Başını eline dayamış bir kadın

Mükemmel Birliktelik

Sandra Åberg

Rüya gibi, romantik, pastel renkli düğün ve moda çalışmalarıyla dünyaca beğenilen profesyonel düğün ve moda fotoğrafçısı Sandra Åberg, kendisi için mükemmel lensi bulmuşa benziyor. “Yıllardır FE 50mm f/1.4 ZA, FE 55mm f/1.8 ZA ve FE 85mm f/1.4 GM de dahil Sony lenslerle çekim yapıyorum,” diyor, “fakat yeni FE 50mm f/1.2 GM birçok sebepten ötürü şimdiye kadar kullandığım en harika lens. Ortaya koyduğu görünüm, çok yönlülüğü ve portrelerimi kadrajlarken sağladığı olanaklar… 85mm f/1.4 lensimin sunduğu görünümü de çok seviyorum ama nesneye biraz daha yaklaşabilmenin ayrı bir güzelliği var ve bu da benim için büyük fark yaratıyor. Bana biraz daha fazla bağlam sunuyor ve istediğim türdeki bağı koruyabiliyorum.”

Akşamüstü güneşinde bisikletle poz veren kadın

© Sandra Åberg | Sony α1 + FE 50mm f/1.2 GM | 1/1250s @ f/1.2, ISO 100

Sandra sözlerine şöyle devam ediyor: “Tabii ki f/1.2 diyafram açıklığı da oluşturmak istediğim türde fotoğraflar için büyük bir avantaj ve istediğim o ruhani niteliği bire bir veriyor. Nesnenin etrafında muhteşem pürüzsüzlükte bir bokeh oluşturuyor ve fotoğrafın nesneleri güzel bir yumuşaklıkla çevreleniyor. Her şeye hafif ve uçucu bir his kazandırıyor fakat gözlere odaklanan bu fotoğraflarda insanlar arasındaki bağı tam merkezde tutuyor. En geniş diyafram açıklığında bile, olması gerektiği yerde müthiş netlik sergiliyor.”

Elleri belinde bir kadının portresi

© Sandra Åberg | Sony α1 + FE 50mm f/1.2 GM | 1/1000s @ f/1.2, ISO 100

Tüm bunlar Sandra’nın portrelerinin özgün stiliyle mükemmel şekilde bir araya geliyor; bu portrelerde nesneler ışıkla çevreleniyor ve en güzel görünümleriyle fotoğraflanıyor. Fotoğrafçı şöyle açıklıyor: “İster bir gelini ister bir modeli fotoğraflıyor olayım, fotoğrafın bu kadını her şeyin merkezinde duran, o ‘biricik’ kişi gibi göstermesini isterim. Bunu yapabilmenin önemli bir kısmını, güneş ya da kendi ışıklarımla arka aydınlatma kullanmak oluşturuyor. Arka aydınlatma, nesneyi vurgulamaya gerçekten yardımcı oluyor ve bu lensle elde edebildiğim hassas netlemeyle birlikte nesneyi öne çıkarıp adeta bir ikon gibi görünmesini sağlıyor.”

Arka aydınlatmayla çalışırken mükemmel netleme ve kontrastı koruyabilmesi için bir lensin parlamayı kontrol edebilmesi gerekir ve Sandra’ya göre FE 50mm f/1.2 GM bu açıdan da mükemmel iş çıkarmış. “Güneş çekim yapmaya yetecek kadar alçalmadan önce aslında birkaç test fotoğrafı çektim. Güçlü güneş ışığından ötürü bunlarda aşırı arka aydınlatma söz konusuydu ve lens müthiş bir performans gösterdi,” diyor. “Daha sonra gün batımı zamanında asıl çekimi yapmaya başladığımızda fotoğraflarda her seferinde nesnenin gözü netlendi. Önceleri işler hiç bu kadar kolay değildi, geniş açıklıkta çekim yapmak istediğinizde fotoğrafların birçoğu netlemenin kötülüğü yüzünden heba oluyordu.”

Akşamüstü güneşinde uçuş uçuş beyaz elbisesiyle poz veren kadın

© Sandra Åberg | Sony α1 + FE 50mm f/1.2 GM | 1/4000s @ f/1.2, ISO 100

Fotoğrafçı gülerek şunları söylüyor: “Üstelik ben de lenslerin işini kolaylaştırmıyorum, sırf ön planda zengin bokeh elde edebilmek için bir camın veya kumaşın, hatta yaprakların arkasından çekim yapmayı seviyorum. Beni çalılara tırmanırken görenler delirdiğimi düşünüyorlar ama f/1.2’de çekim yapabildiğinizde, bahsettiğim ön plan unsurları bütün o ilave derinlik katmanlarını sahneye ekleyebiliyor ve bu da yumuşak bir arka planla bir araya geldiğinde nesneyi çok daha üç boyutlu gösteriyor.” Sandra fotoğraflarına bu katmanları ekleyebilmek için buğulu cam, işlemeli kumaşlar ve yapraklar gibi farklı nesnelerin arkasından çekim yapmış ve bu nesnelerin hepsi de fotoğraflarının rüyaları andıran niteliğini iyice vurgulamış fakat fotoğraf makinesi ya da lens için hiçbir zaman karmaşa yaratmamış.

Güneşten kaynaklanan parlamanın göründüğü, yakından çekilmiş bir kadın portresi

© Sandra Åberg | Sony α1 + FE 50mm f/1.2 GM | 1/125s @ f/10, ISO 320

Sandra sözlerine şöyle devam ediyor: “Lens hızlı ve hassas olmasının yanı sıra çok da sessiz, ayrıca elektromıknatıslar kullanıldığından, teçhizattan tıklama veya tıkırdama sesi gelmiyor; bu da düğünlerde ya da dikkatlerin dağılmasını istemeyeceğiniz durumlarda çekim yaparken harika oluyor. Özellikle kamera önünde kendilerini pek rahat hissetmeyen insanlar söz konusuysa normal portre çekimlerinde bile avantaj sağlayabiliyor. Bu kişiler ekstra ses istemiyor, ben de aramızdaki bağı koparacak bir şey istemiyorum.”

Gözünün üzerinde bir gül tutan kadın

Caption: © Sandra Åberg | Sony α1 + FE 50mm f/1.2 GM | 1/1250s @ f/1.2, ISO 100

Sandra, FE 50mm f/1.2 GM’nin, hayalindeki görünümün bire bir aynısını sunmasına yardımcı olmasından çok memnun ve ayrıca bu lensin etkisiyle ileride çalışma şeklinin de değişeceğini düşünüyor.

Bu lensi kullanarak fotoğraflarımla kesinlikle daha çok oynayabileceğim,” diye açıklıyor. “DSLR’leri bırakıp Sony’ye geçmek netleme yapmayı çok daha kolaylaştırdı, üstelik şimdi Sony Alpha 1 gibi bir fotoğraf makinesiyle birlikte bu yeni lensi kullandığınızda, başarı garantisiyle en geniş diyafram açıklığıyla çalışarak kendinizi daha da ileri taşıyabilirsiniz. Sanatçılar, araçlarının vizyonlarına ayak uydurabileceğine güvenebilmeli. f/1.2’de çekim yapmak eskiden inanılmaz zordu. Esasen o kadar zordu ki düğün sektöründeki çoğu fotoğrafçı bundan korkardı. Bu lens size o görünümü güvenle elde etme, fotoğraflarla daha fazla oynama ve daha yaratıcı olma imkanı tanıyor. Sony Alpha 1’in göz takibi gibi müthiş özellikleri 50mm f/1.2 ile bir araya geldiğinde, hayalleri süsleyen o mükemmel birliktelik hayat buluyor.”

Öne çıkan ürünler

Sandra Åberg

Sandra Åberg | Denmark

“Sizi hem heyecanlandırıyor hem de korkutuyorsa muhtemelen yapmanız gerekiyor demektir!”

İlgili haberler

α Universe bülteninizi almak için kaydolun

Tebrikler! α Universe bültenine başarıyla abone oldunuz

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin

Üzgünüz! Bir hata oluştu

Tebrikler! Başarıyla abone oldunuz