bali'de sönmüş bir volkanı çevreleyen alçak bulutlar

1000 Tanrı Adası

Dennis Schmelz

"YouTube'da görmeye alıştığımız seyahat videolarından farklı bir şey yapmak istedim" diyor Alman film yapımcısı Dennis Schmelz. Dennis, bu Endonezya adasına ilk kez gidiyormuş ve gezisini Ataların Ruhlarını ve adaya dönüşlerini kutlayan Galungan adlı Bali festivaliyle aynı zamana denk getirmiş.

"Kültürü ve dini ön plana çıkaran bir film yapmak istedim. Karşımda filmi çekilecek birçok hikaye ve karakterin bulunduğu 1000 Tanrı Adası vardı.”

Dennis, adaya gelmek üzere yola çıkmadan önce mümkün olduğunca çok araştırma yapmış ama adaya ayak bastığında hâlâ yapılması gereken pek çok şey olduğunu görmüş.

köye giden çimlerle kaplı merdivenli yol

"Normalde ruhları temsil eden karakterleri tapınaklarda bulursunuz, ama festival süresince turistlerin tapınaklara girmesine izin verilmiyordu. Bu yüzden, adada yaşayan ve filmdeki insanları bulmama yardım edip çekim yapılabilecek yerleri öneren bir yardımcıyla çalıştım".

Videonun çekilmesi üç hafta sürmüş. Yoğun bir program içinde çalışan Dennis'in bir sonraki konuma gitmek üzere yola çıkmadan önce çekime başlamak için gün doğumundan önce uyandığı günler olmuş. "Yollar her zaman çok iyi değildi, bu yüzden bazen on sekiz saat çalıştığımız uzun günlerimiz oldu ve bu sürenin büyük bir bölümü bir konumdan başka bir konuma ulaşmak için harcanıyordu".

Bu konumlardan biri, Dennis'in Legong adı verilen geleneksel Bali dansını yapan bir kızı filme almak için seçtiği muhteşem bir şelaleydi.

bali'de bir şelalenin önünde dans eden kadın

© Dennis Schmelz | Sony α7 IV + FE 12-24mm f/2.8 GM | 1/30s @ f/11, ISO 640

"Hanımefendi çok sakindi. Fotoğraf makinesi karşısında dans ederkenki yüz ifadeleri gerçekten etkileyiciydi. Yüzünün yakın çekim bir fotoğrafı var; tek kelimeyle mükemmel. Videoda yakaladığım en iyi görüntülerden biri bu. İnsanları ve manzarayı gösteren bu sekans bütünüyle harika oldu".

parlak renkli kıyafetler içindeki balili dansçı

© Dennis Schmelz | Sony α7 IV + FE 50mm f/1.8 | 1/100s @ f/1.8, ISO 640

Dennis bu projede iki makine kullanmış; bunlardan biri yalnızca film çekimlerinde kullandığı Sony Alpha 7S III, diğeriyse fotoğraf çekimleri için de kullandığı Alpha 7 IV. "33 megapiksel sensöre sahip Alpha 7 IV harika bir hibrit makine; hem fotoğraf çekimlerinde harika bir performans sergiliyor hem de 4k 60p'de video çekebiliyor, gerçekten çok etkileyici!"

İki makinenin farklı rolleri vardı ve 12-24mm f/2.8 GM lens takılı Alpha 7S III, sabitleyici gimbal üzerine monte edilmişti. "Süper geniş açılı bir lens olan 12-24mm f/2.8 GM sayesinde arka planda inanılmaz bir manzaranın olduğu dans sahnelerini istediğim gibi görüntülemeyi başardım. Gimbal ile bir araya gelen SteadyShot Sabitleme özelliği, çekim sırasında hareket ederek akıcı dinamik hareketli çekimler yapmama olanak sağladı".

Dennis, Alpha 7 IV'ü FE 24-70mm f/2.8 GM II lensle birlikte hem fotoğraf hem de elde tutarak video çekmek için kullanmış. Makro lensle çekilmiş gibi görünen yakın çekimler elde etmek için bu lensi sık sık makinenin Clear Image Zoom özelliğiyle birlikte kullanmış.

Dennis, izleyicilere çekim yaptığı yerler hakkında daha fazla bağlam sağlamak için Sony Alpha makinelerinin yanı sıra bir drone ile de çekim yapmış. Bu konu hakkında şunları söylüyor: "Drone çekimleri, manzarayı göstermek ve nerede olduğunuza dair fikir vermek bakımından önemlidir. Ancak duyguları göstermek için insanlara yaklaşmanız gerekiyor".

Gün doğumu ve gün batımında çekim yapmak, birçok sahnede çok fazla kontrast olması anlamına geliyordu. Yapımcının Alpha 7S III'ü seçmesinin nedenlerinden biri de makinenin etkileyici 15 duraklı dinamik aralığıydı.

"Slog-3 Görüntü Profili ile, kontrastı ve renk doygunluğunu artırmak için çekimde gerekli ayarlamaları yapabildim. Videonun sınırlarını zorladım ama 10 bit kayıt sayesinde herhangi bir sorun yaşamadım".

Dennis'in gün doğumunda bir mağarada çektiği videodaki en sevdiği karede dinamik aralığa ihtiyaç vardı.

bir kayanın önünde duran geleneksel kostümlü üç balili adam

© Dennis Schmelz | Sony α7 IV + FE 12-24mm f/2.8 GM | 1/80s @ f/9.0, ISO 100

"O çekim tamamen zamanlamayla ilgiliydi" diyor Dennis. "Orada bir delik vardı, güneş mağaraya o delikten giriyordu ve çekimi yapmak için sadece 30 dakikamız vardı. Ondan sonrası tamamen karanlık. Epeyce tehlikeli bir işti yaptığımız ve oraya yürümemiz iki saatimizi aldı ama buna değdi çünkü çekim harika oldu".

Dennis, proje üzerinde çalıştığı üç hafta boyunca rehberli atölyede yaklaşık 15 saat video çekti ve bu çekimleri düzenleyerek 3 dakika 40 saniye süren Galungan - Victory of Dharma (Galungan - Dharma'nın Zaferi) adlı nihai videosunu ortaya çıkardı. Bu video, adanın rengini ve kontrastını gösteriyor, ama videonun dikkat çekici olmasını sağlayan esas unsur düzenlemesi.

"Festival iyiliğin kötülüğü yenmesiyle ilgili ve bu yüzden videoda zıtlıklar var. İyiliğin olduğu kısım sakin ve genellikle ağır çekimlerden oluşuyor. Bir de karanlık kısımlar var. Burada kötü ruhlu karakterleri gördüğümüzde, doğal görünmemesi ve izleyiciyi strese sokması için videoyu hızlandırdım. Bazı ses efektleri de ekledim. Güzel görüntüler ve müziklerden oluşan üç dakikalık hoş bir videodan daha başka bir şey yaratmak istedim".

Dennis, güvenilir Sony donanımının bu inanılmaz video serisini çekmeyi nasıl kolaylaştırdığına dair düşüncelerini paylaşıyor.

Öne çıkan ürünler

Dennis Schmelz

Dennis Schmelz | Germany

“Her zaman anlatılacak bir hikaye ve keşfedilecek yeni bir perspektif vardır”

İlgili haberler

α Universe bülteninizi almak için kaydolun

Tebrikler! α Universe bültenine başarıyla abone oldunuz

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin

Üzgünüz! Bir hata oluştu

Tebrikler! Başarıyla abone oldunuz