Doğa Yarışmasının Kazananı: Yakından

Instagram yarışmasının çok geniş bir başlığa sahip Doğa turu, bize Avrupa’nın her köşesinden çok sayıda fotoğraf sağladı. Görkemli ve sisli ormanlardan çiçeklerle ilgili sade stüdyo çalışmalarına uzanan fotoğraf çeşitliliği, bize nereden olursanız olun, fotoğraflanacak ve takdir edilecek ne kadar çok şey olduğunu gösterdi.

Her zamanki gibi, teknik yetkinlik ile iyi kompozisyon arasında doğru dengeyi kuran ve doğanın karmaşıklığını gösteren bir fotoğraf arıyorduk.

Kazanan fotoğraf, İspanyol fotoğrafçı Pedro Ajuriaguerra Saiz tarafından çekilen küçük bir kızböceği fotoğrafı oldu.

Pedro, “Arazimden bir akarsu geçtiği için çok şanslıyım. İlkbaharda bu akarsu, fotoğrafladığım kızböceği gibi çok sayıda böceği kendisine çekiyor,” diye anlatıyor. Ortama rahatça erişme imkanı ve ortama dair bilgileri sayesinde, Pedro şimdiye kadar birçok inanılmaz makro böcek fotoğrafı çekmiş ama bu fotoğraflar için çok çalışması gerekiyor.

turuncu fonun önünde bir böceğin gözlerinin yakın çekimi

© Pedro Ajuriaguerra Saiz | Sony α7R IV

“Fotoğraf, bu yılın Temmuz ayında, nispeten soğuk bir sabahta çekildi. Çekildiği alan biraz gölgeliydi. Kızböcekleri güneşte ısınmak için saatlerce hareket etmeden durabilir, özellikle de larva iskeletlerini ilk döktüklerinde. Bu da ışık panelleri ve yansıtıcılar kullanarak bir çeşit ‘taşınabilir stüdyo’ hazırlamak için bana zaman kazandırıyor. Bu fotoğrafta, farklı netleme noktalarında 30 görüntülük bir netleme grubu oluşturdum. Her şey, Sony Alpha 7R IV, 35 mm netleme uzaklığı ve bir dizi elektronik netleme rayı kullanılarak yapıldı.”

İlham kaynaklarından biri olarak bahsettiği Sony Marka Elçisi Petar Sabol gibi, Pedro da fona çok dikkat ediyor. “Bahçede, özellikle de nehir kenarında bir sürü bitki yetiştiriyorum ve kızböcekleri buralara konmayı çok seviyor. Bu büyütme oranlarında çekim yaparken, basit, ufak bir çiçek yaprağı bile düzenlemede vurguladığım bu zengin ve müthiş renkleri verebiliyor.” Sony’nin bir sözcüsü şöyle diyor: “Doğa her tarafımızda, işte bu yüzden muhteşem yarışmacılarımızın bu temayı alıp kendilerinden bir şey kattıklarını görmek çok hoşumuza gitti. Etkileyici manzara fotoğraflarından dünyadaki böceklerin makro fotoğraflarına kadar her şeyi gördük. Çeşitli stilleri ve ilham kaynaklarını ödüllendirmek istedik, bu yüzden de karamsar ve gizemli mantarlardan bir kızböceğinin inanılmaz ayrıntılarına kadar ilk üç fotoğrafımızı çok sevdik. Her yarışmada, bir öncekinden daha fazla yetenek sergileyen fotoğraflar görüyoruz ve bir sonrakinde neler göreceğimizi sabırsızlıkla bekliyoruz.” Pedro, ödül olarak Sony Alpha 6600 + E 18-135mm f/3.5-5.6 OSS kitini seçti. “Kendimi sadece bir makro fotoğrafçı olarak görmüyorum; çok çeşitli, çok farklı şeyler fotoğraflıyorum. A6600, çok yönlülüğü, kalitesi, boyutu ve ağırlığı nedeniyle seyahat ve sokak fotoğrafçılığı için harika bir makine olacak.” @pedro_ajuriaguerra Instagram adresinde Pedro’nun diğer fotoğraflarını görebilirsiniz. Başka yarışmalar, ilham veren görüntüler ve tavsiyeler için @alphauniversebysony.eu adresini de mutlaka takip edin.

Follow us on Instagram Follow Alpha Universe on Instagram

Follow α Universe on Instagram for up-to-date tips, stories and competition info

  İkinci ve Üçüncü Gerard Cosijns, bu muhteşem fotoğrafla ikinci oldu ve bir Sony FE 24-105mm f/4 G OSS lens kazandı.

dala konan iki kuş

© Gerard Cosijns | Sony α7 III| 1/2500s @ f/4.0, ISO 5000

Son olarak da, Dirk Beckmann sabahın erken saatlerinde çektiği bu karamsar mantar fotoğrafıyla üçüncü oldu ve bir Sony RX100 V kazandı.

yumuşak ışık altında bir grup mantar

© Dirk Beckmann | Sony α7 III + FE 70-300mm f/4.5-5.6 G OSS | 1.3s @ f/14, ISO 50

Öne çıkan ürünler

Yarışmanın önceki kazananları

α Universe bülteninizi almak için kaydolun

Tebrikler! α Universe bültenine başarıyla abone oldunuz

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin

Üzgünüz! Bir hata oluştu

Tebrikler! Başarıyla abone oldunuz