arkasından güneş vuran bir caddede bisiklet süren kişi

Alpha 7CR ile İspanya'da Yaz

Thomas Kakareko

Ben Thomas Kakareko, Berlin'de yaşıyorum. Şehir ve sokak fotoğrafçısıyım. Fotoğrafçılığa ve özellikle sokak fotoğrafçılığına 2010 yılında başladım. İlk başlarda fotoğraflarımı İnstagram'da paylaşıyordum, ardından zamanla insanlar çalışmalarımı fark etmeye başladı. @thomas_k adındaki hesabım o zamandan bu yana çok büyüdü ve Almanya'da çok popüler oldu. Bu sayede çalışmalarımı dünyanın dört bir yanında sergileme ve çeşitli mecralarda yer alma fırsatı buldum.

Sony Alpha 7CR'yi test etmek için Valensiya'dan Barselona'ya seyahat ettim. İspanya'nın bu bölgesini eşsiz mimarileri ve sokaklarından dolayı çok iyi tanıyor ve seviyorum.

thomas kakareko sony alpha 7cr fotoğraf makinesini tutuyor

Alpha 7CR'yi ilk test edenlerden biri sizdiniz. İlk izlenimleriniz ve sizin açınızdan öne çıkan özellikler nelerdi?

İlgilendiğim fotoğrafçılık türü için fotoğraf makinesini test edecek olmak heyecan vericiydi. İlk fark ettiğim şey ne kadar küçük ve kolay taşınabilir olduğuydu. Göze batmayan bir fotoğraf makinesi olduğunu söyleyebilirim ki bu da sokaklarda ve genel olarak sokak fotoğrafçılığında samimi kareler yakalamak için gerçekten önemli bir unsur. Sunduğu genel deneyim gayet sorunsuz ve kolay anlaşılır bir makine olduğunu gösterdi. Yapay zeka destekli yeni otomatik netleme ve gövde içi sabitleme özellikleri sayesinde bu denli küçük bir fotoğraf makinesinin ardında yatan gücü gerçekten hissedebiliyorsunuz. Hızlı fotoğraflar çekerken işimi çok daha kolay hâle getiriyor. Ayrıca giderek daha fazla video çekimi yaptığım için kameranın arkasına eklenen küçük işlevi de epey beğendim. Fotoğraf ve video arasında geçiş yapmaya yarayan bir kadranınız mevcut, bu da benim gibi içerik üreticilerinin hızlıca iki mod arasında geçiş yaparak anı yakalayabilmesine olanak sağlıyor.

Seyahatim sırasında, en sevdiğim yer olan Muralla Roja'da bazı kareler yakaladım. Alpha 7CR'nin sunduğu yüksek çözünürlük sayesinde daha önce hiç görmediğim yeni detaylar keşfettim. Sony Alpha sisteminin geldiği teknolojik nokta inanılır gibi değil. Makinenin taşınabilirliği ve gücü sanatsal vizyonumu âdeta özgürlüğüne kavuşturdu ve daha fazla çekim yapmam için bana ilham verdi.

barselona'nın alacakaranlıktaki silüeti

© Thomas Kakareko | Sony α7CR + FE 24-70mm f/2.8 GM II | 1/200s @ f/4.5, ISO 100

Bu özellikler sizin ve sizinle aynı alandaki diğer kişilerin fotoğrafçılık/içerik oluşturma türüne nasıl etki edecek/yardımcı olacak?

Benim için en önemli iki faktör boyutu ve sokak fotoğrafçılığı açısından sağladığı kullanım kolaylığı. Ezber bozan bir fotoğraf makinesi dersek yanlış olmaz; hafif olduğu için tüm gün taşımak hiçbir sıkıntı çıkarmadı ve yeterince küçük olduğu için de göze batmadan ve rahatsızlık vermeden anı fotoğraflayabildim. Çevreye uyum sağlayarak özgün manzaralar yakalamama yardımcı oldu.

Ayrıca ben kusursuz kompozisyon yerine ana öncelik verenlerdenim. Bu yüzden fotoğrafınızı düzenlerken istemediğiniz unsurlar olduğunu fark etseniz bile buna çözüm üretebilecek bir fotoğraf makinesine ihtiyaç duyarsınız. 61MP çözünürlük ve iyi bir gövde içi sabitleme sayesinde kolayca net fotoğraflar elde edebiliyorum ama aynı zamanda en iyi kareyi elde etmek ve yakaladığım nesneye odaklanmak için görüntümü sonradan kırpma imkanına da sahibim. Bana bol sayıda ayrıntı sunarken ve manzaranın ruhunu hissettirirken daha özgürce çekim yapmamı sağlayan bu iki unsur son derece önemli.

thomas kakareko sony alpha 7cr fotoğraf makinesinde kadrajı ayarlıyor

Alpha 7CR, profesyonel fotoğrafçılara ve bu işe meraklı kişilere projelerini gerçekleştirmek için ihtiyaç duydukları görüntü kalitesini, kullanılabilirliği ve otomatik netleme performansını sağlamayı amaçlıyor. Sizce bu hedefe ulaşabiliyor mu?

Benim ilgilendiğim türdeki çalışmalar için yaratıcılık anlamında gerçekten harika bir yardımcı olduğunu düşünüyorum. İster yavaş tempoda çekim yapın ister Barselona gibi yoğun bir şehirde hızlı ve samimi çekimler gerçekleştirin, tarzınıza uygun çözünürlük ve otomatik netleme özellikleri elinizin altında. Alpha 7CR'nin kullanımı o kadar kolay ki, her türlü koşula uyum sağlayarak gündelik hayatın içindeki ayrıntıları yakalayabilirsiniz. Ayrıca bu fotoğraf makinesi basit bir araç olmakla kalmayıp, yaratıcılık sürecimde güvenebileceğim bir yardımcı olarak da öne çıkıyor.

ara sokakta bir ışık hüzmesinin içinden yürüyen kişi

© Thomas Kakareko | Sony α7CR + FE 50mm f/1.4 GM | 1/125s @ f/3.2, ISO 100

Şüphesiz lens ve aksesuarlar da görüntü oluşturma sürecinin bir diğer temel bileşeni. İlk testinizde hangi Sony lensleri ve aksesuarları kullandınız ve neden?

Test boyunca çeşitli ihtiyaçlarımı karşılayan bir dizi lens kullandım. Çok yönlülüğü ve olağanüstü görüntü kalitesi nedeniyle FE 24-70mm f/2.8 GM II gezinirken tercih ettiğim lens oldu. Düşük ışıklı ortamlarda ve "klasik" bir sokak görünümü elde etmek istediğimde ise FE 35mm f/1.4 GM ile FE 50mm f/1.4 GM lenslerini tercih ettim. Her ikisi de inanılmaz bir netlik sağlıyor ve Alpha 7CR'nin kompaktlığını çok iyi tamamlıyor. Uzaktan çok spesifik çekimler yapmak için veya bir manzaranın arka planını öne çıkarmak istediğimde FE 70-200mm f/2.8 GM OSS II'yi kullanmayı seviyorum. Her lensin kendine özgü nitelikleri ve karakteri olduğu için bir şehrin sokaklarını çekerken her bir lens bana farklı bir bakış açısı kazandırıyor.

thomas kakareko sel2470gm2 takılı sony alpha 7cr fotoğraf makinesini tutuyor

Sizi ve çalışmalarınızı örnek alan içerik üreticilerine ne tavsiye edersiniz?

Tutkulu ve meraklı olun. Günümüzde herkesin elinde bir fotoğraf makinesi var, dolayısıyla sizi diğerlerinden farklı kılan şey benzersiz bakış açınız ve gözünüz. Başarısız olmaktan korkmayın; başarısızlıklar öğrenmek ve gelişmek için önünüze çıkan birer fırsattan ibarettir. Fotoğrafçılık konusundaki sınırlarınızı zorlayın ve daima gelişim kaydedin.

gece karanlık bir ara sokakta duran iki kişi

© Thomas Kakareko | Sony α7CR + FE 35mm f/1.4 GM | 1/100s @ f/1.4, ISO 800

Söylemek istediğiniz son bir şey var mı?

Fotoğrafçılık yolculuğumun bir parçası olan herkese çok teşekkür ederim. Fotoğrafçılığa yeni başlayacak olanlara ise şunu söylemek isterim: Vizyonunuza bağlı kalmayı ve yolculuğun tadını çıkarmayı sakın unutmayın.

Öne çıkan ürünler

Thomas Kakareko

Thomas Kakareko | Germany

“Bir fotoğrafçı olarak görünmez olmaya çalışıyorum, durumları ve anları çekiyorum ve ne kadar az fark edilirsem sonuç o kadar iyi oluyor.”

İlgili haberler

α Universe bülteninizi almak için kaydolun

Tebrikler! α Universe bültenine başarıyla abone oldunuz

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin

Üzgünüz! Bir hata oluştu

Tebrikler! Başarıyla abone oldunuz