gece vakti merdivenlerden çıkan sağlık çalışanı

Hayat Kurtaranlar

Terry Donnelly

Bağışlar ve kamu desteği ile finanse edilen Wiltshire hava ambulansı, çok büyük, zorlu ve karmaşık bir hizmettir. Üstüne bir de çalışmaları ve finansmanı daha karmaşık hale getiren global pandemi eklenince işler daha da zorlaştı. Fotoğrafçı Terry Donnelly de bu hikayeyi anlatmak istiyordu.

helikopterde gece görüş dürbünü takan sağlık çalışanı

© Terry Donnelly | Sony α9 II + FE 85mm f/1.4 GM | 1/80s @ f/1.4, ISO 2500

Wiltshire Helikopter Acil Durum Hizmeti’nin (HEMS) pandemiye nasıl ayak uydurduğunu fotoğraflayan Terry, sağlık çalışanlarıyla birlikte zorlu şartlar altında günde 16 saat çekim yaptı. "Asla durmak yok," diyen Terry sözlerine şöyle devam ediyor: "Fiziksel ve zihinsel açıdan öylesine zorlu bir iş yapıyorlar ki… Bunu fotoğraflamak benim için çok önemliydi. COVID’e karşı kişisel koruyucu donanımlar hayati önem taşıyor ama bu donanımlar aynı zamanda hareketi ve iletişimi kısıtlıyor. Özellikle de zihni bulanık hastalarla ilgilenmeyi zorlaştırıyor. İnsanların sağlık uzmanlarının karşılaştığı zorlukları ve bunlara rağmen hayat kurtarmaya nasıl devam ettiklerini bilmeleri gerekiyor."

çalışma arkadaşına kan torbasını uzatan sağlık çalışanı

© Terry Donnelly | Sony α9 II + FE 85mm f/1.4 GM | 1/100s @ f/1.4, ISO 1600

"Sürekli hazır olmak, pilotun gerekli yakıt miktarını ölçebilmesi için her sabah fotoğraf makinesi kitimle birlikte tartılmam gerektiği anlamına geliyordu. Sony cihazlarım her zaman yanımdaydı. Ama uçak personeli ve sağlık uzmanları gibi benim de her an koruyucu donanım kullanmam gerekiyordu ve bu donanımlar işleri çok zorlaştırıyor. Tüm bedeninizi saran bir emniyet kemeriyle başınızda vizör ve iletişim kiti varken uçağa bağlı halde fotoğraf çekmek gerçekten çok zor. Üstelik neredeyse görünmez olmanız; sağlık görevlilerinin işini engellememeniz gerek," diye anlatıyor Terry.

yüz maskesi takan helikopter pilotu

© Terry Donnelly | Sony α7C + FE 50mm f/2.5 G | 1/640s @ f/2.5, ISO 125

İkinci bir şansı olmayan Terry, Sony Alpha cihazlarına güveniyordu ve Sony güvenini boşa çıkarmadı. "Hem Alpha 9 ve Alpha 9 II hem birkaç Alpha 7C gövde kullandım," diyen Terry sözlerine şöyle devam ediyor: "Özellikle Alpha 7C gövdeler, çağrı kodu HELIMED22 olan helikopterde hareket ederken ve kısıtlı bir alanda çalışırken bana çok yardımcı oldu. Bu fotoğraf makineleriyle elde ettiğiniz full frame görüntü kalitesinde ışıklar muhteşem ve özellikle yeni G Kompakt lenslerle birlikte kullandığınızda çok iyi sonuçlar veriyor. Ben FE 24mm f/2.8, FE 40mm f/2.5 ve FE 50mm f/2.5’i kullandım ve daha büyük, ağır bir donanımla elde edemeyeceğim görüntüler yakaladım. Bu lensler belgesel çalışmaları için muhteşem netleme uzaklığı sunuyor, hızla netleme yapıyor ve ihtiyacınız olduğunda yüksek oranda ışığa izin veriyor."

helikopter penceresinden dışarıya bakan sağlık çalışanı

© Terry Donnelly | Sony α9 + FE 12-24mm f/2.8 GM | 1/3200s @ f/4.0, ISO 1600

Gövde İçi Görüntü Sabitleme (IBIS), Gerçek Zamanlı Eye AF ve Sessiz Çekim gibi özellikler de Terry’nin projesi açısından büyük önem taşıyordu. "IBIS, düşük ışıklı çekimlerde büyük fark yarattı ve helikopterin rotorlarındaki hareketi yakalamak için daha düşük deklanşör hızları kullanmama olanak tanıdı. Sessiz deklanşör ve göz algılamalı AF de koruyucu donanımlar içindeki sağlık çalışanları etrafında çalışırken işimi kolaylaştıran önemli özelliklerdi. Eye AF modunu kullanarak en geniş diyafram açıklıklarında çekim yapabildim. Bu mod vizör, pencere ve gözlüğün ardından kolayca netleme sağlıyor, aksi halde yaşanacak netleme kaymasını ortadan kaldırıyor. Sessiz deklanşör ise tam yanlarında çalışırken bile personeli rahatsız etmememi ve dikkatlerinin dağılmamasını sağladı," diyor Terry.

helikopterin önünde duran helikopter pilotu

© Terry Donnelly | Sony α7C + FE 24mm f/2.8 G | 1/100s @ f/22, ISO 320

"Tüm bu özellikler ve bu özelliklerin verdiği güven fotoğrafçı olarak size gönül rahatlığı sağlıyor. Çekim kitinizin performansı yetersizse aranızdaki bağ kopuyor ve ekrana bakmaya başlayıp çekimi yakalayıp yakalamadığınızı kontrol ediyorsunuz. Akış ortadan kayboluyor. Benim amacım bir hikaye anlatarak bağ kurmaktı ve bu fotoğraf makineleri de amacıma ulaşmamı sağladı."
saçları rüzgarda savrulan, yorgun görünen kadın sağlık çalışanı

© Terry Donnelly | Sony α9 II + FE 135mm f/1.8 GM | 1/2500s @ f/1.8, ISO 100

pencereden yansıyan bir helikopter görüntüsü

© Terry Donnelly | Sony α7C + FE 50mm f/2.5 G | 1/320s @ f/2.5, ISO 100

Terry’nin en beğendiği görüntüler hava personelini iş başında gösterenler. Sağlık çalışanlarının güçlü portrelerinin yer aldığı bu fotoğraflarda yüzünde koruyucu donanımların izlerini taşıyan Joanne Gilbert ile ofisinin penceresinden HELIMED22’nin yansıması görülen bir kare içinde pilot "Elvis" Costello’yu görüyorsunuz. Terry bu fotoğraflarla ilgili olarak şunları aktarıyor: "Bu fotoğraflar hem kişisel koruyucu donanımlar gibi öğelerle COVID’in öyküsünü anlatıyor hem de sağlık çalışanlarının kimliğini ve karşılaştıkları zorlukları gözler önüne seriyor. Jo, vardiyanın başlangıcında mutlu, şen şakrak biriyken daha ciddi birine dönüştü ve yüzünde insanların hayatını kurtarırken taktığı koruyucu donanımların izlerini taşıyor. "Elvis" ise her zaman dikkatli; tüm personelinin ve kurtarmaya çalıştıkları hayatın sorumluluğunu üstleniyor."

kalkış için bekleyen hava ambulansı

© Terry Donnelly | Sony α9 + FE 12-24mm f/2.8 GM | 1/100s @ f/14, ISO 100

Elbette Terry’yi en mutlu eden şey hikayeyi anlatmaktı. Terry sözlerini şöyle noktalıyor: "Fotoğrafçılık size bir tür platform sağlıyor ve sizin için önemli şeyleri; gerçekten anlam taşıyan hikayeleri paylaşma imkanı tanıyor. Geçtiğimiz yıl herkes için zorlu bir yıl oldu ama hava ambulansları gibi temel hizmetlerin bağışlarla desteklenmesini sağlamalıyız. Kimin bu hizmetlere ne zaman ihtiyaç duyacağını bilemeyiz. Neler yaşadıklarına tanıklık ettim ve kıymetlerinin anlaşılabilmesi için hikayelerinin bilinmesi gerekiyor. Bu hikayeyi anlatabildiğim için mutluyum."

gece vakti kalkışa hazırlanan hava ambulansı

© Terry Donnelly | Sony α7C + FE 50mm f/2.5 G | 1/40s @ f/2.5, ISO 1600

Öne çıkan ürünler

Terry Donnelly

Terry Donnelly | Birleşik Krallık

“Farklı fotoğrafçılık türlerinde çekimler yapsam da bu türlerin birinden diğerine aktarabileceğim bir beceri grubu buluyorum ve çalışmalarıma güçlü katan da bu oluyor”

İlgili haberler

α Universe bülteninizi almak için kaydolun

Tebrikler! α Universe bültenine başarıyla abone oldunuz

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin

Üzgünüz! Bir hata oluştu

Tebrikler! Başarıyla abone oldunuz