denis barbas elinde sony fx3'üyle

Konforsuzluğu Kucakla: Sony FX3 ile Aşırı Uçlarda Çekim Yapma

Denis Barbas

Pek çok hevesli fotoğrafçı ve film yapımcısı, keşfedip yaratma hayaliyle yaşar. Denis Barbas bu hayali gerçeğe dönüştürmek için gerekeni yapmaktan kaçınmıyor.

"Bazen durup düşünüyorum ve kendime şunu soruyorum: Bunu neden yapıyorum? Buraya nasıl geldim? İlk fotoğraf makinemi elime almak ve bu tutkunun peşinden koşmak hayatımı değiştirdi."

Denis, buzullarla kaplı İzlanda macerası sırasında, kendisini harekete geçiren şeyin ne olduğunu düşünürken gelen ilhamla, Sony FX3 ile 'Embracing Discomfort' (Konforsuzluğu Kucaklamak) adlı kısa filmi çekmiş. Denis bu süreç hakkında şunları söylüyor: "FX3'ü sınırlarını zorlayarak test etmek istedim. Güneşli güzel havalarda çekim yapmak kolay; bunu herkes yapıyor, ben fotoğraf makinesini ve kendimi son derece 'konforsuz' koşullarda çalışmaya zorlayarak farklı bir şey yapmayı düşündüm. İzlanda'da kışlar çok sert geçebiliyor, bazen rüzgar arabaları yoldan çıkaracak kadar güçlü esebiliyor. Bir de dondurucu soğuklar var tabi. Eldiven giyseniz bile elleriniz donabilir ve o hava koşullarında çekim yapmak için fotoğraf makinesinin düğmelerine basmak hiç de kolay olmuyor. Öte yandan benim istediğim şey de buydu zaten: konfor alanımın dışına çıkmak."

buz mağarasında ayakta durup yukarı bakan adam

Buzul yürüyüşüne hazırlanmanın zorluklarına rağmen (Denis'in ifadesiyle "istediğiniz kadar plan yapabilirsiniz ama oraya vardığınızda ve hava kötüleştiğinde her şey bir anda değişebilir") Denis, FX3'üyle birlikte bu maceranın en güzel anlarını bu yürüyüşte yaşadı. "Hiçliğin ortasındaki buzulda durup bir hamak kurduk ve buzul suyuyla kahve yaptık. Harikaydı. Bunu her gün yapma fırsatınız olmaz; o anı hayatımın sonuna kadar hatırlayacağım."

buzlu bir şelalenin önünde duran kadın

Denis, çeşitli zorluklarla karşılaşarak son derece zorlu ortamlarda çekimler yaptı ve Sony FX3 bu zorlukların tümünün üstesinden gelmeyi başardı. "Sık sık doğa yürüyüşü yapıyorum ve bu tür zorlu ortamlarda yürüyüp çekim yaparken elimde küçük gövdeli ama mümkün olan en iyi görüntü kalitesini sunan bir makine olsun istiyorum. Bu yüzden Sony FX3'ün en iyisi olduğunu düşünüyorum."

Denis'in FX3'ü kullanmayı sevmesinin nedenlerinden biri, FX3'ün farklı LUT'leri önizleme veya gömme yeteneği. Bu özellik bir cihaz yazılımı güncellemesiyle fotoğraf makinesine eklenmiş.

"Cihaz yazılımı güncellemeleri Sony'nin yaptığı en iyi şeylerden biri; Sony sadece yeni müşterilere önem vermekle kalmıyor, mevcut kullanıcılar için de fotoğraf makinelerini geliştiriyor. Renk düzenleme için özel bir tarzım var ve artık LUT'lerimi gömüp, daha sonra düzenleme yaparken kaydın nasıl görüneceğini görebiliyorum. Bu özellik, S-log3'te çekim yaparken doğru ayarları yapmamı ve prodüksiyon sonrası aşaması için mükemmel pozlamayı elde etmemi kolaylaştırıyor."

Denis, FX3 kamerada video çekimlerinin yaklaşık %85'ini Sony FE 24-70mm F/2.8 GM II ile yapmış ve geri kalanı için de FE 70-200mm f/2.8 GM OSS II'yi kullanmış. Bir kez daha, zorlu buzul yürüyüşleri için her şeyin olabildiğince basit ve hafif olmasını sağlamaya çalışmış.

"Çantamda sadece bu iki lens vardı ve lens tabanlı SteadyShot sabitleme ve fotoğraf makinesi içi SteadyShot sabitleme sayesinde yanıma gimbal almadan hafif bir çantayla yola çıkabildim. Bu gövde-lens düzeniyle son derece sarsıntısız görüntüler elde etmek mümkün. Ayrıca düzenleme yaparken de ince ayar yapabiliyor veya sabitlemeleri tamamen kapatıp Sony Catalyst Browse yazılımını kullanarak düzenleme sırasında görüntüyü sabitleyebiliyorum. Bütün bunlar çok önemli gelişmeler!"

kar yağarken elinde sony fx3 tutan bir adamın yakın çekimi

Denis, videodaki en sevdiği kısmı FE 24-70mm lensle 70mm netleme uzaklığında çekmiş.

"Ağır çekim su sahnesi için 120 fps'de 4K çekim yaptım. Ön planda kar görünsün istedim, bu yüzden lense yakın düşen bu büyük kar tanelerini yakalamak için uzaktan 70mm'de çekim yaptım. Kolay bir çekim olmadı. Karın yağmasını beklememiz gerekti. Şelaleden gelen su tanecikleri de her yöne doğru uçuyordu. Fotoğraf makinesini hissetmek istediğim için çekim yaparken eldiven kullanmayı sevmiyorum ama hava o kadar soğuk ve ıslaktı ki eldiven takmadan 10 saniye bile duramıyordum. Öte yandan bu çekimden çok memnunum; en sevdiğim çekim oldu bu. Çok dramatik."

Denis'in İzlanda macerasında çektiği video, FX3'ün videografikerler için neden en iyi video kamera olduğunu ortaya koydu. "Görüntü kalitesi ve düşük ışık senaryoları söz konusu olduğunda FX3 en iyi fotoğraf makinelerinden biri. FX6 gibi büyük fotoğraf makinelerinin sunduğu görüntü kalitesine kolayca taşınabilen küçük bir gövdede sahip olduğumu biliyorum ve sonuçta FX3'ü seçmemi sağlayan şey de bu oldu."

Öne çıkan ürünler

Denis Barbas

Denis Barbas | Italy

“Hayat risk almadan yaşamak için çok kısa. Büyük hayaller kurun, risk alın ve sizi mutlu eden şeyler yapın!”

İlgili hikâyeler

α Universe bülteninizi almak için kaydolun

Tebrikler! α Universe bültenine başarıyla abone oldunuz

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin

Üzgünüz! Bir hata oluştu

Tebrikler! Başarıyla abone oldunuz