Makro lensler

  Küçük özneleri yakından çekmek için makro lensleri kullanın. Bitkilerin üzerindeki su damlaları veya mekanik saatin hareketleri gibi ince ayrıntıları makro lensle yakalayarak her gün gördüğünüzden çok farklı bir dünyanın büyüsüne kapılın.
  Bu prime lenslerle yapabilecekleriniz, makro çekimlerle sınırlı da değil. Bokeh efektine sahip güzel fotoğraflar, portreler ve sokak fotoğrafçılığı da dahil olmak üzere her türlü sahneyi çekebilirsiniz.

  Fotoğraf

  Odak uzaklığı: 90 mm / F değeri: 7,1 / Deklanşör hızı: 1/10 sn

  Büyütme kılavuzları

  Maksimum büyütme

  Çekimlerde öznelerinizi ne kadar büyütebileceğinizi öğrenmek için lens özellikleri içinde maksimum büyütmeye bakın.
  Maksimum büyütme, öznelerin minimum odaklama mesafesi içinde en büyük halleriyle göründüğü büyütme oranıdır. Görüntü sensörüne yansıtılan özne boyutunun gerçek özne boyutuna oranıdır. Makro lensler, gelişmiş bir maksimum büyütme oranı sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.
  Örneğin maksimum 0,25 x büyütme oranına sahip bir lens, özneleri gerçek boyutlarının dörtte biri kadar olan görüntüler halinde sunar. Sony makro lensler, maksimum 1x büyütme sunarak tam boyutlu makro çekimleri mümkün kılar.

  Görüntü sensöründeki boyuta göre maksimum büyütme

  • 0,25 x = 1/4
   1 cm boyutundaki nesneler, görüntü sensörüne 0,25 cm boyutunda yansıtılır
  • Tam boyut = 1/1
   1 cm boyutundaki nesneler, görüntü sensörüne 1 cm boyutunda yansıtılır

  Özneniz için doğru lensi seçme

  Çalışma mesafesi ve minimum odaklama mesafesi

  Hangi lensin en uygun olduğu, çekeceğiniz özne ve sahneye bağlıdır. Kullanmayı düşündüğünüz lenslerin minimum odaklama mesafesini ve çalışma mesafesini kontrol edin.

  Çalışma mesafesi ve minimum odaklama mesafesi şekli
  • A: Çalışma mesafesi: özne ile lensin ön kısmı arasındaki mesafe
  • B: Minimum çekim mesafesi: özne ile görüntü sensörü yüzeyi arasındaki mesafe
   Görüntü sensörü yüzeyinin konumunu gösteren şekil
  • C: Görüntü sensörü yüzeyinin konumunu gösteren işaret

  Örneğin, SEL30M35 lenslerin minimum odaklama mesafesi 9,5 cm ve çalışma mesafesi yaklaşık 2 cm'dir. Böylece çok yakın mesafeden çekim yapabilir, önünüzdeki masada duran yiyeceğin veya küçük nesnelerin fotoğraflarını çekebilirsiniz.
  SEL90M28G lenslerin minimum odaklama mesafesi 28 cm ve çalışma mesafesi yaklaşık 13 cm'dir. Bu lensle çok yaklaştığınızda kaçabilecek hayvan veya böceklerin kısa mesafeden yakın çekimlerini yapabilirsiniz.

  • Kısa çalışma mesafesi:
   Öznelere yaklaşmanızı sağlar.
  • Uzun çalışma mesafesi:
   Uzak mesafelerden çekimler yapmanızı sağlar.
  Notlar:
  • Su damlaları gibi yansıtma özelliği olan özneleri yakın mesafeden çekerseniz yansımada fotoğraf makineniz veya siz görünebilirsiniz. Bu durumda farklı bir açıdan çekim yapmayı deneyin.
  • Lensin özneye veya çevresindekilere değmemesi için öznelere çok yaklaşmamaya dikkat edin. Vizörlü çekimde, mesafeyi kontrol etmek için diğer gözünüzü de açık tutun.

  Makro çekimlerde odaklama

  Makro çekimlerde hassas odaklama gerekir.
  Her yanı göz alıcı ayrıntılarla kaplı bir öznede, ön planı ve arka planı bulanıklaştırmak ve alan derinliğini (odaktaki alan) sığlaştırmak için diyafram açıklığını genişlettiğinizde otomatik odaklama, tercih ettiğiniz konuma her zaman odaklanmayabilir.

  Fotoğraf

  Odak uzaklığı: 90 mm / F değeri: 4,5 / Deklanşör hızı: 1/200 sn

  Otomatik odaklama (AF) ile istediğiniz yere odaklanamıyorsanız ince ayar yapmak için doğrudan manuel odak (DMF) veya odağı kendiniz ayarlamak için manuel odak (MF) kullanabilirsiniz.
  DMF'de, fotoğraf makinesi AF ile odaklandıktan sonra odaklama halkasını kullanarak odakta ince ayar yapabilirsiniz. Bu şekilde istediğiniz konuma hızla odaklanabilirsiniz.

  Kullanışlı odaklanma özellikleri

  Daha güvenilir odaklamaya ulaşmak için bu destekleyici özellikleri DMF ve MF ile kullanabilirsiniz.

  Focus Magnifier (Odak Büyüteci):
  Çekime başlamadan önce görüntüleri büyüterek odağı kontrol edin.
  MF Assist (MF Yardımı):
  Görüntüleri otomatik olarak büyüterek odaklanmayı kolaylaştırır.
  Peaking (Yoğunlaştırma):
  Belirlenen renkte, odaktaki görüntü alanlarının kenarlarını iyileştirir.

  SEL90M28G ile AF ve MF arasında geçiş yapma

  SEL90M28G lenslerdeki odaklama halkası da AF ve MF arasında geçiş yapmak için kullanılır. Halkayı öne ve arkaya kaydırarak bu odaklama modları arasında hızla geçiş yapabilirsiniz. DMF'yi kullanmak için AF konumuna ayarlayın.

  Not: Fotoğraf makinesi ekranında bulanık görünmeyen ayrıntılı özneler, fotoğrafı büyütünce hafif bulanıklaşabilir. Bunun önüne geçmek için fotoğraflarınızı çekim yaptıktan sonra büyüterek bulanıklaşmadığından emin olun.

  Lensleri deneyebileceğiniz sahneler

  Çiçekler

  Yakın çekimde ana özneniz vurgulanır ve göz alıcı arka plan bokeh efektiyle fotoğrafınız bu dünyadan değilmiş gibi görünür.

  Fotoğraf

  Odak uzaklığı: 100 mm / F değeri: 2,8 / Deklanşör hızı: 1/400 sn

  Fotoğraf

  Odak uzaklığı: 30 mm / F değeri: 3,5 / Deklanşör hızı: 1/15 sn

  Çekim teknikleri için buraya bakın

  Küçük nesneler

  İnsan gözünün yetersiz kaldığı küçük şeylere yepyeni bir bakış açısı getirerek görülmeyen dünyaların kapılarını açabilirsiniz.

  Fotoğraf

  Odak uzaklığı: 30 mm / F değeri: 6,3 / Deklanşör hızı: 1/13 sn

  Fotoğraf

  Odak uzaklığı: 30 mm / F değeri: 2,8

  Çekim teknikleri için buraya bakın

  Yağmurlu bir günde ortancalar

  Yakın plan çekimlerle tek tek yaprakların ve taşıdıkları yağmur damlalarının zarif güzelliğini yakalayın.

  Fotoğraf

  F değeri: 6,3 / Deklanşör hızı: 1/400 sn

  Fotoğraf

  F değeri: 5,0 / Deklanşör hızı: 1/250 sn

  Deneyebileceğiniz makro lensler

  Çeşitli fotoğraf makineleri ve lensler mevcut olmasına rağmen, NEX-7 veya ILCE-6000 lenslerinin ILCE-7C ya da ILCE-7M3 ile kullanılıp kullanılamayacağı gibi sorular alabiliyoruz.

  Hem APS-C hem de Full Frame fotoğraf makineleri ve lensler sunulur ancak uyumluluk sadece aynı E-mount kullanılmasıyla sağlanır. Kullanımla ilgili notlar için aşağıdaki sayfaya göz atın.

  APS-C ve Full Frame fotoğraf makineler ile lensler birbirinin yerine kullanılabilir mi? (α E-mount)

  Fotoğraf

  Odak uzaklığı: 50 mm / F değeri: 5,6 / Deklanşör hızı: 1/60 sn

  SEL50M28
  FE 50mm F2.8 Macro

  Standart Full-Frame makro lens. Orta telefoto makro lenslerden daha geniş aralıkları kapsayan arka planlarla kompozisyonlar oluşturun. Ciddi makro çekimlerin yanı sıra yemek, manzara, portre ve gündelik çekimlerde kullanabileceğiniz çok yönlü bir seçim.

  Fotoğraf

  Odak uzaklığı: 90 mm / F değeri: 4,0 / Deklanşör hızı: 1/500 sn

  SEL90M28G
  FE 90mm F2.8 Macro G OSS

  Optik görüntü dengeleme özelliğine sahip ilk orta telefoto makro E mount lens. Elde çekimlerde gerçeğe uygun boyutlar ve hassaslıkta etkileyici fotoğraflar yakalayın. Görüntülerde küresel sapma ve diğer optik sapmaları düzeltmeye yönelik dengeli yaklaşımıyla, G Lens serisiyle bilinen pürüzsüz ve göz alıcı bokeh efekti elde edilebilir.
  Kısa mesafeden çekim yapma özelliği sunan lens, fotoğrafçı yanına yaklaştığında kaçabilecek hayvan ve böceklerin yakın çekimleri için iyi bir seçimdir. Ayrıca kiraz çiçekleri ve sonbahar yapraklarının yakın çekimleri için de idealdir.

  Fotoğraf

  Odak uzaklığı: 30 mm / F değeri: 4,0 / Deklanşör hızı: 1/160 sn

  SEL30M35
  FE 20mm F1.8 G

  Yaklaşık 138 gram ağırlığıyla bu 1:1 makro E-mount lensin taşınması da oldukça kolaydır. Özneleri yaklaşık 9,5 cm'lik minimum odaklama mesafesinden çekebilmesiyle çiçekler ve diğer küçük nesnelerin yakın çekimleri ve bir masada önünüzde duran yiyecekler için de güzel bir seçimdir.