suyun üzerinde patlayan havai fişekler

Önemli İpuçları: Havai Fişek Gösterilerini Fotoğraflamak

için Sony Alpha fotoğraf makinesi kullanmak

Önceden plan yapın

Havai fişek gösterileri genelde kısa sürer. Dolayısıyla önceden plan yapmayı unutmayın. Ne tür kareler çekmek istediğinize dair bir fikriniz olsun ve mümkünse gösterinin yapılacağı yeri gün içinde ziyaret ederek nerede duracağınızı ve hangi lenslere ihtiyaç duyacağınızı belirleyin. Böylece gökyüzü ışıldamaya başladığında tam anlamıyla hazır olabilirsiniz.

Gece karanlığında çalışmak, fotoğraf makinesi çantanız yanınızdayken güzel görüntüler peşinde koşmayı zorlaştırabileceği için çanta hazırlarken ayrıntılı düşünün. Bir şey aramanız gerektiğinde veya yürüdüğünüz yeri kontrol etmek için kullanmak üzere yanınıza alacağınız küçük bir el feneri her zaman işinize yarayabilir.

havai fişekleri izleyen bir grup insan

© Arthur Chauvineau

Çekim ayarları

Maksimum esneklik elde etmek için JPEG yerine RAW formatında çekim yapın. Bu format ile daha fazla veri yakalayabilir ve post prodüksiyon aşamasında pozlamanızda ince ayarlar yapabilirsiniz.

Lens seçimi ve görüntü kompozisyonu

Havai fişek gösterisini aşağıdan izleyeceğiniz bir yerde duracaksanız geniş açılı bir lens kullanmak isteyebilirsiniz. Neyse ki Sony kullanıcılarının yararlanabileceği çok sayıda muhteşem geniş açılı lens seçeneği bulunuyor; FE 14mm f/1.8 GM veya FE 20mm f/1.8 G lensi seçebilir ya da FE 12-24mm f/2.8 GM zum lensin sunduğu esneklikten faydalanabilirsiniz. Daha uygun fiyatlı bir seçenek istiyorsanız FE 12-24mm f/4 G zum lensi de tercih edebilirsiniz.

Havai fişekleri şehir manzaralı tepe benzeri uzak bir noktadan izlemeyi düşünüyorsanız uygun bir netleme uzaklığı seçmeniz gerekecektir. FE 24-70mm f/2.8 GM II lens veya FE 24-105mm f/4 G OSS gibi bir zum lens kullanarak istediğiniz görüntüleri yakalayabilirsiniz.

havai fişek gösterilerinin önünde öpüşen bir çift

© Davide Monteleone | Sony α7R III + FE 16-35mm f/2.8 GM | 1/80s @ f/2.8, ISO 6400

Sabitleme ve Deklanşör Hızı

Havai fişeklerin görüntülerini ilk patlama anında yakalamak için o andaki hareketi durdurmaya yetecek kadar hızlı ancak fotoğraf makinesine ışık girmesine izin verecek kadar yavaş bir deklanşör hızı belirlemeniz gerekir. Elde çekim yaparken seçebileceğiniz en yavaş deklanşör hızı, fotoğraf makinesini ne kadar sabit tutabildiğiniz ve lensin netleme uzaklığı gibi bir dizi etkene bağlıdır. Yanlışlıkla yapabileceğiniz küçük hareketlerin etkisini azaltmak için fotoğraf makinesini ve/veya lensi SteadyShot moduna aldığınızdan emin olun. 1/10 sn ile 1/30 sn arasında bir deklanşör hızıyla başlayın ve hızda değişiklik yapılması gerekip gerekmediğini görmek için çektiğiniz görüntüleri inceleyin.

Işık izlerini veya birden fazla havai fişek patlamasını fotoğraflamak için daha uzun bir pozlama ayarı seçmeniz gerekir. Bu tür kareler çekebilmenin en iyi yolu fotoğraf makinesini tamamen sabit tutmak için tripod kullanmaktır. Deklanşör hızınızın ne kadar olması gerektiği kişisel bir tercihtir, örneğin 1 sn ile 30 sn arasında bir değer seçebilirsiniz. Ortamınıza göre dilediğiniz şekilde yeni ayarlar deneyip yaratıcılığınızı konuşturabilirsiniz.

Kesintisiz Çekim

Havai fişekleri ayrı ayrı çekmeye çalışırken uzun pozlamalı çekimler yapmak yerine harika görüntüler yakalama şansınızı artırmak için kesintisiz çekim moduna geçerek birkaç kare çekmek iyi bir fikir olabilir. 3-5 fps arasında bir değer muhtemelen doğru çekim hızı olacaktır.

Diyafram Açıklığı ve ISO Hassasiyeti

Deklanşör hızı havai fişekleri nasıl yakalamak istediğinize bağlı olsa da, gürültüyü en aza indirmek için ISO hassasiyetini olabildiğince düşük bir değere ayarlamanız gerekir. Diyafram açıklığını seçerken mevcut aralığın ortasında bir ayarla başlayın. Örneğin f/8 iyi bir başlangıç değeri olabilir. Havai fişek gösterilerini fotoğraflamanın kendine özgü koşulları sebebiyle her zaman deneme yanılma yöntemine başvurmak mümkündür. Dolayısıyla, doğru ayarı bulduğunuzu hissedene kadar pozlama ayarlarını uygun şekilde değiştirebilirsiniz.

Kalabalık bir insan grubunun veya bir ağacın silueti gibi arka plan görüntüleri ekleyerek görüntünüze yeni bir boyut katabilirsiniz. Ön plana herhangi bir şey eklemek istiyorsanız bu durumda diyafram açıklığını daha da düşürerek ön plandaki nesneye netleme yapmak için daha fazla alan derinliği oluşturabilirsiniz. Böyle bir fotoğraf çekmek istiyorsanız pozlamadaki bu düşüşü telafi etmek için ISO hassasiyetini artırabilirsiniz. Tekrar belirtmiş olalım, havai fişek gösterilerini fotoğraflarken çok kez deneme yanılma yöntemine başvurabilirsiniz. Burada tek yapmanız gereken o an bulunduğunuz ortamda hangi ayarın işe yaradığını test etmektir.

gecenin karanlığında gökyüzündeki rengarenk havai fişekler

© Elisha Terada

Uzun Pozlamada Gürültü Engelleme

Bir saniyeden uzun pozlama değerleriyle çekim yapıyorsanız Sony fotoğraf makinenizin menüsüne girip Uzun Pozlama NR (Gürültü Engelleme) modunu açmanızı öneririz. Bu mod, görüntünüzü çektikten sonra deklanşör hızınızın süresi boyunca gürültü engelleme özelliğini açık tutar. Yani 10 saniyelik bir pozlama yaptığınızda gürültü engelleme özelliği, oluşabilecek herhangi bir gürültünün engellenmesi için pozlama sona erdikten sonra 10 saniye daha etkin kalmaya devam eder.

Netleme

Havai fişek fotoğraflarını gece karanlığında gökyüzünü arka plana alarak çekiyorsanız manuel netleme moduna geçmek isteyebilirsiniz. Gökyüzü siyah olduğunda fotoğraf makinesinin otomatik netleme yapabileceği herhangi bir nesne de olmaz. Bu durumda, otomatik netleme yerine manuel moda geçerek sonsuzluğa netleme yapabilirsiniz. Sonsuzluk, netleme yapabileceğiniz en uzak değeri belirtir. Sonsuzluk netlemesi fotoğraf makinesinin ekranında ∞ sembolüyle gösterilir. Bazı lensler sonsuzluğun ötesinde de netleme yapabildiğinden bu özelliği kullanırken dikkatli olmanız ve lens özelliklerini önceden kontrol etmeniz önerilir. Ay veya yıldızlar görünüyorsa bunları referans noktası olarak kullanabilirsiniz.

İlgili hikâyeler

α Universe bülteninizi almak için kaydolun

Tebrikler! α Universe bültenine başarıyla abone oldunuz

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin

Üzgünüz! Bir hata oluştu

Tebrikler! Başarıyla abone oldunuz