alpha fotoğraf makinesinde çekimi kadrajlayan film yapımcısı

Zapper | Bir Sony FE 50mm f/1.2 GM Kısa Filmi

Alan Stockdale

Ben Alan Stockdale, 2004’te kurduğum, konseptten sunuma kadar kreatif içerik sağlayan Foundlight Productions adında bir Video Prodüksiyonu şirketi işletiyorum. Ajanslar ve doğrudan markalar da dahil olmak üzere geniş bir müşteri yelpazesiyle çalışıyorum. Aynı zamanda Manfrotto, Litepanels, Atomos, Schneider Kreuznach ve Sony’nin marka elçisiyim ve bu şirketler için film kampanyaları hazırladım. Projelerimin çoğunun merkezinde müzik yatıyor; tempo ve ritme odaklanarak bu duyuları harekete geçiren hikayeler üretiyorum.

Zapper

Renkli bir kısa film olan ‘Zapper’ tamamen FE 50mm f/1.2 G Master lens ile çekildi. Hikaye iki farklı yerde geçiyor; bu yerlerden biri atari salonu, diğeri de çok katlı otopark. Konsept, bir sahnenin arka planına yerleştirilmiş, yanıp sönen bir dizi ışığın basit bir görüntüsünden doğdu, bu büyüleyici f/1.2 Master Prime lensin bokeh’ini gerçek anlamda vurgulayacak bir kareydi. Atari salonu sahnesindeki ana karakter eğlence seçeneklerini beğenmemiş bir oyunsever fakat retro tarz bir oyun buluyor ve oyundan biraz fazlaca keyif alıyor. Heyecanı, istemeden de olsa atari salonunun temizlikçisinin dikkatini dağıtıyor ve onu rahatsız ediyor. Temizlikçi de zıt düşmek isteyeceğiniz biri çıkmayınca olaylar beklenmedik bir hal alıyor.

FE 50mm f/1.2 GM ile çekime dair ilk izlenimler

Lensin diyafram açıklığı bu kadar hızlı olduğundan bokeh’i vurgulamak için f/1.2’de tamamen açık ayarda yalnızca birkaç fotoğraf çekmeyi planlamıştım ama sette lensle çekim yaptıktan sonra kaydın görünümünü gerçekten çok sevdim ve tamamen açık ayarda çekim yapmaya devam ettim, bu da kısa filme uzun metrajlı film görünümü kazandırdı.

Kompakt form faktörü sayesinde, gimbal üzerinde daha küçük fotoğraf makinesi gövdeleri (örneğin Alpha 7S III) ile kullanım için ideal seçenek oldu ve FX6 ile çekim yaptığım ilk konum ve çekimlerin %90’ını Alpha 7S III ile gimbal üzerinde yaptığım ikinci konum arasında çabucak geçiş yapabildik.

sony fx6 makinesini gözüne doğru tutmuş film yapımcısı
Full Frame FE lensi FX6 ve Alpha 7S III makinelerimle birlikte kullanarak inanılmaz hassas otomatik netlemeden en iyi şekilde yararlanabildim. Gimbal üzerinde hareket ederken FX6’da yüz takip, Alpha 7S III’te ise dokunmatik takip özelliğinden faydalanmam sayesinde arka planda yumuşak bokeh elde ederken nesnemi son derece net tutmakta hiç sorun yaşamadım. Bu lensin f/1.2 tarafı çok güzel.

Bu 2 makine özellikle düşük ışıkta mükemmel sonuç veriyor, bunları bu lensle birlikte kullandığınızda da (eğer düşük alan derinliği istiyorsanız) çoğu durumda sLog3 çekim yapmakta hiç zorlanmazsınız.

İleride yeni lens almayı düşünenler için video çekimine yönelik kısaca ne tür ipuçları verebilirsiniz?

Bu lens size geniş bir alan derinliği aralığını kontrol etme gücü veriyor, bunu da Sony’nin daha yeni makinelerindeki otomatik netleme özellikleriyle birlikte kullandığınızda güvenle hassas ve son derece keskin netleme noktaları elde edebiliyorsunuz. Önceleri farklı f/1.2 ve f/1.4 lenslerim vardı ve bunlarda manuel netleme yapmam gerekiyordu. İstediğiniz netleme noktasını on ikiden vurmak çetrefilli bir iş ve doğru çekimi elde etmek için genellikle birkaç deneme yapmanız gerekiyor. En yeni otomatik netleme sistemine sahip Sony makinelerini kullandığınızda ise f/1.2’de netlemeyi ilk seferde on ikiden vurma ve tam olarak istediğiniz görünüm üzerinde tam kontrole sahip olma ihtimaliniz çok daha yüksek; otomatik netlemeyi kucaklayın, f/1.2’de bile!

küçük bir tripoda takılmış sony alpha 7sm3

Yakında kullanıma sunulacak yeni lensle yaptığınız çekimler ve özel olarak bu projenin çekimiyle ilgili Alpha Universe topluluğuna iletmek istediğiniz son bir mesajınız var mı?

Sadece tek prime lens kullanarak, yani kendinizi tek bir netleme uzaklığıyla disipline etmenin harika bir yolunu kullanarak gerçekleştirdiğim, gerçekten eğlenceli bir proje oldu. Benim bir dizi G Master lensim var ve bu 50mm prime lens de kit çantama güzel bir ilave oldu, ileride birçok çekimde bunu kullanacağım.

 

Alan Stockdale

Alan Stockdale | UK

En yenilikçi ekipmanlardan faydalanma takıntımızla bir araya gelen orijinal hikayeler üretme tutkumuz, bizi konseptten sunuma kadar uzanan film kampanyaları hazırlamaya yönlendirdi.

Öne çıkan ürünler

İlgili haberler

α Universe bülteninizi almak için kaydolun

Tebrikler! α Universe bültenine başarıyla abone oldunuz

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin

Üzgünüz! Bir hata oluştu

Tebrikler! Başarıyla abone oldunuz