Zum ve prime lensler

  Lensler, zum veya prime olarak sınıflandırılabilir. Zum lenste odak uzaklığı ayarlanabilirken prime lenste sabittir.

  Her iki türün de özelliklerine bakalım.

  Zum lensler

  Zum lenste odak uzaklığını değiştirebilirsiniz.
  Örneğin 18-135 mm lenste odak, 18 mm ile 135 mm arasında herhangi bir uzaklığa ayarlanabilir. Öznelerle aranızda aynı mesafeyi koruyarak birçok farklı görüş açısıyla çekim yapabilirsiniz.

  Fotoğraf
  18 mm
  Fotoğraf
  135 mm

  F değerleri

  Bazı lenslerde f değeri yakınlaştırma konumuna göre değişirken diğerlerinde aynı kalır. Bu, F4.5-5.6 veya F2.8 örneklerinde olduğu gibi lens adından anlaşılmaktadır.

  SEL70300G (FE 70-300 mm F4.5-5.6 G OSS) lensinde f değeri, 70 mm odak uzaklığında 4,5 ile 300 mm'de 5,6 arasında değişir.

  Tam tersine, SEL1655G (E 16-55 mm F2.8 G) lenslerinde tüm odak uzaklıkları için f değeri 2,8'dir.

  Yüksek büyütme oranına sahip zum

  Geniş açılı zum lensler geniş bir açı aralığına, standart zum lensler standart açı aralığına ve telefoto zum lensler de telefoto aralığına sahiptir.
  SEL18135 (E 18-135 mm F3.5-5.6 OSS) gibi geniş açıdan telefotoya kadar geniş bir aralığı kapsayan zum lensler, yüksek büyütme oranına sahip zum lensler olarak tanımlanır. Tek bir lensle birden fazla açıdan çekim yapmanızı sağlamasıyla kullanışlıdır.

  Güçlü zum lensler

  Güçlü zum lensler, SELP18105G (E PZ 18-105 mm F4 G OSS) örneğinde olduğu gibi SELP ile başlayan model numaralarıyla ayırt edilir. Bu lenslerde yumuşak şekilde yakınlaştırma için bir zum kolu bulunur.

  Lensleri deneyebileceğiniz sahneler ve özneler

  Az eşyayla seyahat yapmak istediğinizde birçok açıdan çekim yapabileceğiniz tek bir lens kullanışlı olur. Bu lensler, havai fişek veya spor etkinlikleri gibi çekim sırasında zor hareket edilen durumlarda da önerilir.

  Seyahat
  Fotoğraf
  Havai fişek
  Fotoğraf
  Kiraz çiçeği
  Fotoğraf
  Spor
  Fotoğraf
  Tren
  Fotoğraf

  Prime lensler

  Prime lensler, sabit bir odak uzaklığına sahiptir. Makro lens, bunun örneklerinden biridir.
  Güzel bokeh efektiyle çekimler yapabileceğiniz birçok hızlı (küçük f değeri) lens de mevcuttur. Hızlı lensler daha fazla ışık alabildiğinden, iç mekanlarda veya düşük ışık koşullarında daha az titreme ve görüntü gürültüsüyle çekim yapabilirsiniz.

  Zum lenslerin aksine prime lensleri kullanırken kompozisyonu değiştirmek için öznelere yaklaşmanız veya öznelerden uzaklaşmanız gerekir. Bu özelliğiyle yeni başlayan ve fotoğrafçılık becerilerini geliştirmek isteyenler için idealdir. Öznelerle aranızda doğru mesafeyi bulma veya rutin olarak nasıl kadrajlama yapabileceğiniz ve kompozisyon oluşturabileceğiniz konularında temel bilgileri öğrenebilirsiniz.

  Fotoğraf

  Odak uzaklığı: 50 mm / F değeri: 2,0 / Deklanşör hızı: 1/1250 sn

  Bir prime lensle çekilmiştir. Küçük f değerleri, arka planları büyük ölçüde bulanıklaştıracak ve özneleri öne çıkaracak şekilde ayarlanabilir.

  Lensleri deneyebileceğiniz sahneler ve özneler

  Çiçekler veya ışıklandırmalı etkinlikler gibi bokeh efektiyle geliştirilmiş fotoğraflar ve iç mekanda yiyecek ya da diğer özneleri çekmek için önerilir.

  Işıklandırmalı etkinlikler
  Fotoğraf
  Portreler
  Fotoğraf
  Çiçekler
  Fotoğraf
  Yiyecek
  Fotoğraf
  Hayvanlar
  Fotoğraf