oliver vegas ecm-m1 mi̇krofon takılı sony alpha'sını tutuyor

Sony ECM-M1 ile Bretonya'nın Sekiz Sesi

Oliver Vegas

Adım Oliver Vegas. Barselona'da yaşayan profesyonel bir seyahat, reklam ve yaşam tarzı fotoğrafçısıyım. Aslen film yönetmenliği eğitimi aldım, son yıllarda ise daha çok video içerikleri üzerine yoğunlaştım. Sony'nin sunduğu sistemi, müşteri çalışmalarımdaki bu hibrit yaklaşım açısından oldukça ideal buldum. Video içeriği oluşturmanın önemli bir kısmı duyguları sesle aktarmak, bu yüzden yüksek kalite sunabilen ama aynı zamanda her şeyi tek bir sırt çantasında taşıyarak hareket halindeyken çekim yapma tarzıma uygun ekipmanlara ihtiyacım oluyor. Yeni ECM-M1 mikrofonu Bretonya'daki bir projede deneme fırsatı buldum ve tüm ihtiyaçlarımı karşılamış olması beni çok etkiledi.

Mikrofonla ilgili ilk izlenimler ve en beğenilen özellikler

İlk olarak, son yıllarda piyasaya sürülen Sony mikrofonların büyük bir hayranıyım. ECM-B1M ve ECM-B10 halihazırda güçlü ve kompakt mikrofonlar ancak yeni ECM-M1 ihtiyaçlarıma bunlardan bile daha fazla hitap edebiliyor. Ne çektiğinize bağlı olarak (ortam sesi, röportaj vb.) seçebileceğiniz 8 farklı yön modu ile ses yakalama konusunda çok yönlülüğe sahip. Diğer Sony mikrofonlar gibi küçük ve taşınabilir; kablolara ve harici pillere ihtiyaç duymadan doğrudan kameranın yuvasına bağlanıyor. Pilimin dolu olup olmadığı veya doğru kabloyu getirip getirmediğim konusunda endişelenmeme gerek kalmadığı için gerçekten özgür hissettiren bir deneyim sunuyor.

İkinci önemli şey ise ses kalitesi ve özellikle gürültü azaltma. Mikrofonun ses yakalamayı yönlendirmesi ve istenmeyen çevre seslerini tamamen kesmesi inanılmaz. Fransız Bretonya'sının güçlü rüzgarlarıyla bilinen bir bölgesinde (özellikle teknede), bu seçenekler kaydı daha net ve canlı hale getirdi. Önceki modellerde bu özellik zaten vardı ancak 4 kapsül sayesinde artık belirli durumlar için daha etkili ve hassas kayıt yapılabiliyor.

ecm-m1 mikrofon takılı sony alpha fotoğraf makinesi

Hangi durumlarda en çok hangi modu kullandınız?

Teknede, hikayeyi anlatırken önümdeki dalgaları yakalamamı sağlayan süper yönlü ön + arka modu kullandım. Dalgaların sesini yakalayıp ardından stüdyoda videoyu seslendirmekten çok daha kolay bir yöntem. Bu sayede süreç daha hızlı ve daha doğal ilerleyebiliyor.

Benzer şekilde, arkadan gelen sesi almayan ancak önünüzdeki her şeyi yakalamanıza olanak tanıyan süper yönlü ön modu da kullandım. Bu mod sayesinde çekim sırasında ortaya çıkan hikayeyi de aktarabiliyorsunuz. Bir mikrofonda olmasını en çok istediğim özellik bu. Böylece kurgu odasındaki tüm süreç çok daha kolay hale geliyor.

oliver vegas sony alpha kamerasıyla bir teknede oturuyor

Bu çekim için hangi kamera ve lens kombinasyonunu kullandınız?

Seyahat ederken Alpha 7R V ile 24-70 mm f/2.8 GM ve 70-200 mm f/4 G OSS lensleri kullanıyorum. Farklı durumlarda daha fazla test gerçekleştirmek için Alpha 7S III ve Alpha 7 IV gibi diğer Sony Alpha gövdeleriyle de deneme yapmayı dört gözle bekliyorum. Tüm Sony Alpha fotoğraf makinelerine mükemmel uyum sağlıyor.

Bu mikrofonun her tür çekim için harika bir seçim olacağını düşünüyorum. İster röportaj gibi profesyonel işler için ister seyahat hikayeleri üreten video içerik oluşturucuları için olsun, ihtiyacınız olan her şeyi yerine getirebiliyor ve iyi ses kayıtları almayı herkes için çok daha kolay kılıyor.

oliver vegas sel70200g lens takılı sony alpha fotoğraf makinesini tutuyor

Son düşünceleriniz nedir?

Benim amacım kablo, alan sıkıntısı ve karmaşık kurulumlarla minimum düzeyde ilgilenerek yüksek kaliteli sesler elde etmekti ve bunu kesinlikle başardım. Daha önceki deneyimlerimde, ne zaman bir seyahati kaydetmeye çalışsam farklı çekimler için birden fazla mikrofon taşımam gerektiğini gördüm.

Artık kameranın arkasından bir hikayeyi aktarırken aynı zamanda mikrofon değiştirmeye gerek kalmadan, yalnızca kontrol düğmesini çevirerek ve kayıt yapmak istediğim yönü değiştirerek biriyle röportaj yapabiliyorum.

Öne çıkan ürünler

Oliver Vegas

Oliver Vegas | Spain

Oliver Vegas, Barselona'da yaşayan profesyonel bir seyahat, reklam ve yaşam tarzı fotoğrafçısıdır.

İlgili haberler

α Universe bülteninizi almak için kaydolun

Tebrikler! α Universe bültenine başarıyla abone oldunuz

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin

Üzgünüz! Bir hata oluştu

Tebrikler! Başarıyla abone oldunuz