Odaktaki Görüntü

Lidia Popiel | Yağmur Altındaki Çiçek

Bu fotoğraf Polonya merkezli moda markası Caterina için çektiğim bir serinin parçasıydı. En yeni moda koleksiyonlarını çekmek için sık sık bu markayla çalışıyorum. Dolayısıyla birbirimizi iyi tanıyoruz ve fotoğraf çekimlerinde ne beklediklerini, kıyafet modellerinin nasıl yansıtılmasını istediklerini anlayabiliyorum. Birbirimizin tarzını çok iyi bildiğimiz ve ortak bir süreç yürüttüğümüz için çekimlere başlarken paylaşılması gereken çok fazla planlama olmuyor.

Fotoğraflarda yansıtmak istediğimiz temel unsurlardan biri de kadınların kişiliğini göstermek, bu görüntüler ile güçlü yönlerini öne çıkarmak ve bunu son derece doğal bir şekilde yakalamak. Ayrıca kıyafetlerin tasarımını ve kullanılan kumaşları da net bir şekilde görmek istiyoruz.

Genelde stüdyoda çekim yapsak da benim görüntü yakalamak için favori çekim yerim her zaman doğa olmuştur. Manzarayı keşfettiğiniz ve nesneyi çevreye göre konumlandırmakla uğraştığınız için doğada çekim yapmak heyecan uyandırıcıdır ve sizi asla sıkmaz. Doğa çekimlerinde genellikle olduğu gibi bu çekimde de her şey planlandığı gibi gitmedi ve birtakım sorunlarla karşılaştık. Fakat her şeyi yavaş ve basit bir şekilde yaparak çok sevdiğim bu fotoğrafı çekmeyi başardım.

ormanda duran pembe pantolonlu kadın © Lidia Popiel | Sony α7 IV + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS II | 1/200s @ f/5.0, ISO 800

Görüntüyü Sony Alpha 7 IV ve FE 70-200mm f/2.8 GM OSS II ile çektim ancak çekimde 24mm f/1.4 GM lens de kullandım. 70-200 mm lens kullanmayı seviyorum çünkü bu sayede modeli uygun bir mesafeden çekme imkanı buluyorum. Ayrıca gerektiğinde tam boy çekimden orta boy çekime hızla geçebiliyor ya da sahnenin daha büyük bir kısmını fotoğrafa dahil edebiliyorum.

Alpha 7 IV ile çekim yapmayı seviyorum. Makinenin sunduğu görüntü kalitesi, çalışmalarımdaki canlılığı yakalamak için çok ideal. Asıl sevdiğim yönü ise makinenin vizörü, onu kullanırken kendimi makineye daha bağlı hissediyorum.

Çekim yaptığımız yer çok ıssız görünse de Varşova'ya yakın bir konumda. Şehrin etrafı yeşil alanlarla çevrili olduğu için doğal bir alan bulmak oldukça kolay. Çok yağmurlu bir gündü. Dolayısıyla hem model ve ekip için kaygılanıyor hem de hava koşullarının çekimi nasıl etkileyeceği konusunda endişe duyuyordum. Bataklık alanlar ve ağaç dalları nedeniyle ormandaki koşullar ideal sayılmazdı. Yine de Alpha 7 IV ve 70-200 mm lensimin hava koşullarına karşı dayanıklı olduğuna güvenim tamdı.

Farklı tarz ve ifadelere sahip birçok fotoğraf çektim ama bu fotoğraf bana göre öne çıkıyor çünkü bazen en başarılı fotoğraf en basit olandır. Fotoğrafta yeşil ve fuşya arasında harika bir denge var ve model sanki bir tür sır saklıyormuşçasına fotoğraf makinesine kendine güvenerek bakıyor.

Ayrıca doğal renkler ve pembe/mor renklerin yeşil fonda ön plana çıkması da çok hoşuma gitti. Yağmurlu bir gün olması yeşil renklere daha da derinlik kattı ve kıyafetlerin renkleri adeta sık bir yağmur ormanındaki tropik bitkiler gibi parladı. Bana göre bu görüntü, yemyeşil arka plana karşı güçlü ve cesur renklerle dimdik duran kadını bir çiçek gibi sembolize ediyor.

Öne çıkan ürünler

Lidia Popiel

Lidia Popiel | Poland

“Fotoğrafçılık, lensin önündekine kendini adamak, bağlılık ve teslimiyet demektir. Kendinize ait olmadığınız bu an kesinlikle kısadır, dolayısıyla hızlı olmalısınız. Ama acele de etmeyin”

İlgili hikâyeler

α Universe bülteninizi almak için kaydolun

Tebrikler! α Universe bültenine başarıyla abone oldunuz

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin

Üzgünüz! Bir hata oluştu

Tebrikler! Başarıyla abone oldunuz