afrika leoparı kendine sokulmuş iki yavrusuyla güneşte oturuyor
Chris Schmid

Chris Schmid | Switzerland

“Görüntü güçlüdür. Tek bir çekim, bir duyguyu yakalayabilir veya bakanın içinde bir duyguyu tetikleyebilir”

Chris Schmid, uzak yerlerde doğa tarihine, özellikle büyük kedilere odaklanmış İsviçreli bir fotoğrafçı, film yapımcısı ve görüntü yönetmeni. Sony Europe Marka Elçisi ve National Geographic Kaşifi olan, ayrıca National Geographic Image Collection tarafından temsil edilen Chris, hayatını gezegenimizin doğal güzelliğini belgelemeye adamış. Amacı hep aynı olmuş: doğaya tam kalbinden yaklaşarak dünyamızın kırılganlığı hakkında bilinç yaratmak ve dünyayı koruma girişimlerine ilham vermek.

Çekimlerini kendi yapan deneyimli bir görüntü yönetmeni olan Chris, uzun lens çalışmaları, muhteşem kompozisyonlar, yüksek hız ve hayvan davranışlarının tahmini konusunda oldukça bilgili. İşlerinin kalitesi, yıllardır geniş çapta aldığı takdirlerden anlaşılıyor. Yaban hayatının devam ettiği, bozulmamış son birkaç yeri belgelemek ve korumak için yorulmadan verdiği çaba, doğaya olan sevgisinden ve geriye kalanları koruma arzusundan besleniyor.

Chris, yaban hayatının korunmasına derinden bağlı ve amacı yasa dışı yaban hayatı ürünlerine talebi azaltmak olan, San Francisco merkezli çevre örgütü WildAid ile yakın iş birliği içinde çalışıyor. 2019’da, elde edilen kârın %50’sinin yaban hayatını koruma projelerini desteklemek için kâr amacı gütmeyen örgütlere bağışlandığı, çevrimiçi mücevher mağazası Stay Wild™’ı kurdu.

Chris’in kiti

Chris’in hikayeleri