Makale Kimliği : 00185308 / Son Değiştirilme Tarihi : 22.10.2021Yazdır

Sony Android TV için başlangıç kurulumunu nasıl yaparım?

  Bu makalede TV'nizi ilk kez veya fabrika ayarlarına dönme işlemi gerçekleştirdikten sonra nasıl kuracağınız açıklanmaktadır.

  Android TV Başlangıç Kurulumu

  Başlangıç kurulumu TV'yi satın aldıktan sonra açtığınızda veya fabrika ayarlarına dönme işlemi gerçekleştirdikten sonra başlar. Başlangıç kurulumunda internete bağlanabilir, Android™ uygulamalarını kullanmak için Google hesapları ekleyebilir ve TV'nizi TV yayınlarını alacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

  • Ekrandaki talimatlara uyun. Bu prosedüre dahil edilmemiş olan bir şey gösterilirse ekrandaki talimatları uygulayın.
  • Burada sağlanan ekran görüntüleri başvuru amaçlıdır. Gerçek ekran ve prosedür; ülkenize/bölgenize, modelinize ve cihaz yazılımı sürümünüze göre hafif farklılıklar gösterebilir.
  • Ekrandaki öğeleri seçmek için uzaktan kumandadaki yön oku yukarı - aşağı - sol - sağ tuşlarına basarak istediğiniz öğeyi vurgulayın ve ardından uzaktan kumandadaki ENTER Çarpı biçimli daire düğmesine basın.

  Bu prosedürde Başlangıç kurulumunun otomatik olarak başladığı varsayılmıştır. Bununla birlikte, Başlangıç kurulumunu istediğiniz zaman aşağıdaki adımları uygulayarak manuel olarak da başlatabilirsiniz:

  1. Uzaktan kumandada HOME tuşuna basın.
  2. çark simgesiSettings'i (Ayarlar) seçin.
  3. Sonraki adımlar, TV menüsü seçeneklerinize bağlıdır:
   • Device Preferences (Cihaz Tercihleri) — Initial Setup (Başlangıç Kurulumu) öğesini seçin. (Android 9)
   • Initial setup (Başlangıç kurulumu) veya Auto start-up (Otomatik başlatma) öğesini seçin. (Android 8.0 veya daha eski)

   

  Android TV'nizin başlangıç kurulumunu gerçekleştirme

  1. Welcome (Karşılama) ekranında tercih ettiğiniz dili seçin. Bu örnekte ENGLISH (İNGİLİZCE) seçilmiştir.
   Dil seçimi ekran görüntüsü

    
  2. Set up your TV with an Android phone or tablet (TV'nizi bir Android telefon veya tabletle kurun) veya Do you have an Android phone or tablet? (Bir Android telefonunuz veya tabletiniz var mı?) ekranı gösterilirse mevcut ayarlarınızı TV'ye aktarmak için uyumlu bir Android telefon veya tablet kullanıp kullanmamayı seçin.
   Bu örnekte uzaktan kumandadaki Aşağı Ok tuşuna basın ve Skip (Atla) öğesini seçin. (Bu adım adım açıklamalı kılavuzda Telefon/Tableti atlayın)
   Android cihazla kurulum ekran görüntüsü


   NOT: Bu ekranda Yes (Evet) öğesini seçerseniz ekrandaki talimatları izleyerek sadece birkaç tıklamayla hesap ve ağ bilgilerini uyumlu Android cihazlardan kolayca aktarabilirsiniz.
   YES (EVET) seçildiyse cihazınızı bağlayın ekran görüntüsü

    
  3. Select your Wi-Fi network (Wi-Fi ağınızı seçin) ekranında tercih ettiğiniz ağ ayarlarını seçin. Mevcut seçenekler listesinden bağlanmak istediğiniz kablosuz ağı seçebilir veya kablolu bağlantı için LAN kablosu kullanabilirsiniz.
   Wi-Fi ağı seçimi ekran görüntüsü
    
  4. Ağınızı seçtikten sonra "Wi-Fi ağınızı seçin (Parola girin...) ekranı gösterilir. Ekran klavyesini etkinleştirmek için, metin alanı vurgulanmışken uzaktan kumandanızdaki ENTER Çarpılı daire  düğmesine basın. Ardından ağınızın parolasını girin ve devam etmek için NEXT/ENTER veya FINISH düğmesine basın.
   Parola girin ekran görüntüsü
   NOT: Bağlanma işlemi tamamlandığında "Connected successfully" (Başarıyla bağlanıldı) mesajı gösterilir.
   Bağlantı durumu ekran görüntüsü

    
  5. Bu adım adım açıklamalı kılavuzda Make the most of your TV screen (TV'nizden en iyi şekilde faydalanın ekranı) gösterildiğinde Skip (Atla) öğesini seçin.
   TV'nizden en iyi şekilde faydalanın ekran görüntüsü

    
  6. Bunun ardından, Make the most of your TV (TV'nizden en iyi şekilde faydalanın), Sign in to your account (Hesabınızda oturum açın) veya Sign in to Google (Google'da oturum açın) ekranında aşağıdaki şekilde iki veya üç seçeneğiniz olur:
   • Telefon veya bilgisayarınızı kullanmak ya da telefon veya dizüstü bilgisayarınızı kullanmak
   • Uzaktan kumandanızı kullanmak veya Parolanızı kullanmak
   • ATLA
     

  ​​​​​​​Tercihinizi seçin. Google'da kolayca oturum açmak için Use your remote (Uzaktan kumandanızı kullanın) veya Use your password (Parolanızı kullanın) öğesini seçin ve bilgilerinizi girin.​​​​


   

  Use your phone or computer (Telefon veya bilgisayarınızı kullanın) veya Use your phone or laptop (Telefon veya dizüstü bilgisayarınızı kullanın) seçeneğini tercih ederseniz telefonunuzun/bilgisayarınızın TV'nizle aynı Wi-Fi ağına bağlanması gerekir. Google hesabınızın ve parolanızın TV ekranınızda gösterilmesini önlemek istiyorsanız bu seçeneği tercih etmeniz önerilir. Bu bölümü atlarsanız Android TV'nizde belirli Google uygulamalarına ve/veya hizmetlerine erişmek için daha sonra oturum açmanız gerekebileceğini lütfen unutmayın. Use your remote (Uzaktan kumandanızı kullanın) veya Use your password (Parolanızı kullanın) öğesini seçtikten sonra ekrandaki talimatları uygulamaya devam edin.
  Telefon koduyla Google kurulumu​​​​​​​

  1. Google Hesabı bilgilerini girdikten sonra uzaktan kumandadaki Enter daire içinde çarpı  düğmesine basın.

  ​​​​​​​Google'da oturum açma ekran görüntüsü
   

  1. Google Hizmet Şartlarını kabul etmek için Accept (Kabul et) öğesini seçin.
   Hizmet şartları ekran görüntüsü
    

  2. Location (Konum) ekranında Google ve üçüncü taraf uygulamalara cihazınızın konumunu kullanma izni verip vermeyeceğinizi belirlemek için Yes (Evet) veya No (Hayır) öğesini seçin.
   Konum seçici ekran görüntüsü
    

  3. Help improve Android performance (Android'in performansını iyileştirmeye yardımcı olun) ekranında Google'a tanılama bilgileri göndermeyi seçebilirsiniz.
   Tanılama bilgileri ekran görüntüsü
    

  4. Choose a name for your… (… için bir ad seçin) ekranı gösterildiğinde TV'nizi adlandırın. Listeden tercih ettiğiniz adı seçin veya Enter a custom name (Özel bir ad gir) öğesini seçin.

    

  5. Ülkenizi seçin.
   Ülke seçimi ekran görüntüsü
    

  6. Meet your Google Assistant (Google Assistant'ınızla tanışın) ekranı gösterilirse ekrandaki talimatları uygulayın. Google Assistant tüm ülkelerde desteklenmez. Bu prosedürde bu adımı atladık.
   Google Assistant'ınızla tanışın ekran görüntüsü
    

  7. Bir Gizlilik Politikası sözleşmesi gösterilir. TV kurulumuna devam etmek ve TV'nizden en iyi şekilde yararlanmak (ör. yazılım güncellemelerini edinmek) için aşağı ok düğmesiyle ekranın alt kısmına gidip Agree all (Hepsini kabul et) veya Agree (Kabul et) seçeneğini tercih etmeniz gerektiğini lütfen unutmayın. Yazılım indirmelerini edinebilmek için Sony Gizlilik Politikası'nı kabul etmelisiniz. Böylece cihazınız için sunulan güncellemeler yayınlanır yayınlanmaz otomatik olarak indirilmeye başlar.
   Gizlilik politikası ekran görüntüsü
    

  8. Ardından, 4 haneli PIN kodunu girmeniz gerekir. 0000 haricindeki tüm kombinasyonlar kabul edilir. Yeni PIN kodunuzu iki kez girmeniz gerekir: Bu girişlerden ilki kodunuzu belirlemek, ikincisi ise girişinizin orijinal seçiminizle eşleştiğini doğrulamak amacıyla yapılır. Yeni bir ekranda gösterilen PIN code has been set (PIN kodu ayarlandı) mesajı yeni PIN'inizin etkinleştirildiğini onaylar. Lütfen PIN'inizi unutmayın ve/veya güvenli bir yerde saklayın.
   Ebeveyn Kilidi ayarlarını değiştirmek veya engellenen dijital/uydu hizmetlerinin engelini geçici olarak kaldırmak için PIN kodu gerekir.
   Ebeveyn kilidi ekran görüntüsü
    

  9. Artık uydu alıcınızı ayarlayabilirsiniz. Start (Başlat) seçeneğiyle işlemi başlatabilir veya TV'nizi daha sonra ayarlamak istiyorsanız Skip (Atla) seçeneğini tercih edebilirsiniz.
   IR Blaster kurulum ekranı (TV'nizi ve set üstü cihazınızı tek bir uzaktan kumandayla kontrol edin) belirirse şuraya bakın: Başlangıç Kurulumu işlemi sırasında TV'yi ve bir set üstü cihazını kontrol etmek için IR Blaster'ın kurulması.
   IR Blaster tüm bölgelerde kullanılamaz. Desteklenen bölgeleri görmek için bağlantıdaki sayfanın Geçerli Ülkeler/Bölgeler bölümüne bakın.
   ​​​​​​​
    

  10. Do you want to start Satellite Auto Tuning? (Uydu Otomatik Ayarlamasını başlatmak istiyor musunuz?) ekranında Start (Başlat) öğesini seçerseniz yeni bir ekran olan Select the broadcaster type to automatically search for services (Hizmetleri otomatik olarak aramak için yayıncı türünü seçin) gösterilir. Kanal araması için yayın tipini belirlemeden önce TV kablonuzu bağlayıp aşağıdakilerden birini seçin:

   • Dijital ve Analog
   • Digital
   • Analog
   • Atla
    ​​​​​​​​​​​​​​

  Yayın türünü seçme ekran görüntüsü
   

  1. Yayın türünüzü seçtikten sonra sesi optimize etmek için TV'nizin konumunu belirtebilirsiniz. Table-Top Stand (Masa Üstü Sehpası) veya Wall Mount (Duvara Monte) öğesini seçin.
   TV konumu ekran görüntüsü
    

  2. Son olarak, harici bir cihazın cihazınızı açmasına olanak tanıyan bir işlev olan uzaktan çalıştırmayı etkinleştirmek isteyip istemediğinize karar verin. On (Açık) veya Off (Kapalı) seçeneğini tercih edin.
   uzaktan çalıştırma ekran görüntüsü
    

  3. TV'niz artık kullanıma hazırdır. HOME menüsüne geçmek için Setup completed! (Kurulum tamamlandı!) ekranında Complete (Tamamla) öğesini seçin.
   Kurulum tamamlama ekranı

  4. Android TV'nizin işletim sistemi sürümüne bağlı olarak TV tanıtım (eğitici) ekranı gösterilebilir. Aşağıdaki ekranlar, Android 8.0'dan alınmıştır. Devam etmek için uzaktan kumandadaki sağ ok düğmesini seçin. Son ekranda Done (Bitti) öğesini seçin ve ENTER daire içinde çarpı düğmesine basın. Başlangıç ekranı gösterilirken elektrik kablosunu (şebeke kablosu) prizden çekmeyin.

   Eğitici ekranı
    
  5. Ardından Android TV Ana ekranına yönlendirilirsiniz. Kurulumu tamamlanan Android TV'nizin keyfini çıkarın!
   Android TV Ana Ekranı