makinesindeki ve diğer tüm Sony Alpha fotoğraf makinelerindeki otomatik netleme özelliği düşük ışıkta bile son derece hassas çalışarak çekim yapma ve öznenin gözlerini netleme konusunda inanılmaz bir kolaylık sağlıyor. Kesintisiz netleme özelliği sayesinde lens özneye kilitli kalarak benim hareket etmeme, ışığın yüze nasıl vurduğuna bakmama ve en iyi kompozisyonu bulmama olanak tanıyor.

asil şekilde bakan bir adam çalışması

© Adrienne Surprenant | Sony α7 IV + FE 55mm f/1.8 ZA | 1/200s @ f/6.3, ISO 1600

Vurgular için manuel pozlama yapın

Elime ilk kez fotoğraf makinesi aldığımdan beri hep tam manuel pozlama modunda çekim yapmışımdır. Diyafram açıklığı, deklanşör hızı ve ISO hassasiyeti tercihleri zamanla serileşir ve tamamen içgüdüsel hale gelir.

Clair-obscur tarzı durumlarda görüntünün en parlak kısımlarına pozlama yapıyorum, böylece vurguların patlayarak bembeyaz olmasını önlerken ayrıntıları ve dokuyu görüntünün her yerinde koruyabiliyorum. Bu tür iç mekan çekimlerinde f/5.6 üzeri bir diyafram açıklığı kullanmayı seviyorum ve diğer ayarları da buna göre yapıyorum. Portre için poz verilen durumlarda, öznenin hareket etmesinden kaynaklı herhangi bir bulanıklık olmayacağı için deklanşör hızı nispeten yavaş tutulabilir.

v yaka kazak giyen bir erkek portresi

© Adrienne Surprenant | Sony α7 IV + FE 55mm f/1.8 ZA | 1/320s @ f/5.0, ISO 2500

Tripod kullanmayın. SteadyShot kullanın

Ben bir foto muhabiri olarak sahada mümkün olduğunca hafif yük taşımanın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Yanımda iki tane Sony Alpha fotoğraf makinesi ve bir dizüstü bilgisayar taşıyorum ama fotoğraf makinesini sabit tutmak için tripod veya benzeri bir şey kullanmıyorum. Genellikle çadır gibi küçük alanlarda çekim yaptığım için tripod ayak bağı oluyor ve işe yaramıyor. Fotoğraf makinesindeki dahili Steady Shot görüntü sabitleme özelliğinin her türlü titremeye ve sarsıntıya karşı koyabileceğini düşünüyorum. Ayrıca kalite ve ayrıntılardan ödün vermeden yüksek ISO hassasiyetinde çekim yapma konusunda Sony fotoğraf makinemin sensörüne de güvenebileceğimi biliyorum. Alpha 7 IV'ün bu iki özelliği sayesinde tripod taşımama gerek kalmıyor.

parlak renkli gömlek giyen bir kadının portresi

© Adrienne Surprenant | Sony α7 IV + FE 55mm f/1.8 ZA | 1/60s @ f/6.3, ISO 1600

Hikaye ayrıntılarda gizlidir

Fotoğrafları ilk kez büyük formatta basılmış olarak gördüğümde, fotoğraflardaki gölgelerin ayrıntılarla dolu olmasına ve vurgu kısımlarında hiçbir detayın kaybolmamasına hayran kaldım. Baskı boyutlarının büyük olması nedeniyle fotoğraflardaki yüzler gerçeğe çok yakındı. Cilt gözenekleri gibi pek çok ayrıntıyı görebiliyordum. Sensör ile elde edilen ayrıntılar sayesinde portre baskıları canlıymış gibi görünüyor ve bu insanların hikayesini aktarmaya yardımcı oluyor.

Öne çıkan ürünler

İlgili haberler

α Universe bülteninizi almak için kaydolun

Tebrikler! α Universe bültenine başarıyla abone oldunuz

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin

Üzgünüz! Bir hata oluştu

Tebrikler! Başarıyla abone oldunuz