james matthews sony fx6’sıyla dağ eteğinde duruyor

Sky on Fire | Bir Sony FX6 Kısa Filmi

James Matthews

Ben James Matthews. Birleşik Krallık’ın Essex bölgesinde yaşayan bir film yapımcısı, Youtuber ve Sony marka elçisiyim. Film yapımcılığı, 14 yaşından beri benim için bir tutku oldu ve yıllar geçtikçe işlerimin doğa, insanlar ve müzik gibi duygusal unsurlardan esinlendiğini fark ettim. Bunların birleşimi bana belirli bir hissi yaşatıyorsa o zaman film yapmak bunu dünyaya anlatmak için kullandığım araç oluyor.

Sky on Fire

“Sky on Fire” kısa filmimde, karakterimiz Luke’un tecrübe ettiği bir anı yeniden yaşatarak izleyicileri maceralı, büyüleyici bir yolculuğa çıkarıyorum. Doğada olağanüstü anlara şahit olabilmek, yolculukta bazı olağanüstü ortamlarla başa çıkmak anlamına da geliyor. Madeira Adası’nın zorlu ve muhteşem koşullarında, adanın zirvesine çıkıp yanan gökyüzünü gördüğü yolculuğunda Luke’u takip ediyoruz.

james matthews sony fx6’sıyla sisin içinde çömelmiş

Sony FX6 ile çekimde ilk izlenimler

FX6’da en sevdiğim özellik, kesinlikle değişken ND filtre ve otomatik modda kullanma seçeneği. Bu özellik, filmin tamamında görünümün tutarlı kalabilmesi ve doğru pozlamayı elde ederken görüntü kalitesinden ödün vermemek için bana göre olmazsa olmazdı. Değişken ND filtreyle, deklanşör hızı ve alan derinliği aradığım tutarlılığı sağlayan seviyede tutulabiliyor.

Çekim yaparken beğendiğim bir başka iyileştirme de renk bilimiydi. Venice ve FX9 gibi üst düzey Sony sinema kameraları dışında gördüğüm en iyi renk bilimi. Renkler son derece doğru ve hatta S-Cinetone görüntü profiliyle, görüntüye daha iyi vurgu azalması ile birlikte (örneğin aydınlık bir gökyüzünde bulutlarda kırpılma olmuyor) post prodüksiyonda daha fazla esneklik avantajı kazandıran 10 bit dahili renk derinliğiyle daha doğru bile oluyor.

Son olarak bana göre güzel olan bir iyileştirme de jöle etkisi performansı. Bir sürü kamera hareketi ve yatay kaydırma yaparak elde kullanımı çok seviyorum. Bu kamerada jöle etkisi neredeyse hiç yok ve kamera, çekimlerimin arka planında çok fazla bükülen düz çizgi olacağından endişelenmeden, rahatça bu hareketleri yapmamı sağlıyor.

james matthews 24 105 mm lens takılı sony fx6’sını tutuyor

Çekim sırasında kullanılan görünüm ve lensler

Bazı görünümleri elde etmek üzere, farklı duyguları ifade etmek ve hikayenizi anlatmak için farklı odak uzaklıkları olan belirli lensler kullanmanız gerekir. Bu kısa filmdeki çekimlerimin birçoğunda 35 mm’de Sony G Master FE 16-35mm f/2.8 kullandım. Karakterimizin yakından göründüğü, aynı zamanda hikayemizin büyük bir parçası olan çevresinin de görülebildiği o orta aralığı yakalamak istedim. Ana karakterin yakın çekimleri için, Sony FE 85mm f/1.8 kullanarak karakteri arka plandan izole ettim ve bazı sahnelerde ifadelerine ve duygularına odaklandım. Hızlı f/1.8 diyafram açıklığı ve FX6’nın Full Frame sensörü ile dahili ND filtresi sayesinde elde edebildiğim görünüm, karakteri izole etmek istediğimde, bana görünümü değiştirmeden çok düşük bir alan derinliği kullanma seçeneği sundu. Karakterimin duygu değişimlerini ve içinde bulunduğu değişen ortamı göstermek için, bu iki lens arasında geçiş yapmak çok önemliydi.

james matthews sony fx6’sında menü ayarlarını yapıyor

Sony FX6 ile çekim tüyoları ve son düşünceler

Sony FX6 ile çekim yapan herkese vereceğim bir tüyo yeni değişken ND’ye güvenmeleri olur. Bir hayaliniz veya aklınızda bir görünüm varsa pozlamanızın doğru olması için bu görünümden taviz vermek zorunda olduğunuzu düşünmeyin. Değişken ND filtre, daha yaratıcı olmanıza yardımcı oluyor ve çekim stilinizde daha fazla özgürlük sağlıyor. Bu kamera, film yapımcıları olarak bizim için muhteşem bir araç: Full Frame, çok iyi düşük ışık performansı, değişken ND ve muhteşem 10 bit renk bilimi. Harika sinematografi üretmemize ve kişisel görünümümüzü elde etmemize yardımcı olmak için tasarlanmış. Size sadece ışıklarınızı kurup çekime başlamak kalıyor!

Öne Çıkan Ürünler

James Matthews

James Matthews | UK

“Çalışmalarım duygulardan ilham alıyor. Filmlerimi izlediklerinde, onları bir yolculuğa çıkararak izleyicilerimde belirli duygular uyandırmak istiyorum.”

İlgili haberler

α Universe bülteninizi almak için kaydolun

Tebrikler! α Universe bültenine başarıyla abone oldunuz

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin

Üzgünüz! Bir hata oluştu

Tebrikler! Başarıyla abone oldunuz