maasai mara'da birkaç zebra

Yaban Hayatına Uçmak

Uroš Podlogar

Uluslararası bir helikopter üreticisinin fotoğrafçısı olmak, Uroš Podlogar'ın dünyanın dört bir yanındaki birçok heyecan verici yere gitmesini sağladı. Kısa bir süre önce Uroš yine Bell Helikopterlerinin yaban hayatını koruma projelerine nasıl yardımcı olduğunu belgelemek üzere yeni bir proje kapsamında Sony kitiyle birlikte Kenya'daki Maasai Mara bölgesine gitti.

helikopter pilotu maasai mara üzerinde uçarken

© Uroš Podlogar | Sony α1 + FE 14mm f/1.8 GM | 1/1000s @ f/4.0, ISO 250

"Çevreciler harika bir iş yapıyorlar. Hayvanlara en iyi arkadaşlarıymış gibi davranıyorlar. Hayvanlar ve insanlar arasında ne kadar büyük bir saygı olduğunu görebiliyor ve hissedebiliyorsunuz. Böyle bir yaban hayatı projesinde yer almak çok özel bir duygu ve ben de elimden geldiğince yardım edip insanların bu durumdan daha fazla haberdar olmasını sağlamak istiyorum."

elle beslenen beyaz gergedan

© Uroš Podlogar | Sony α1 + FE 50mm f/1.2 GM | 1/500s @ f/1.2, ISO 250

Helikopterler, yaralı hayvanları aramak ve kaçak avcıları izlemek de dahil olmak üzere çeşitli şekillerde kullanıldı. Ancak bu helikopterlerin esas amacı, beyaz gergedanlar dahil olmak üzere önemli yaban hayatı türlerinin popülasyonunu izlemekti.

Her ne kadar helikopterler projenin temel unsurları olsa da, Uroš birkaç gününü yerde, insanları ve yaban hayatını fotoğraflayarak geçirdi. Sony Alpha 1, Alpha 7R V ve FE 70-200mm f/2.8 GM OSS II lensten oluşan bir kiti tercih eden Uroš, bu çekimlerde aslanlar ve gergedanlar gibi en tehlikeli yırtıcılara çok yaklaşarak çarpıcı görüntüler elde etmeyi başardı.

yaşlı bir erkek aslanın yakın çekim fotoğrafı

© Uroš Podlogar | Sony α1 + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS II | 1/640s @ f/2.8, ISO 640

İlk başta biraz gergindim. Aslında hayvan da sizi görünce tedirgin oluyor, bu yüzden önce hayvanın durumunu gözlemlemek ve sakinleştiğinden emin olduktan sonra yaklaşmak gerekiyor. Sessiz deklanşörle çekim yapmama olanak sağlayan Alpha 1 harika bir iş çıkarıyor. Bu özellik sayesinde aniden hayvanı tedirgin edecek sesler çıkmamış oluyor. Hızlıca bir çekim yapıp aracıma dönebiliyor ve sonraki sahneye geçebiliyorum."

70-200mm f/2.8 G Master II'nin tercih edilmesinin nedeni sürekli seyahat halinde olunacağı için küçük ve hafif bir lense ihtiyaç duyulmasıydı.

maasai mara'da birbirine bakan 2 fil

© Uroš Podlogar | Sony α1 + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS II | 1/1250s @ f/2.8, ISO 50

"Bu tür projelerde yanıma çok sayıda ekipman almam mümkün olmuyor" diyor Uroš. "Yanıma 10 lens alamam, mümkün olduğunca küçük ve hafif bir kitle yola çıkmam gerekiyor. 70-200mm yaban hayatı ve helikopter çekimleri için en iyi menzili sağlıyor, ayrıca bu lensle harika portreler de çekebiliyorum. Çok yönlü mükemmel bir lens bu!”

maasai mara'da bir beyaz gergedan

© Uroš Podlogar | Sony α7R V + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS II | 1/1600s @ f/2.8, ISO 100

Alpha 1 ve Sony'nin en yeni ürünü Alpha 7R V'e gelince, her ikisi de Uroš'un fotoğraf makinesi çantasının çok önemli birer parçası ve bunun çeşitli nedenleri var. Bunlardan biri güvenilir olmaları. "Çalıştığım projelerin çoğunda ekipmana %100 güvenebilmem gerekiyor. Güvenmediğim bir ekipmanla çalışamam. Yaban hayatı fotoğrafçılığına yönelik birçok etkileyici özellik de sunan bu makinelerle ilgili hiçbir endişe duymadan çekim yaptım bu projede" diyor Uroš.

maasai mara'da yalnız bir fil

© Uroš Podlogar | Sony α7R V + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS II | 1/800s @ f/2.8, ISO 50

Sony Alpha serisinin amiral gemisi olan Alpha 1, Uroš'un istediği karelerin tümünü çekebiliyor. "Otomatik netleme inanılmaz ve özellikle de böyle bir projede çok faydalı olan Animal Eye AF takibi harika iş çıkarıyor. Makine o kadar çok çeşitli hayvanın gözünü tanıyor ki buna hayran kalmamak mümkün değil. Makinenin hızı da 30 fps'ye kadar çekim yapabilmeme olanak sağlıyor. İşin bir de renk yönü var; makinenin verdiği renkler inanılmaz ve bu, her yeni Sony fotoğraf makinesi neslinde daha da iyi hale geliyor. Yakalayabildiğim rengin işin sonunda fotoğraflarda görebileceğim renk olduğunu biliyorum."

maasai mara üzerinde uçan helikopter

© Uroš Podlogar | Sony α7R V + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS II | 1/50s @ f/11, ISO 50

Kuşkusuz, Uroš'un orada bulunma nedeni helikopterlerin hem içeriden hem de dışarıdan fotoğrafını çekmekti. Uroš, bu tür çekimlerde helikopterin pervanesinde bulanıklık yaratmak için yeterince düşük bir deklanşör hızı kullanmanın iyi bir yöntem olduğunu söylüyor. "Bulanıklık, hareket ve hız hissi yaratır. Pervanelerin netliği mükemmel olursa helikopter havada duruyormuş gibi görünür."

Uroš, helikopterin içinde çekim yaparken FE 14mm f/1.8 G Master lensi kullanıyor. "14mm lensi gerçekten çok seviyorum. Bu lens, balık gözü lens görüntüsü gibi görünmeyen süper geniş açılı bir görüş alanı sağlıyor ve uçtan uca net bir görüntü sunuyor."

çalı yemek için eğilen zürafa

© Uroš Podlogar | Sony α7R V + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS II | 1/2500s @ f/2.8, ISO 100

Netleme uzaklığı, hareket halindeki küçük bir hava aracının içinde çekim yaparken göz önünde bulundurulması gereken pek çok husustan biri. "Çok fazla titreşim ve hareket var" diyen Uroš, helikopterin içinin net olmasını sağlamak için 1/1000 saniye gibi çok yüksek bir deklanşör hızı kullanıyor.

7R V modelinde daha da geliştirilmiş olan görüntü sabitleme özellikleriyle Alpha 1 de bu hareketlerin etkisini ortadan kaldırmaya yardımcı oluyor. "Alpha 1'de titreşimlerin üstesinden gelmeyi sağlayan harika bir Steadyshot sabitleme özelliği var. Kokpitin içinde çekim yapmam gerektiğinde hiç sorun yaşamıyorum. Bu projeyi çok sevdim. Alpha 1, Alpha 7R V ve 14mm lensin mükemmel birleşimi sayesinde çektiğim fotoğraflar gerçekten de Afrika'daki yaban hayatını koruma çabalarının ardındaki çarpıcı hikâyeyi anlatıyor."

Uroš Podlogar

Uroš Podlogar | Slovenya

“İş değil. Tutku, hatta aşk. Sizi hayatta tutan ve kalbinizi çarptıran şeyi bulun. Sonra bunu tüm kalbinizle takip edin”

İlgili haberler

α Universe bülteninizi almak için kaydolun

Tebrikler! α Universe bültenine başarıyla abone oldunuz

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin

Üzgünüz! Bir hata oluştu

Tebrikler! Başarıyla abone oldunuz