Görüntü Netleme

Virgo Haan | Black is Back

Bazen en sade görüntüler en etkili olanlardır. Ve sadelik sinemagraflarda gerçekten önemlidir. Fotoğraflar ile video arasında kalan bu görüntüler için dikkatli bir değerlendirme ve hassas bir yapım süreci gerekiyor ama bakana, başka hiçbir şeye benzemeyen bir keyif verebiliyorlar.

En güzel sinemagraflar, bir şeyin hareket etmesini beklemediğiniz sinemagraflardır. Fotoğraf olduğunu sanırsınız, sonra hareket gözünüze çarpar. Çok şaşırtıcı oldukları için bunlar pazarlama konusunda çok iyidir ve birçok şirket de haber akışında dikkat çektiği için bunları kullanıyor. “Black is Back” adlı bu görüntü, Villeroy & Boch Bath PhotoArt sergisinin bir parçası olarak yapıldı. Bu sinemagraftaki ürün siyah-beyaz bir küvetti, bu da beni neredeyse monoton renklendirmeye itti.

küvette oturan şapkalı biri

© Virgo Haan | Sony α7R III + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/160s @ f/2.8, ISO 320

Stüdyomda makyaj sanatçısı Janika Slepnjov ile birlikte bu sinemagrafı üretirken, bu katmanlı görünümü elde edebilmemiz için model Kseniia Satarova’ya vücut makyajı yapıldı. Her nesne kontrast yaratmalıydı, siyah ve beyaz. Boynundaki gölge bile kontrast eklemek için boyandı. Yüzünü göstermek istemedim çünkü çok fazla dikkat çekeceğini düşündüm, bu yüzden arkası dönük duruyor.

Sinemagrafın son hali üzerinde çalışırken, hareketsiz ve hareketli unsurların, yani varlıkların yazılımda nasıl birleşeceğini düşünmek zorundaydım. Adobe After Effects kullandım; burada üç varlık vardı: Kseniia’nın küvetteki fotoğrafı ve biri siyah suyun hareketini, diğeri başının üzerinden yükselen buharı gösteren iki klip. Döngü içinde sürekli bir hareket olması gerekiyor ama bunun gibi sade bir kompozisyonda bu kolay bir iş. Sadece klibi alıp ikiye bölüyor, sonra ilk yarıyı ikincinin üstüne katman olarak ekliyorsunuz. Opaklığını 0’dan 100’e doğru yavaş yavaş çıkarırsanız sonsuza kadar devam ediyormuş gibi görünüyor.

Esas mesele, her şeyin hareketsiz olması ve kompozisyon, renk ve pozlamanın varlıklar arasında değişiklik göstermemesi. Sony Alpha 7R III’ümü tripoda yerleştirdim, f/2.8’de 1/160 sn ve ISO 320 ayarlarıyla manuel pozlama modunda çekim yaptım. Beğendiğim bir fotoğraf olunca, sadece fotoğraf makinesinin video moduna geçip hareket eden suyu kaydettim, böylece her şey mükemmel bir şekilde hizalandı. Tabii Kseniia’nın da hareketsiz durması lazımdı! Tek bir fotoğraf makinesiyle yüksek kaliteli fotoğraflar ile video arasında bu kadar kolay geçiş yapabilmek muhteşem bir şey.

Bazen zor teknik işlemler yapıyorsunuz, çok fazla dikkat çekmiyor ama sade ve etkili bir şey yapınca herkes beğeniyor! Teknik olarak bu sinemagrafı yapmak çok zor değildi ama kesinlikle dizide en çarpıcı ve popüler olanlardan biri. Yani yaptığım en kolay sinemagraflardan biri olsa da etkisi en büyük olan sinemagraf bu oldu.

Buradan Virgo’nun web sitesine gidip orijinal sinemagrafı görebilirsiniz.

Öne çıkan ürünler

Virgo Haan

Virgo Haan | Estonia

“Günlük yaşamdan daha fazlasını gösteren çalışmalar yaratmak için elimden geleni yapıyorum”

İlgili haberler

α Universe bülteninizi almak için kaydolun

Tebrikler! α Universe bültenine başarıyla abone oldunuz

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin

Üzgünüz! Bir hata oluştu

Tebrikler! Başarıyla abone oldunuz