Odaktaki Görüntü

Maaike Ronhaar | Jevin de Groot “Temple Fang”

Bu fotoğrafı on ikiden vurduğumu hemen anladım. Muhteşem bir anı yakaladığımda, her zaman içimde bir his olur. Bu fotoğraf, Temple Fang grubunun iki gitaristinden biri olan Jevin de Groot’un fotoğrafı. Grup kurulduğundan beri, belgesel fotoğrafçısı olarak grubu takip ediyordum ve ilk defa onlarla birlikte Hollanda ile Almanya arasındaki sınırı aşmıştım.

Lohr am Main’deki Umsonst & Drinnen Festivali’nde çalıyorlardı. Harika bir hafta sonuydu; sahne kocamandı ve performans sergileyen bir sürü muhteşem grup vardı. 2019 Mayısıydı ve kimse hiçbir şeyi umursamıyordu ya da sonraki yılın neler getireceğini bilmiyordu.

sahnede gözleri kapalı gitar çalan gitarist

© Maaike Ronhaar | Sony α7R III + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/160s @ f/3.5, ISO 2500

Jevin o kadar iyi bir gitarist ki çalarken gerçekten tüm bedeni kıvrılıp hareket ediyor. Performanslar sırasında her şey çok çabuk değiştiğinden ve Jevin’in veya grubun diğer üyelerinin başka bir anını kaçırmak istemediğimden, fotoğraf makinesinin arkasına bakmaktan hep çekinirim. Bu fotoğraf, alan derinliği nedeniyle de çok özel. Yüzü net ama fotoğrafın geri kalanı birazcık bulanık. Biraz şansın da yardımıyla zamanlama kusursuz oldu. Müzik çekimi yaparken işler her zaman çok zordur çünkü ışığın az sonra ne yapacağını hiç bilemezsiniz, bir anda değişebilir.

Sony Alpha 7R III’ümü hep aynı temel ayarlara getiririm: Deklanşör hızı 1/160 veya 1/200 sn, diyafram açıklığı ise çok geniş olur ki bu da Sony FE 24-70mm f/2.8 G Master lensimde genellikle f/2.8 veya f/3.5’tir. Bu lens her duruma uygun olduğu için ilk tercihim; özellikle de konser veya belgesel fotoğrafları çekiyorsam. Sony Alpha 7R III’ün 42 megapiksel sensörüyle birlikte çekimde ve düzenlemede bana bol bol esneklik sağlıyor.

Fotoğrafları sezgilerime dayanarak çekiyorum, durduğum yeri veya kompozisyonu uzun uzun düşünmek yerine, her zaman anı hissetmeye çalışıyorum. Jevin, fotoğraflarımın grup için katalizör görevi gördüğünü söyledi; müzik hakkındaki hislerini yansıtacak fotoğraflar çekiyorum, muhteşem bir iş birliğimiz var. Bir yanda grubun davranışları, bir yanda da dinleyiciler ve getirdikleri enerji var. Ben bu enerjiyi yakalamaya çalışıyorum.

Gösteriden sonra, bilgisayarımın başına geçip tek tek fotoğraflara bakarken kalbim hızla atmaya başladı. Bu fotoğrafı çektiğim için çok heyecanlanmıştım. Her şeyi yansıtıyordu. Her şey kusursuzdu.

Öne çıkan ürünler

Maaike Ronhaar

Maaike Ronhaar | Netherlands

“Fotoğraflarımla müziğin sihrini ve müziği üreten sanatçıları görselleştirmek istiyorum”

İlgili haberler

α Universe bülteninizi almak için kaydolun

Tebrikler! α Universe bültenine başarıyla abone oldunuz

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin

Üzgünüz! Bir hata oluştu

Tebrikler! Başarıyla abone oldunuz