Yuva Konulu Yarışmanın Kazananı: Birliktelik

 

2020’nin büyük bir kısmını evimizde kapalı geçirdiğimiz için, Avrupa’nın dört bir yanındaki fotoğrafçıları “Yuva” kelimesinin onlara ne ifade ettiğini gösteren bir fotoğraf çekmeye çağırdık. Her zamanki gibi, Avrupa’nın her köşesinden pek çok farklı yorum ve fotoğrafla karşılaştık.

Kazanan fotoğraf İtalya’dan Selene Anna Lodi tarafından çekildi. Son birkaç yıldır, Selene ve partneri karavanla dünyayı dolaşıyormuş ta ki salgın Arjantin’de yollarını kesene kadar. Sonuçta İtalya’ya dönmek zorunda kalmışlar ve fotoğraf da orada çekilmiş.

“Yıllarca seyahat etmek yaratıcılığımızı kamçıladı, bu yüzden kendimizi evin duvarları arasında bulunca başta çok zorlandık. Gerçeklikten kaçabileceğim ve fotoğrafçılıkla oyalanıp deneyler yaparak motivasyonumu koruyabileceğim bir alan yaratmaya çalıştım.”

Kazanan fotoğrafta, Selene ve partneri, alttaki pankeklerin üzerine ince ince serpilene kadar kaşıktan kaşığa bal döküyor. Sonuç, sadece bal ve pankeklerden oluşan bir fotoğrafı aşan bir huzur ve sıcaklık hissi veriyor.

selene lodi altın renkli şurup üç kaşıktan damlatılıyor

© Selene Anna Lodi | Sony α6400 + 30mm f/1.4 | 1/800s @ f/2.8, ISO 100

Selene, “Seyahat ederken, minimalizmin ve bizim için asıl elzem olan şeylerin değerini anlamaya başladık; pankek de en sevdiğimiz kahvaltılıklardan biriydi. Fotoğrafı düğünümüzden sadece birkaç gün sonra çektik. Salgın nedeniyle resmi bir tören yapmamız mümkün değildi, biz de evin duvarları arasında bile, yolculukta yaşadığımız anların ve çok az şeyle birlikte olmanın sadeliğini bize hatırlatacak bir şeyle, kendimize göre bir kutlama yapmaya karar verdik,” diyor.

Fotoğraf, binlerce fotoğraf arasından sıyrılarak bir Sony temsilcisi tarafından şöyle tanımlandı: “Bize ‘Yuva’nın dört duvardan çok daha fazlası olduğunu hatırlatan, mükemmel bir ‘birliktelik’ tasviri.”

Selene, bu fotoğrafı Sony Alpha 6400 ve 16-50mm lensle çekti ama ödül olarak kompakt boyutu ve Full Frame arkadan aydınlatmalı sensörü için Sony Alpha 7C + 28-60mm lensi seçti.

“Bu kadar kompakt ve küçük bir cihazda bu kadar güçlü bir Full Frame sensör olduğuna hayret ediyorum! Bu makineden çok büyük beklentilerim var ve fotoğraflarımda daha da fazla ayrıntı yakalamamı sağlayacağını umuyorum. Seyahate devam etmek ve bu makineyle fotoğraf çekmeye başlamak için sabırsızlanıyorum!”
Follow us on Instagram Follow Alpha Universe on Instagram

Follow α Universe on Instagram for up-to-date tips, stories and competition info

 

Finalistler

Yarışmada Portekiz’den Amandio Bastos ve Hırvatistan’dan Hrvoje Golubić tarafından çekilen, sırasıyla ikinciliğe ve üçüncülüğe yerleşen iki güçlü fotoğraf daha vardı.

Bir Sony temsilcisi, “Bir oğlan çocuğunun dış dünyaya ulaşmak için pencereye uzandığını gördüğümüz Amandio’nun fotoğrafı, çoğumuzun bu sene yaşadığı, tekrar dışarıya çıkıp oyun oynamak ve keşfetmek için duyduğumuz gençlik heyecanını özetlemiş,” diyor.

amandio bastos oğlan çocuğu açık bir pencereye uzanıyor

© Amandio Bastos | Sony α7 III + 18mm f/2.8 | 1/60s @ f/2.8, ISO 3200

“Hrvoje’nin çok güzel bir ışıkla çekilmiş portresi ise ailenin ve onlarla olan bağımızın önemini bize hatırlatıyor.”

Hrvoje Golubic sandalyede oturan yaşlı kadın

© Hrvoje Golubic | Sony α7 III + FE 24mm f/1.4 GM | 1/2000s @ f/1.4, ISO 125

Bir sonraki yarışmamıza katılmak ve Avrupa’daki Sony fotoğrafçılarının en iyi fotoğraflarından ilham almak için Instagram’da alphauniversebysony.eu hesabını mutlaka takip edin.

Öne çıkan ürünler

Yarışmanın önceki kazananları

α Universe bülteninizi almak için kaydolun

Tebrikler! α Universe bültenine başarıyla abone oldunuz

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin

Üzgünüz! Bir hata oluştu

Tebrikler! Başarıyla abone oldunuz