Odaktaki Görüntü

Uroš Podlogar | Bled Gölü'nün Üzerinde Süzülme

'Havadan havaya' fotoğraf çekimlerinde hata yer yoktur. Çoğu zaman ikinci bir şansınız olmaz.

Cessna Airplanes, Avrupa'daki ilk Havadan Havaya projelerindeki çekimler için benimle çalışmak istedi. Dört gün boyunca Almanya, İsviçre, Hırvatistan ve benim ülkem olan Slovenya üzerinde bir Cessna uçağının fotoğraflarını çektim. Son gün, Bled Adası'nın üzerinden geçen bir uçak fotoğrafının harika bir görüntü olacağını düşündüm.

Bled Gölü dünyadaki en güzel yerlerden biri ve hiç kuşkusuz Slovenya'nın en ünlü manzarasına sahip. Slovenya'daki tek ada olan Bled Adası burada bulunuyor. Böyle muhteşem bir yerin üzerinde havadan havaya fotoğraf çekme fırsatını yakalamak benim için bambaşka bir deneyim oldu.

İçinde bulunduğum uçağın, fotoğrafını çekeceğim Cessna'nın ve Bled Adası'nın mükemmel bir şekilde hizalanmasını sağlamak gerçekten çok zor bir işti. Uçuş ve lojistik maliyetleri göz önünde bulundurulduğunda, mükemmel fotoğrafı çekmek için çok fazla şansınız olmadığını anlamak pek de zor olmuyor. Gökyüzünde güneşin altında bulutların ve sisin içinde çok yüksek hızlarda uçan kapısı açık bir uçaktan fotoğraf çekecekseniz yanınıza alacağınız ekipmana çok güvenmeniz gerekiyor.

bled adasının üzerinde uçan uçak

© Uroš Podlogar | Sony α7R IV + FE 85mm f/1.4 GM | 1/1250s @ f/1.4, ISO 200

Fotoğrafı Sony Alpha 7R IV ve Sony 85mm f/1.4 GM lens ile çektim. Harika bir çözünürlüğü olan Alpha 7R IV, böyle bir proje için ideal fotoğraf makinesi. Müşteri bana bu fotoğrafların basılacağını söyledi, dolayısıyla mümkün olan en yüksek çözünürlükle çalışmak son derece önemliydi. Bu tür projelerde 85mm f/1.4 GM lens benim 'kurtarıcı' lensim oluyor. Zum lenslerden ziyade sabit netleme uzaklıklı lenslerle çalışmayı seviyorum, çünkü bunlar her ortamda ultra net görüntüler elde etmemi sağlıyor ve 85mm, güvenilir netleme doğruluğu sunuyor. Fotoğrafların tam da hayal ettiğim gibi olacağından hiç kuşkum yoktu.

Fotoğrafı çektiğim sırada güneş çoktan gölün üzerinden batmıştı, bu yüzden diyafram açıklığı değerini f/1.4, hassasiyeti ISO 200 olarak ayarladım. Her hareketi yakalamak için deklanşör hızının yüksek olması gerekiyordu, dolayısıyla 1/1250 sn değerini kullandım. Alpha 7R IV'ün düşük ışık koşullarındaki etkileyici performansı sayesinde o ortamda son derece net bir görüntü elde etmeyi başardım.

Bu fotoğraf benim için çok önemli. Buna benzer bir fotoğraf yok. Şimdiye kadar bu büyüklükte bir uçak Bled Adası'nın üzerinde bu kadar alçaktan uçmadı. Ayrıca fotoğrafı kendi ülkem olan Slovenya'da çekmiş olmam da bu işi benim için çok daha anlamlı hale getiriyor. Böyle bir projede çalışmak harika bir duygu, özellikle de bu ölçekte bir fotoğraf çeken ilk fotoğrafçı olduğum için çok mutluyum.

Uroš Podlogar

Uroš Podlogar | Slovenya

“İş değil. Tutku, hatta aşk. Sizi hayatta tutan ve kalbinizi çarptıran şeyi bulun. Sonra bunu tüm kalbinizle takip edin”

İlgili haberler

α Universe bülteninizi almak için kaydolun

Tebrikler! α Universe bültenine başarıyla abone oldunuz

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin

Üzgünüz! Bir hata oluştu

Tebrikler! Başarıyla abone oldunuz