ağaçların arasında oturan batı afrika düzlük gorili

Kongo Ormanlarında

Will Burrard-Lucas

Yaban hayatı fotoğrafçısı Will Burrard-Lucas’a göre, Sony Alpha 1 makinesinin deklanşör tuşuna basmak fotoğrafçılık çalışmaları kapsamında yapması gereken işlerin yalnızca çok küçük bir bölümünü oluşturuyor. Wildlife Conservation Society için hazırladığı son çalışması Lucas’ı Kongo’daki Nouabalé-Ndoki Milli Parkı’nın derinliklerine götürmüş. “Ormanda her şey hareket halinde.” diyerek buradaki günlerinden bahseden Lucas şöyle anlatıyor: “Her şey birbirinin içine geçmiş. Sıcak, nemli ve çok sayıda ısıran böcek var.”

Batı Afrika düzlük gorili ve orman filleri gibi yaban hayvanlarını ve yaşamlarını fotoğraflama yolculuğu başlı başına destansı bir macera.

küçük bir gölde yıkanan bir fil © Will Burrard-Lucas | Sony α1 + FE 24-70mm f/2.8 GM II | 1/320s @ f/5.6, ISO 125

“Arazideki patikaları araçla takip ederek orman kenarına ulaşacak ve araştırma kamplarında kalacaktık. Ancak sonrasında, yaban hayatına ulaşmak için ağaçtan oyma kanolara binmemiz ve ormanda daha fazla patika yürümemiz gerekecekti. En uzak konuma gitmek için ormanın ortasına doğru 20 km yürümemiz gerekiyordu.”

El değmemiş yağmur ormanında tek bir ağaç bile kesilmemesi mükemmel bir ekosistem yaratmış ve sık ağaçlardan oluşan bu kubbe altında muazzam bir yaban hayatı çeşitliliğini de beraberinde getirmiş.

Araştırmacıların yanında çalışan Will, goril ailelerini görmek ve sınıfının en iyisi Sony Alpha 1 fotoğraf makinesini ve sadık yol arkadaşı FE 400mm f/2.8 GM OSS lensini kullanarak davranışlarını belgelendirmek için yollara düşmüş. Elinin altında bulundurduğu lensler genelde FE 24-70 f/2.8 GM II ve FE 70-200 f/2.8 GM OSS II olsa da Will, gorilleri ve filleri fotoğrafladığı bu çalışmada en fazla 400 mm’lik lensten yararlanmış. Hayvanların öngörülemez doğası düşünüldüğünde zum yerine sabit lens kullanmak ilginç bir seçim gibi duruyor olabilir ancak Will’in bu yaklaşımının ardında yalnızca pratik nedenler değil estetik bir kaygı da var.

eliyle yüzüne dokunan küçük bir goril © Will Burrard-Lucas | Sony α1 + FE 400mm f/2.8 GM OSS | 1/250s @ f/2.8, ISO 12800

“En önemli unsur, Sony Alpha 1’in ve lensin düşük ışık özellikleriydi. Karanlık ve kasvetli bir ortamda f/2.8 diyafram açıklığında çekim yapmak paha biçilemez. Hızlı f/2.8 açıklığı, muadili olan 400 mm zum lense kıyasla ekstra duraklama olanağı ve daha fazla ışık elde etmemi sağlıyor.” diye açıklıyor Will.

Bu değeri kullanmak, Will'in görüntülerinde oynayabildiği sığ bir alan derinliği de sunuyor. “Ön ve arka planda gördüğümüz bitki örtüsünü kontrol edebilmeyi seviyorum. En geniş diyafram açıklığıyla fotoğraflar çektiğimde nesnemi izole edip fotoğraftan fırlayacakmış gibi gösterebiliyor ve öne çıkarabiliyorum. Bu da fotoğrafa bakan kişinin hayvan ile bağ kurmasını sağlıyor. Geniş diyafram açıklığı doğal olarak netlemenin hızı ve doğruluğu konusunda da yardımcı oluyor.

fotoğraf makinesine tehlikeli gözlerle bakan goril © Will Burrard-Lucas | Sony α1 + FE 400mm f/2.8 GM OSS | 1/250s @ f/3.2, ISO 10000

Birçok kişi uzun olduğunu düşünse de 400 mm lens, Will ile karşılaştığı hayvanlar arasında görece yakın bir çalışma mesafesi oluşturuyor.

“Tehlike potansiyeli taşıyan bir iş ancak iz sürücülerin ve araştırmacıların deneyimlerinden yararlanıyorum. Her zaman aynı goril aileleriyle çalıştıkları için hayvanları tanıyorlar. Diğer taraftan goriller de araştırmacıların etrafta olmasına alışıyor. Ancak her zaman araştırmacıların öğütlerini dikkate alıyorum. Mesafe bırakmamın başka bir nedeni de bunun aynı zamanda yaban hayatının güvenliği için olması. İnsanlar ile goriller arasında hastalık yayılma olasılığı oldukça yüksek. Bu risk nedeniyle en az 10 metre mesafe bırakmak oldukça önemli. Dolayısıyla, 400 mm netleme uzaklığı, hem harika fotoğraflar çekecek kadar yakında olmak hem de gorillerin ve benim güvenliğimiz için yeterince uzakta durmak için ideal seçenek haline geliyor.

bir dalda sallanan bebek goril © Will Burrard-Lucas | Sony α1 + FE 400mm f/2.8 GM OSS | 1/500s @ f/2.8, ISO 4000

Sony Alpha 1 sayesinde Will, ormanın ve orman sakinlerinin karşısına çıkardığı her kareyi çekebileceğini biliyor. “Yaban hayatı için mükemmel fotoğraf makinesi diyor.” diyor Will ve ekliyor: “İhtiyaç duyduğumda kare hızını 30 fps’ye ayarlayabiliyorum. 50.1 megapiksel çözünürlük, görüntülerimi kırpmam gerektiğinde oldukça işe yarıyor. Hayvanları rahatsız etmemek için tamamen sessiz deklanşörle çekim yapabiliyorum. Ancak en faydalı bulduğum özellik otomatik netleme. Bitki örtüsü içinde çok dar aralıklardan ve genellikle düşük ışık koşullarında netleme yapmaya çalıştığım bu zorlu koşullarda bile güvenilir ve doğru bir şekilde otomatik netleme yapmam gerekiyor. Fotoğraf makinemin bu zorlu koşullarda performans gösterebilmesi işimi çok kolaylaştırıyor.”

Islak gövdesiyle gölgede oturan bir fil © Will Burrard-Lucas | Sony α1 + FE 400mm f/2.8 GM OSS | 1/500s @ f/5.0, ISO 1250

Will’in görüntüleri beceri ve azmi bir araya getiriyor. Will, orman karanlık ve tehlikeli bir hal alırken kamp alanına yapacağı uzun yürüyüşler öncesinde saatler boyunca gözlem yapıyor. Bu emeğinin karşılığı da nefes kesici anları fotoğraflayabilmek oluyor ki bunlardan bir tanesini de devrilen bir ağaca borçlu.

dişini gösteren bir fil © Will Burrard-Lucas | Sony α1 + FE 400mm f/2.8 GM OSS | 1/500s @ f/5.0, ISO 1250

“Bu fil bir nehir kıyısında karnını doyuruyordu ve ağacın devrildiği yerden ışık süzülüyordu. Işık, nehrin yüzeyinden yansıyordu. Sonuç olarak, arkadaki ormanın derin gölgelerinin de göründüğü ışık demetinin ve yansıyan ışığın fil üzerinde yarattığı beneklerin oluşturduğu bu muhteşem görüntü ortaya çıktı. Çok beklenmedik ve özel bir andı. Bir daha asla göremeyeceğim bir şey.

Öne çıkan ürünler

Will Burrard-Lucas

Will Burrard-Lucas | UK

“Yeni teknolojiler üzerine çalışıyorum ve yaban hayatını daha önce mümkün olmayan yollarla çekmek için bunların nasıl kullanılabileceğini düşünüyorum.”

İlgili hikâyeler

α Universe bülteninizi almak için kaydolun

Tebrikler! α Universe bültenine başarıyla abone oldunuz

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin

Üzgünüz! Bir hata oluştu

Tebrikler! Başarıyla abone oldunuz