Çekim ipuçları > Güzel Aydınlatma Yakalama

  Seviye: Başlangıç

  17. DERSGüzel Aydınlatma Yakalama

  Fotoğraf

  Odak uzaklığı: 24 mm (35 mm eşdeğeri), f değeri: 3,2, Perde hızı: 1/60 saniye, Pozlama telafisi: +1, yıldız efekti filtresi ile.

  Bir şehir manzarasının muhteşem aydınlığını gördüğünüzde fotoğraflamak istersiniz. Bu derste görüntünün asıl sahnede gördüğünüz ihtişamı içerecek şekilde nasıl aydınlatma fotoğrafları çekeceğinizi göstereceğiz. Çekim sırasında fotoğraf makinesini A moduna getirerek diyafram açıklığını özelleştirin. Genel olarak sahnenin tamamını netlemek istediğinizde diyafram açıklığını azaltın, aydınlatma veya dekorasyonu ön plana çıkarmak ve yakın çekim yapmak istediğinizdeyse diyafram açıklığını olabildiğince açın.

  Sahnenin Tamamını Fotoğraflama

  Aydınlatma fotoğrafı çekimlerinde bazen tüm sahneyi bir şehir manzarası olarak yakalamak, bazen de nesnenizin yakın çekimlerini yapmak isteyebilirsiniz.

  Fotoğraf

  Sahnenin tamamının çekimi. Odak uzaklığı: 24 mm (35 mm eşdeğeri), f değeri: 2,8, Perde hızı: 1/60 saniye.

  Fotoğraf

  Yakın çekim. Odak uzaklığı: 50 mm, f değeri: 1,8, Perde hızı: 1/80 saniye.

  Genel olarak, tüm sahneyi fotoğraflarken pozlama telafisini, beyaz dengesini ve Creative Style/Creative Look (Yaratıcı Tarz/Yaratıcı Görünüm) ayarlamalarını gece çekimlerindekine benzer şekilde yapmayı deneyin. Ayrıca gece çekim yapmanın temel bilgilerini anlatan Çarpıcı Gece Manzaraları Yakalama adlı bölüme bakın.

  Diyafram açıklığı ayarı

  Fotoğraf makinesini sahnenin tamamına netlemek için daha küçük bir diyafram açıklığıyla çekim yapın. Diyafram açıklığı değerini f8 ile f11 arasında ayarlayarak sahnenin tamamı netlenmiş şekilde güzel görüntüler yakalayabilirsiniz. Ancak tripodunuz yoksa fotoğraf makinesi titremesini önlemek önceliklidir. Sahnenin tamamını çekerken bile diyafram açıklığını olabildiğince genişletin.

  Pozlama telafisi

  Aydınlatma çekimlerinde temel bir ipucu, genel atmosferi oluşturacak parlaklığı ayarlamaktır. Pozlama telafisini + yönünde ayarlamak, ışık kaynağı ve fotoğraf makinesi ayarlarına bağlı olarak daha canlı görüntüler oluşturur.

  Fotoğraf

  Pozlama telafisi: 0 (Çok desenli ölçüm seçeneğine ayarlandığında).

  Fotoğraf

  Pozlama telafisi: +1,3 (Çok desenli ölçüm seçeneğine ayarlandığında).

  Aydınlatma ışıkları, normal gece manzarası çekimlerine kıyasla parlak ve karanlık alanlar arasında daha yüksek farklılıklara maruz kaldığından daha yüksek kontrast olabilir ve yalnızca pozlama telafisini ayarlayarak gördüğünüzü yakalayamayabilirsiniz. Bu durumda D-Aralık Geliştirici'yi (DRO) ayarlamayı deneyin. DRO, görüntüyü analiz eder ve görüntüdeki her bir alan için optimum parlaklığı elde eder. Görüntünün genel parlaklığını eşit oranda artırıp azaltan pozlama telafisinin aksine bu işlev, yalnızca az pozlanmış veya aşırı pozlanmış alanlardaki parlaklığı ayarlar ve çok ışık kontrastının olduğu durumlarda özellikle etkilidir.
  Aydınlatma çekimlerinde bu işlevin etkisi, daha güçlü seviyelerde (Lv3 - Lv5) belli olur. Ancak düzeltmenin aşırı kullanılması doğal olmayan görüntüler ve fark edilebilecek gürültü oluşturabilir. Bu yüzden çektiğiniz görüntüleri kontrol ederek optimum seviyeyi seçin.

  Fotoğraf

  DRO: Kapalı.

  Fotoğraf

  DRO: Lv5.

  Burada DRO, Lv5 olarak ayarlanmıştır. DRO açık olduğunda karanlık alanlar daha parlak hale getirilerek çıplak gözle gördüğünüze daha yakın bir görüntü oluşturulur. Bir başka kullanışlı işlev ise otomatik HDR'dir. Bu işlev, aynı anda farklı pozlamalarda üç görüntü çeker ve hem parlak hem de karanlık alanları yakalamak için bu görüntüleri üst üste bindirir.
  DRO ve Oto HDR'yi kullanma hakkında bilgi almak için Kullanıcı Kılavuzu veya El Kitabı'na bakın.

  Beyaz dengesi

  Beyaz dengesini değiştirerek, aydınlatılmış görüntülerin ifade şeklini değiştirebilirsiniz. Otomatik BD, renkleri gördüğünüze yakın oranda üretebilse de sıcak bir görüntü oluşturmak için Gün Işığı'nı ya da soğuk veya ruhani bir görüntü oluşturmak için Ampul ayarını kullanabilirsiniz.

  Fotoğraf

  Beyaz dengesi: OBD.

  Fotoğraf

  Beyaz dengesi: Güneş ışığı.

  Fotoğraf

  Beyaz dengesi: Akkor.

  Creative Style/Creative Look (Yaratıcı Tarz/Yaratıcı Görünüm)

  Pozlama telafisi, DRO ve beyaz dengesini ayarlamak yeterli olmazsa Creative Style/Creative Look (Yaratıcı Tarz/Yaratıcı Görünüm) işlevinde doygunluğu + işaretine doğru ayarlamayı da deneyebilirsiniz. Bu sayede aydınlatma ışığı daha muhteşem görünecektir. Creative Style/Creative Look (Yaratıcı Tarz/Yaratıcı Görünüm) ayarını değiştirmenizi de öneririz. Sunulan birçok Creative Style/Creative Look (Yaratıcı Tarz/Yaratıcı Görünüm) ayarına göz atın.

  Fotoğraf

  Yaratıcı Tarz: Standart, doygunluk ayarı yok.

  Fotoğraf

  Yaratıcı Tarz: Standart, doygunluk değeri + yönde ayarlı.

  Yakın Çekimler Yapma

  Aydınlatma ışıkları çekiminde yakındaki dekorasyonların ve küçük nesnelerin yakın çekimlerini yapmayı deneyin. Yalnızca aydınlatma ışığının yakın çekimi, lambaların ve kabloların öne çıkmasıyla sonuçlanır. Yakındaki dekorasyonlara netleme yaparak veya arka planı doğru şekilde konumlandırarak etkileyici görüntüler oluşturabilirsiniz.

  Fotoğraf

  (1) Göz seviyesinden çekim.

  Fotoğraf

  (2) Farklı bir açıdan çekim.

  Burada bir yılbaşı ağacı süslemesinin yakından çekimini görüyoruz. (1) numaralı görüntü, arka planı değiştirmeden yalnızca süse netleme yapılarak çekilmiştir. Arka planda aydınlatma olmadığından görüntünün tamamı karanlık olmuş ve denge zayıf kalmıştır. (2) numaralı görüntüde fotoğraf makinesi açısı, arka plandaki başka bir ağacı yakalayacak şekilde ayarlanmıştır. (1) numaralı görüntüye göre daha iyi bir dengeye sahiptir ve etraftaki harika nesneleri daha güzel ifade etmiştir. Arka planı olabildiğince defokuslamak için diyafram açıklığı tamamen genişletilmiştir ancak otomatik pozlama ile görüntü karanlık olmuştur. Bu yüzden pozlama telafisi + yönünde ayarlanmıştır. Sağ üstteki görüntü, kompozisyondaki birincil ve küçük nesnenin netlenip aydınlatmanın kendisinin ikincil nesne olarak bırakıldığı güzel bir alternatif görüntüdür.

  Fotoğraf

  Ön plandaki aydınlatma için arka plan bulanıklığı ekleme. Odak uzaklığı: 70 mm (35 mm eşdeğeri), f değeri: 2,8, Perde hızı: 1/100 saniye.

  Arka plandaki aydınlatmayı defokuslayarak çekim yaptığınız gibi ön plandaki aydınlatmayı defokuslayarak da çekim yapabilirsiniz. Büyük ve yuvarlak aydınlatma bulanıklıkları oluşturmak, büyülü bir görüntü oluşturabilir. Yuvarlak bulanıklıkların boyutu ve sayısı; aydınlatma, ışığa uzaklık ve çekimdeki fotoğraf makinesi açısına göre büyük oranda değişebilir. Optimum görüntü dengesini sağlamak için hareket ederken birkaç çekim yapmayı deneyin. Arka plandaki nesneye netleme yapmak zorsa elle odak özelliğini kullanın.

  Fotoğraf

  (1) Odak uzaklığı: 130 mm, f değeri: 5,6, Perde hızı: 1/200 saniye.

  Fotoğraf

  (2) Odak uzaklığı: 91 mm, f değeri: 5,6, Perde hızı: 1/125 saniye, yıldız efekti filtresi ile.

  (1) numaralı görüntüde netlemeyi ayarlamak ve her şeyi bulanık göstermek için elle odak kullanılmıştır. Nesnenin aydınlatma ışığından ibaret olduğu durumlarda ilginç bir görüntü yakalamak için iyi bir yöntemdir.
  Ayrıca uygulamaya bağlı olarak (2) numaralı görüntüde gösterildiği gibi muhteşem bir görüntü oluşturmak için satın alabileceğiniz bir çapraz filtre kullanabilirsiniz.

  Sabit Netleme Uzaklığına Sahip Lens Kullanma

  Sabit Netleme Uzaklığına Sahip Lens ile aydınlatma fotoğraflarında oldukça işe yarayan, arka planının daha da defokuslandığı etkileyici çekimler yapabilirsiniz. Sabit Netleme Uzaklığına Sahip Lens, zum lense kıyasla daha çok ışık yakalayarak loş alanlarda bile daha rahat çekimler için daha az bulanıklık oluşturur.

  Fotoğraf

  Odak uzaklığı: 55 mm / F değeri: 2,2 / Enstantane: 1/15 sn.

  55 mm'lik odak uzaklığına ve büyük F1,8 maksimum diyafram açıklığına sahip bu standart prime lens, full frame E-mount gövdeler için etkileyici bir ZEISS Sonnar kontrastı ve çözünürlüğü sunar. Gerektiğinde konunuzu belirginleştirmek için mükemmel bir arka plan bokeh efekti de oluşturabilir. Büyük ve parlak maksimum diyafram açıklığı, düşük ışık koşullarında elle çekim yapabilmenizi ve bunu yaparken de olağanüstü keskinlik ve netlik elde edebilmenizi sağlar.

  Fotoğraf

  f değeri: 1,8, Perde hızı: 1/80 saniye.

  SEL50F18

  Bu orta ölçekli telefoto lens, portreler için ideal 75 mm netleme uzaklığına (35 mm eşdeğeri) sahiptir. f1,8 müthiş diyafram açıklığı ve yeni optik bileşen sistemi, güzel şekilde bulanıklaştırılmış görüntüler yakalamanızı sağlar. Optik görüntü sabitleme işleviyle bir araya geldiğinde bu lens, daha karanlık koşullarda bile elle fotoğraf çekimini geliştirme gücünü gösterir. Ayrıca yerleşik motor ve dahili netleme özelliği; video kaydı için ideal, kusursuz ve sessiz AF sağlar. Lensin dış yüzeyindeki alüminyum alaşım, yüksek kaliteli bir görünüm sunar.