Odaktaki Görüntü

Mārcis Baltskars | Mucizevi Yağmur

Birden yağmur yağmaya başladı. Gelin ve damadın o güzel kıyafetlerinin ıslanmasını ve yağmurda biraz yürümeyi kabul edip etmeyeceklerini tahmin etmek asla mümkün olmuyor ama o gün eşsiz bir fotoğraf elde etmek için harika bir fırsat vardı elimizde. Ne yazık ki istediğiniz hava durumunu sipariş etmek mümkün değil. bu nedenle fotoğrafçılar olarak bizler doğanın bize verdiği olanakları en iyi şekilde kullanmaya çalışıyoruz.

Neyse ki bu çift bana güvendi ve o özel günde maceraya atılmaya istekliydi. En iyi açıyı, arka planı ve o çok önemli pozu bulana kadar ıslak çimenlerin üzerinde yürüdük. Fotoğrafta bir şemsiye görünüyor ama çiftimiz aslında çok ıslanmış ve üşümüştü. Fotoğrafın güzel yanlarından biri de bu işte. Fotoğraflarda her zaman göründüğünden daha fazlası vardır.

yağmurda öpüşen yeni evli çift

© Mārcis Baltskars | Sony α7R IV + FE 70-200mm f/4 G OSS | 1/80s @ f/14, ISO 100

Bu fotoğrafı Sony Alpha 7R IV ve FE 70-200mm f/4 G OSS lensle çektim. Sıklıkla kullandığım bu makineyi düğünlerde de kullanıyorum, tek kelimeyle mükemmel bir makine. 60 megapiksel sensöre sahip ve bu özelliği sayesinde kaliteden ödün vermeden ayrıntılarla dolu büyük baskılar elde edebiliyorum. Düğünlerde her şey çok hızlı gerçekleşiyor, dolayısıyla hızlı tepki vermem gerekiyor. Bazen bu durum mükemmel kadrajı yakalamama engel oluyor. Bu sorunu çözmek için düzenleme yaparken bir görüntüyü kırpmam gerektiğinde, Alpha 7R IV ideal kompozisyonu elde etmemi sağlayacak kadar yüksek bir çözünürlük sağlıyor.

Bu fotoğrafın çekildiği saatte yağmur oldukça yoğundu. Bu durum başka fotoğraf makineleriyle netleme yapmayı zorlaştırabilirdi ancak Sony'nin Eye AF özelliği sayesinde bu çifti yağmur damlalarından oluşan güzel ve bulanık arka planın önünde netlemekte sorun yaşamadım.

Lensin diyafram açıklığını f/14 olarak ayarladım. Geniş açılı bir lensle bu fotoğrafı çekmek mümkün olmazdı. 70 - 200mm lensle bu diyafram açıklığında çekim yapmak daha büyük bir alan derinliği ve daha güçlü bir etki yaratıyor. Bu örnekte yağmur görüntüsünü daha güçlü kılıyor. Bu fotoğrafta yapmak istediğim şey de tam olarak buydu; fotoğrafa bakan kişinin yağmuru görmekle kalmayıp hissetmesini de istiyordum. Bir fotoğrafçı olarak sadece bilgiyi değil duyguları da bir görüntü yardımıyla insanlara aktarabiliyorsam o zaman işimi iyi yapmışım demektir.

Bu fotoğrafın değeri sadece fotoğrafın kendisinde değil; çiftimiz bu görüntüye baktığında düğün günündeki hava durumu, o mucizevi yağmur ve ayakkabılarının ıslanması gibi farklı nüansları da hatırlayacak. Yıllar geçtikçe genellikle bu tür ayrıntılar unutulur ancak fotoğraflar bu anıları, duyguları ve bu kadar uzun süre sonra geçtikten sonra yaşanan o maceranın tadını hatırlamamıza yardımcı olur.

Ben bu fotoğrafta aşkın özünü görüyorum; bu dünyadaki hiçbir şey o özel kişiden daha önemli değil ve bu fotoğraf dünya altüst olsa bile birlikte olduğumuz sürece anın tadını çıkarıp mutlu olabileceğimizi gösteriyor.

Öne çıkan ürünler

Mārcis Baltskars

Mārcis Baltskars | Latvia

“Bir fotoğrafın en güzel yanı, içindeki insanlar değişse bile hiç değişmemesi” - Andy Warhol

İlgili haberler

α Universe bülteninizi almak için kaydolun

Tebrikler! α Universe bültenine başarıyla abone oldunuz

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin

Üzgünüz! Bir hata oluştu

Tebrikler! Başarıyla abone oldunuz